חיסול בכיר חיזבאללה בביירות עליית מדרגה נוספת במלחמת המודיעין החשאית בין סעודיה, איראן וחיזבאללה

חיסולו בירי מתנקשים של חסן אל-לאקיס Hassan al-Laqqis, אחד מהמפקדים הבכירים של חיזבאללה המקורב מאוד לחסן נסראללה ביום ד' 4.12 לפנות בוקר, בחניון תת-קרקעי ברובע דאחייה בביירות, היא עליית מדרגה נוספת במלחמת המודיעין החשאית המתנהלת בין ערב הסעודית ובין איראן.
עליית מדרגה קודמת הייתה לפני שבועיים ב-19 בנובמבר ליד שגרירות איראן בביירות כאשר שני מחבלים מתאבדים התפוצצו לידה. במילים אחרות, שני הצדדים המודיעין הסעודי והמודיעין האיראני, או ליתר דיוק מפקד גדודי אל קודס הגנרל קאסם סוליימני, וראש שירותי הביון הסעדויים הנסיך באנדר בין סולטן, הורידו את הכפפות מעל ידיהם, ועברו מהפעלת מכוניות תופת, אל טרור המתאבדים וחיסולים אישיים.
אין ולא צריך להיות שום ספק, כי החיסול של חסן אל-לאקיס, תוכנן בקפדנות רבה, כדי שיבוצע זמן קצר מאוד לאחר ראיון מקיף בטלוויזיה שנתן מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, ביום ג' 3.12, ובו דיבר בשם איראן, כמי שהוא בטוח כי מעתה נשיא איראן חסן רוחאני, והוא עצמו, מנהלים את המזרח התיכון, מתוקף המעמד המעצמתי שממשל אובמה בוושינגטון העניק להם  עם חתימת ההסכם הגרעיני בז'נווה.    
נסראללה קבע בראיון, כשהוא מלגלג על ארה''ב, ישראל וסעודיה, ומידי פעם כאשר הוא מזכיר את שמן הוא מגחך, כי הסתיים העידן בו היה לארה''ב מונופול על הכוח בעולם. התפתחות זו מונעת, לדעתו, מלחמה במזרח התיכון. לדבריו ישראל לא תתקוף את איראן מבלי שתקבל לכך אור ירוק מארה''ב. נסראללה האשים את סעודיה במלחמה בלתי פוסקת מול איראן בשורה של מדינות, מאחר ולא היה לה אומץ לב לתקוף אותה ישירות בעצמה. הוא אמר כי ריאד היא שעמדה מאחורי פיגוע ההתאבדות בשגרירות איראן בביירות.
חיסול של אחד המפקדים המקורבים אליו, זמן קצר לאחר הראיון בלב מעוז חיזבאללה בביירות, נועד לשדר מסר לאנשי חיזבאללה ולדעת הקהל הערבית במזרח התיכון, כי דבריו הם ריקים מתוכן, בייחוד מול העובדה שהמעגל הפנימי של המפקדים הצבאיים שמסביבו חדור, ומי ששלח את המתנקשים יכול לזרוע תוהו ובוהו בשורות ארגונו.
החיסול הזה נועד גם להעביר מסר לטהרן ולגנרל קסאם סוליימני. אם אתם, למרות נוכחותו של חיזבאללה בלבנון ושלטונו בחלקים גדולים של ביירות, אינם מסוגלים להגן על אנשיכם ובניינים שהם סמלי הכוח והשלטון שלכם, אתם גם לא תהיו מסוגלים להגן על המשך שלטונו של נשיא סוריה בשאר אסד בדמשק.
חיזבאללה האשים את ישראל בביצוע החיסול, איים כי הארגון ינקום וכי החיסול לא יעבור ללא תגובה.  האשמה זו מראה איזה מכה קשה ספג חיזבאללה בחיסולו של חסן אל-לאקיס, עד אשר הוא מוכן לומר, כי ישראל היא שהצליחה לחדור אל צמרת חיזבאללה ואל מרכז השלטון שלו בביירות. יותר קל לחיזבאללה להגיב על החיסול מול מטרה ישראלית, מאשר מול מטרה סעודית, אליה קשה לו להגיע.
גם בטהרן וגם בביירות משוכנעים, כי המודיעין הסעודי פועל עתה יד ביד עם המודיעין הישראלי גם בתוך איראן, וגם בתוך סוריה ולבנון.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות