חיל האוויר תקף 4 מטרות ריקות ברצועה. איך מחמש יציאות שזוהו נותר או התפוצץ 'רק טיל גראד אחד'?

שוב חוזרת שיגרת המלחמה- שכבר הוכחה כמוטעית-בעוטף עזה על עצמה. בתגובה על ירי חמשת טילי ה'גראד' על מטרות בישראל, תקף חיל האוויר 4 מטרות ריקות ברצועת עזה. איש לא נפגע. בצבא ובמערכת הביטחון אמרו, כי הירי בוצע על ידי ארגונים 'סוררים',כאילו מדובר באיזה עדת מפריעים בכיתת בית ספר. במילים אחרות, נתניהו, יעלון ואיזנקוט, בחרו שלא להגיב. זאת למרות שהיו בידיהם אפשרויות אחרות. אחת מהם לדוגמא, היא לטפל בשתיים-שלוש או יותר מנהרות טרור שפתחי היציאה שלהן מוכרים וידועים-בתוך שטח ישראל. אפשר וצריך היה לפוצץ פתחים אלה ולא להשאירם מבצעים בשטח.
אבל ראש הממשלה, שר הביטחון  והרמטכ''ל 'הופתעו' מההעזה של הפלסטינים לשגר טיל לעבר אשדוד וגן יבנה. זו כמובן תוצאה ישירה מכך כי גם כאשר טילים ומרגמות נפלו והתפוצצו בחבל אשכול בשבועות האחרונים התגובה של צה''ל הייתה רפפה ולא משמעותית. עתה 'הסוררים'  ידעו שאפשר גם למתוח את החבל ואת הטווח מעבר לגן יבנה.
נקודה מטרידה אחרת היא ההתייחסות של מערכת הביטחון והמשטרה למספר הטילים שנורו מהרצועה.
מלטי"ים של חיל האוויר זיהו, וכך דיווחו ביום ג' קצת לאחר השעה 20:00, על חמש יציאות של טילים משכונת אל עג'לון בעיר עזה שנורו לעבר מטרות בישראל. מסלול הטילים העיד שכולם התפוצצו בתוך ישראל. איך בדיווחי צה''ל והמשטרה הפך ירי של חמישה טילי 'גראד' להתפוצצות של טיל אחד בלבד?  לכך אין לנו תשובה.
ביום ג' בלילה עם ירי הטילים דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:   
לפחות 5 טילי גראד נורו, ביום ג' 26.5, מהרצועה לעבר העיר אשדוד ולעבר גן יבנה. יש נפגעי חרדה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי הטילים נורו מתוך שכונת שייח' עג'לון  בתוך העיר עזה. ירי הטילים זוהה על ידי תצפיות מהקרקע והאוויר של צה''ל.
טילים התפוצצו באזור התעשייה באשדוד, וליד מרכז הקניות Big In, שהיה אותה שעה מלא בקונים. טיל נוסף התפוצץ ברח' פרנקפורטר בעיר. המקורות שלנו מדווחים גם על התפוצצות של טיל או טילים בכניסה לגן יבנה.
אזעקות היו באשדוד, בני דרום, נווה הרצוג, ברכיה ברעם, הודיה,  ניר גלים, כפר סילבר  משען, ניר ישראל.
זהו הירי הראשון של טילים ארוכי טווח על ערים בדרום ישראל מאז מבצע 'צוק איתן' בקיץ בשנה שעברה.  
מיד לאחר ירי הטילים נמסר על הופעה  של מלט"ים ישראליים רבים מעלה המרחב האווירי של  עזה. מצב כוננות הוכרז בקרב כוחות צה''ל בעוטף עזה, ובקרב משטרת ישראל באזור.
הג'יהאד האיסלמי והחזית העממית לקחו אחריות על הירי. המקורות שלנו מוסרים כי החמאס החל לפנות בעזה מפקדות ובסיסים מחשש לתגובה ישראלית.
באשדוד ובאשקלון כונסו ישיבות חירום של העיריות כדי לדון בשאלה האם לקיים לימודים ביום ד' 27.5 בבתי הספר ובגנים. עירית באר שבע הודיעה כי הלימודים יתקיימו כסדרם.  עוד מוסרים המקורות שלנו, כי בבית החולים ברזילי באשקלון הוחל בפינוי החולים במחלקות השונות למרחבים המוגנים. 
 

Print Friendly, PDF & Email