חיסול ראשון של אנשי אל קעידה ביהודה ושומרון. החוליה שחוסלה בהר חברון באה מסיני דרך עזה או ירדן

המסתורין והאיפול שהשב''כ וצה''ל הטילו, על חיסול שלושת חברי חוליית הטרור, ביום ג' 26.11 בכפר יטא שבהר חברון, נועדו בין השאר לטשטש את העובדה, כי הייתה זו פעולת החיסול הראשונה של אנשי אל קעידה בשטחי יהודה ושומרון. זו הייתה גם הסיבה מדוע הכוחות המיוחדים של צה''ל והיממ"מ ירו מיד באנשי החוליה על מנת להרוג.
שלושת ההרוגים, אשר צה''ל מכנה אותם קבוצה 'סלפית-ג'יהאדית', הגיעו בחודש האחרון מסיני, בניסיון להקים בגדה המערבית, תשתית טרור של אל קעידה, הדומה לזו הפועלת במרכז סיני נגד הצבא המצרי.
המטרה הייתה לבצע, לאחר התבססותם בשטח, וגיוס אנשי טרור נוספים,  פעולות טרור בו זמניות נגד מטרות ישראליות, ומטרות של הרשות הפלסטינית, כולל כוחות הביטחון הפלסטינים.  בתוכנית החוליה היה לבצע פיגועים גם ברמאללה, שם הם התכוונו לפוצץ משרדים של הרשות הפלסטינית. החוליה תכננה גם לחטוף אנשי ביטחון ואזרחים ישראליים ופלסטינים, ולהחזיק בהם כבני ערובה.   
נבדק חשד כי השלושה תכננו גם לבצע פעולת טרור משולבת במרכז ישראל, כאשר התקפת טרור מקבילה, שלא אלקעידה, מתרחשת בדרום ישראל מהרצועה, או מסיני.     
תוך זמן קצר הצליחו השלושה, שאיפול מוחלט הוטל על זהותם, להקים באזור הר חברון תשתית טרור רחבה, המונה כפי הנראה כ-10 עד 15 אנשים, אשר החלו לקבל אימונים צבאיים בביצוע פעולות טרור. עתה נערך מצוד אחר מגויסים אלה.  
השלושה הביאו אתם כמויות גדולות של כסף מזומן, באמצעותו רכשו נשק וחומרי נפץ, מכוניות, מכשירי קשר, ושכרו בתים בעיירות וכפרים פלסטינים באזור, שישמשו כמרכזים של חוליות הטרור אשר הם עמדו להקים.
זה היה הניסיון הראשון והמאורגן ביותר של גורמי אל קעידה בסיני, להקים תשתית טרור בגדה המערבית אשר תבצע פעולות טרור בתוך ישראל.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי עתה בודקים באם החוליה הצליחה להגיע להר חברון, לאחר שהסתננו מעזה לישראל, או שהשתמשו בנתיב החדש מסיני לגדה המערבית העובר עתה דרך ירדן.
בגלל היעילות בה פעולת גדר הביטחון לאורך גבול ישראל מצרים, גילו המבריחים ואנשי הטרור מסלול חדש.
הם חוצים בלילות את מפרץ עקבה באמצעות של סירות מבריחים בדואיים, מסתתרים בדרום ירדן במשך יומם יומיים, ואחר כך חוצים את גבול ישראל-ירדן באזור הערבה, בין אילת ליוטבתה, כאשר הם נכנסים לתחומי הקו הירוק. מהערבה  מגיעים המבריחים ואנשי הטרור אל דרום הר חברון, בדרך כלל באמצעות מכוניות הממתינות להם בנקודות שנקבעו מראש.
במערכת הביטחון וצה''ל מבוצעות עתה פעולות ראשוניות לחסום נתיבים אלה, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו, כבר הורה להתחיל בהכנות לקמת גדר ביטחון  חדשה נוספת, לאורך 168 ק''מ אשר תתחיל באילת ותסתיים בים המלח.
המקורות שלנו מדווחים, כי עיקר החשש בצה''ל הוא, כי ייווצר קשר ותיאום בין גורמי אלקעידה בסיני, עם גורמי טרור מקבילים הקשורים עם ארגון הטרור בירדן ובסוריה, כאשר הם מנסים לחדור לישראל וליהודה ושומרון, מדרום, מזרח, וצפון, כולל סוריה ולבנון.    
         

 

Print Friendly, PDF & Email