חיסול ממוקד ברחוב מוועוואד בביירות. פרטים בלעדיים על תקיפת ח"א בביירות. הפצצות ישראליות בגבול סוריה-עיראק ובבקעת הלבנון

מבחינות רבות פעולת המזל"טים הישראליים בשבת בלילה (24.8) ברובע דאחייה בדרום ביירות, הייתה נועזת ומאתגרת יותר מאשר חיסול חוליית משגרי המזל"טים האיראניים של 'גדודי אל קודס' שחיל האוויר ביצע באותו לילה בכפר עקרבה שמדרום לדמשק.
בעקרבה הופצצה והושמדה חווילה שאנשי 'גדודי אל קודס' וחיזבאללה שכרו והפכו לבסיס בו אכסנו את המזל"טים שהביאו אתם מאיראן. ברחוב מוועוואד Mouawad street  ברובע דאחייה ביצעה ישראל חיסול ממוקד של אישיות בכירה שמילאה תפקיד מרכזי בתיאומים הצבאיים והמבצעיים שבין הגנרל האיראני קאסם סולימני, מפקד גדודי 'אל קודס' וחזיתות איראן במזרח התיכון, ובין מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי זה היה החיסול הממוקד הראשון שכלי טייס ישראלי ביצע אי פעם באחד הרחובות המרכזיים של ביירות.
לכן לא צריך להתפלא מכך שקאסם סוליימני הגדיר, ביום שני 26.8 לפנות בוקר, בחשבון הטוויטר שלו את הפעולות הישראליות 'לא שפויות', וחסן נסראללה הגדיר אותם בנאומו ביום א' בלילה, 'כפעולת התאבדות של מזל"ט צבאי'.

המקורות שלנו מדווחים פרטיים בלעדיים על הפעולה הישראלית ברובע דאחיה.
מזל"ט צילום ואיסוף מידע מודיעני לא חמוש של חיל האוויר עקב אחר איש הקשר המרכזי שבין טהרן לביירות שנע רגלית ובמכוניתו ברחוב מוועוואד בדרום ביירות.

רחוב מעוואווד הוא אחד הרחובות האופייניים לשליטת איראן וחיזבאללה בביירות.
מצד אחד זה רחוב בו נמצאות חנויות מפוארות שרבים מהתיירים המבקרים ביירות מגיעים אליהן לערוך בהן קניות, ומצד שני, בבניינים המתנשאים מעליהן מתגוררים רוב המשלחות הצבאיות של ארגוני טרור מזרח תיכוניים הפועלים בשיתוף פעולה עם איראן ועם חיזבאללה.
לדוגמא: ברחוב מוועוואד מתגוררים קצינים הוטים מתימן, וחברי משלחות ומטות החמאס והג'יהאד האיסלמי בביירות. רוב 'האוכלוסייה' הזאת אינה נראית לעין המבקרים ברחוב, ושהותם ומגוריהם שם נחשבים כאחד מהסודות השומרים ביותר של איראן וחיזבאללה בביירות.

זו הסיבה מדוע המודיעין וחיל האוויר הישראלי החליטו לשלוח בשבת בלילה מזל"ט צילום שיעקוב אחר אחת מהדמויות החשאיות  המתגוררות ברחוב זה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המטרה העיקרית של פעולה ישראלית זו הייתה להראות לגנרל קאסם סוליימני ולחסן נסראללה, כי ישראל יודעת על קיומו של האיש הזה, דבר שקודם לכן הם לא העלו על דעתם. יתרה מכך, ישראל יודעת גם היכן הוא מתגורר.
זו הסיבה מדוע המזל"ט הישראלי המניך כל כך טוס עד שלמעשה הוא טס במרכז הרחוב בין שני טורי הבניינים, כאשר הוא עוקב אחר המטרה, פעולה הנחשבת 'משוגעת' במובנים צבאיים ומעידה על כושרם המבצעי הבלתי רגיל של מפעילי המזל"טים הישראליים.
דבר זה אפשר לצעיר לבנוני, שלאחר מכן התפאר במעשיו, מבלי שידע על מה שהוא מדבר, לזרוק אבנים גדולות לעבר המזל"ט ובכך לגרום לו לאבד את שיווי משקלו ולהתרסק.

בשלב זה החליטו בצה"ל שלא לוותר ותוך כמה דקות נשלח מזל"ט שני הפעם חמוש בחומרי נפץ. המטרה של המזל"ט לא היה מרכז התקשורת של חיזבאללה כפי שדווח, אלא המטרה אחריה צה"ל עקב.
כאשר המזל"ט ננעל על המטרה שנעה במכונית ברחוב מוועוואד הוחלט בדרגים הגבוהים ביותר המדיניים והצבאיים לחסל את האיש באמצעות התרסקות מזל"ט הנפץ על המכונית.

אם התקיפות האוויריות של ישראל על מטרות של גדודי 'אל קודס', חיזבאללה, והמליציות השיעיות העיראקיות תמשכנה, כפי שאפשר היה להיווכח בלילה שבין יום א' וב' 26.8, הרי פעולת החיסול הממוקד ברחוב מוועוואד בביירות תירשם כפעולה המרכזית בפתיחת מהלך סיבוב המלחמה החדש בין ישראל, איראן וחיזבאללה.

בלילה תקף מז"לט בלתי מזוהה שיירה איראנית שנעה ליד גבול סוריה-עיראק ליד העיר העיראקית אל קאים Al Qaim במערב עיראק. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי המדובר בשיירה של גדוד מס' 45 של 'כוחות הגיוס העממי' ה-PMU, הממונים עכשיו על העברת הנשק האיראני מעיראק לסוריה ומשם לחיזבאללה ללבנון.  השיירה הושמדה, ולפחות 10 אנשי מיליציה עיראקית נהרגו.
ביום ב' לפנות בוקר תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר מטרות של ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין בבקעת הלבנון.
מטרות אלה הותקפו לאחר שבלילה שיגרו פעילי הארגון הזה שלושה טילים מרצועת עזה לעבר העיר שדרות במטרה לפגוע בכמה אלפים מתושבי העיר שהשתתפו בפסטיבל קיץ שנערך במקום. שני טילים יורטו על ידי מערכת 'כיפת ברזל' ואילו טיל שלישי התפוצץ בשטח ריק לא רחוק מהאזור בו נערך הפסטיבל. לפחות 16 איש נפצעו קל, או נתקפו חרדה, בבהלה שנוצרה במקום.

בגיליון החדש של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 860, שייצא לאור ביום שישי 30 באוגוסט, יביאו המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו פרטים  בלעדיים נוספים על המתרחש מאחורי הקלעים בישראל, איראן וחיזבאללה, בעימות החדש הנוכחי.  הקישו כאן לחתימה על השבועון ( היוצא בשפה האנגלית).

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות