חלומות המיראז' של פירוק הנשק של אל קעידה בעיראק וסוריה, והחמאס ברצועת עזה

מועצת הביטחון של האו''ם קבלה בליל שבת 15.8, החלטה הקוראת לפירוק מידיי של הנשק הנמצא בידי אל קעידה בעיראק ובלבנט ה-IS, ואל קעידה בסוריה-ג'בהת אל נוסרה. המועצה הדגישה, כי החלטה זו חייבת להתבצע מיד! disarm and disband with immediate effect.
פקיד ישראל בכיר, שכנראה הבין כי דעת הקהל הישראלית איננה מבינה, כיצד המלחמה בעזה נעצרה על ידי שורה של הצעות לשיקום מיידי שכל מה שצה''ל הרס ברצועה, ובחוסר החלטה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון להכניס כוחות לרצועה, במטרה לחסל את מפקדות החמאס ואת זרועו הצבאית-גדודי עיז א-דין אל קסאם-שלא נפגעו כמעט בכלל במלחמה, אמר 'כי כאשר יתברר מה תהייה התוצאה הסופית לאן ראש הממשלה מוביל אותנו, כולם יבינו איך הוא דואג אך ורק לביטחון ישראל'.
למרות חילוקי הדעות העמוקים המוצגים לפנינו בין נשיא ארה''ב אובמה, לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדאי לשים לב לכך ששני המנהיגים מבצעים בעיראק ובעזה, כל אחד מסיבות שונות, את אותה מדיניות: הפצצות מוגבלות על מטרות מוגבלות, מבלי לערב בפעולות הצבאיות כוחות קרקעיים.  במלים אחרות, כמו שאובמה נמנע מלתקוף ישירות את אל קעידה, כך נתניהו נמנע מלתקוף ישירות את החמאס.
כמו שאובמה, 'וחוגים בכירים' בבית הלבן מסבירים, כי חיל האוויר האמריקני 'עוצר את התקדמות אל קעידה', טענה שאין לה הוכחות בשטח, כך נתניהו ויעלון, מסבירים כי הם נטרלו את כוח הלחימה של החמאס, וכי הוא לא ילחם יותר, לא באמצעות טילים, ולא באמצעות מנהרות טרור.
ביום ה' 14.8, התרחש בוושינגטון אירוע ללא תקדים, שכמותו איננו זכור בבירה האמריקנית. חמישה מראשי הקהילה המודיעינית האמריקנית ששמותיהם לא פורסמו, הזמינו לתדריך את בכירי העיתונאים בוושינגטון, כדי להשמיע בפניהם מה הם באמת חושבים על המלחמה שמנהל הנשיא אובמה באל קעידה בעיראק ובלבנט  ה-IS.
הדברים שראשי קהילת המודיעין האמריקנית אמרו על ה-IS, מתאימים בדיוק גם לחמאס, ולמדיניותם של נתניהו ויעלון מולם.
'איננו מעריכים (כי החמאס,) הוא משהו (גוף כזה), שיכול להתמוטט בעצמו ' (כלומר, מבפנים), We don’t assess this as something that will collapse on its own. 
'מערכות נגד טרור, כמו תקיפות של מל'טים' ותקיפות אוויריות, לא יספיקו כדי להביס אותם, (והמרב שהם יכולים להשיג), הוא רק להדוף אותם אחורנית. ציטוט המקור: counterterrorist tools, such as drone strikes and other air attacks, wouldn’t be sufficient to defeat it rather than just ratchet it back.
הדובר האמריקני התכוון לכך, כי חיל האוויר האמריקני לא יתקוף עיר כמו מוסול בת 2 מיליון איש, שם נמצאים רוב כוחות אל קעידה. המקביל הישראלי לכך הוא, כי  חיל האוויר הישראלי לא תקף את מרכז עזה ואת שכונות היוקרה שלה, שם נמצאים רוב כוחות החמאס.
בכיר אמריקני אחר היה סקפטי ביותר, לגבי האפשרות שמנהיג אל קעידה אבו באקר אל בגדאדי יירתע מהתקפות מפוזרות של חיל האוויר האמריקני. 'אנחנו מעריכים', אמר הבכיר, שאל קעידה רואה את העימות עם ארה''ב בלתי נמנע.' The officials expressed skepticism that Baghdadi could be deterred from striking the United States by the threat of pulverizing attacks. We assess that the group sees conflict with the U.S. as inevitable.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי כל מה שצריך לעשות במשפט זה כדי להתאימו לתנאים השוררים בישראל ובעזה, היא להחליף את השם 'אל קעידה' בחמאס, ואת 'בגדאדי' במוחמד דף.
בכיר מודיעין אמריקני אחר הוסיף וציטט אחד מראשי ה-IS שאמר באחרונה: 'אמריקה לא הסרנו את מבטנו ממך' America, we have not turned our gaze away from you. במילים אחרות, אנחנו נמשיך לבצע מעשי טרור בחזית הביתית שלכם.
כאילו לא היה מספיק באזהרות אלה של בכירי המודיעין האמריקנים, ובשבת 16.8 לפנות בוקר, הודיע השירות החשאי האמריקני, כי הוא ער לעובדה, שמישהו דאג להציג בוושינגטון ליד הבית הלבן,  כשהוא משתמש בצג הטלפון הסלולארי שלו,  דגל של אל קעידה בעיראק ובלבנט IS, כאשר מעליו מופיעה הכתובת: 'אנחנו נמצאים במדינתכם, בערים וברחובות שלכם'. 'אתם המטרות שלנו בכל מקום',  We are in your state We are in your Cities We are in your streets You are our goals anywhere.
מלבד גורם אחד, איש בישראל לא דאג לפרסם את דגלי אל קעידה המונפים, מאז תחילת מבצע 'צוק איתן', ביישובים הערביים בוודאי עירון, בנצרת, ובגליל, כאילו בכלל לא הייתה תופעה כזו.
בכירי המודיעין האמריקנים, הוסיפו ואמרו, כי מנהיג אל קעידה בעיראק ובלבנט  אבו באקר אל בגדאדי, חושב  כי הוא היורש האמיתי של אוסמה בין לאדן- Baghdadi styles himself as the true successor to Osama bin Laden.
ב-30 ביולי, כתבו המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה, כי מוחמד דף רואה את עצמו כיורשו האמיתי של בן לאדן.
השאלה היא מי יעצור את אבו באקר אל בגדאדדי, או את מוחמד דף? החלטות מועצת הביטחון? המשקיפים האירופאים במעבר רפיח?  או גדודי הביטחון של אבו מאזן שיתפרסו לאורך גבולות ישראל ועזה?
כנראה שאף אחד מהם!

 

Print Friendly, PDF & Email