חמושים חדרו למוצב ריק של צה"ל בדרום הגולן. חיילים סוריים תקפו באש סיור של צה"ל ליד מוצב תל פארס. אין נפגעים

חמושים חדרו זמן קצר לפני חצות, ביום ג' 16.7, למוצב צה"ל בשטח המפורז ברמת הגולן, והתמקמו בו. לאחר זמן קצר נפתחה אש לעבר כוח צה"ל שנע ליד תל פארס. אין נפגעים. מסוקי קרב הוקפצו לאוויר וכוחות ערכו סריקות באזור. בצה''ל חוששים, כי חיילים סוריים ניצלו את חדירת החמושים, שהשתייכותם בלתי ידועה, ופתחו באש על אזור תל-פארס.
האירוע החל כשחיילי צה''ל שהיו בסיור באזור זיהו דמויות חשודות במוצב לא מאויש, הממוקם בצד המזרחי של גדר המערכת. לאחר מכן נפתחה אש לעבר הסיור, והכוח השיב בירי. במקביל נשמע באזור קצרין פיצוץ. מיד לאחר מכן הושמעה בעיר אזעקה. צה''ל מסר כי האזעקה הייתה כתוצאה מתקלה טכנית. אולם תושבים באזור המשיכו לטעון כי האזעקה הושמעה לאחר הפיצוץ.
קודם לכן דיווחו, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, על המתרחש ברמת הגולן ובסוריה:
שר הביטחון משה יעלון, הכחיש ביום ג' 16.7, בעת סיור במפעל ביטחוני ליד עכו, כי ישראל תקפה ביום שישי 5.7 לפנות בוקר, את מאגרי הנשק של הצבא הסורי בלטקיה. במתקפה זו הושמד מאגר של טילי 'יאחונט' Yakhont רוסיים נגד אוניות NATO codename SS-N-26 , שאוחסנו במקום. בהתקפה הושמדו כל הטילים ומערכות המכ''ם המתקדם הרוסי, שבלעדיהן אי אפשר לשגר אותם.
בכך סתר שר הביטחון את כל הפרסומים האמריקנים, הבריטים, ושל המורדים הסורים, כאילו חיל האוויר והים הישראליים תקפו בטילים בלטקיה.
ישראל בדרך כלל איננה מאשרת או מכחישה תקיפות שלה בסוריה, בשש השנים האחרונות, מאז ספטמבר 2007, כאשר לפי מקורות אמריקנים היא תקפה את כור הפלוטוניום האיראני-סורי-צפון קוריאני בצפון סוריה. אולם ישראל גם אף פעם לא טרחה לפרסם הודעה מפורשת כי היא לא בצעה התקפה זו אחרת.
ההכחשה של יעלון בקשר להתקפה על לטקיה, בולטת במיוחד, משום שהיא באה על רקע פרסומים של כלי תקשורות אמריקנים בימים האחרונים, אשר מסרו כי פקידים בכירים בממשל אובמה ובפנטגון, אמרו להם כי חיל האוויר הישראלי ביצע את התקיפה הזו. במילים אחרות, יעלון יוצא נגד המקורות האמריקנים שמסרו ידיעה זו.
רק ביום א' 14, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון ברשת הטלוויזיה האמריקנית CBS, כי ישראל דבקה במדיניות שלא לאפשר להעביר נשק מתקדם מסוריה לחיזבאללה. נתניהו סירב להשיב בראיון על שאלות הקשורות לתקיפה על מאגר הטילים הרוסיים בלטקיה.
במילים אחרות, תוך יומיים מאז דברי נתניהו, השתנתה עמדת הצמרות המדיניות והצבאיות של ישראל, ועתה בפעם הראשונה, מוכנה ירושלים לומר, שלא היא זו תקפה את הטילים הרוסיים בסוריה. כדאי וצריך לציין, כי בצידה של הכחשה זו, חזר יעלון על הצהרה אותה הוא משמיע כבר כמה שבועות, לפיה ישראל איננה מתערבת במלחמה בסוריה אך תשמיד כל מקור אש המכוונת אל שטחה.

יעלון אמר דברים אלה ביום ג', על רקע התגברות נפילת פגזים מסוריה במרכז רמת הגולן, כתוצאה מהתגברות הקרבות בין צבא סוריה למורדים ליד העיר קוניטרה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ביום ב' וג', התפוצצו בתוך שטח ישראל לפחות 25 פגזים.
עד עתה הייתה ישראל מגיבה על ירי כזה בהתקפות טילים מונחים, או אש מתותחי טנקים לעבר מקורות הירי. השבוע, מגלה לפתע צה''ל סובלנות בלתי רגילה להיקף גדול כזה של ירי לתוך שטח ישראל, וקציני צה''ל שהכריזו על חלקים מרמת הגולן הקרובים לגבול הסורי, כעל אזורים אסורים לתנועה של אזרחים, מסבירים 'כי הם מבינים שמדובר בירי שאיננו מכוון לישראל'.
במילים אחרות, לא רק שחל שינוי במדיניות ישראל כלפי ההתקפות בתוך סוריה, אלא שחל גם שינוי במדיניות של ישראל לגבי התקפות-הפגזות הבאות משטח סוריה.

הגורם היחיד שטען בעשרת הימים האחרונים, כי לא ישראל היא זו שתקפה את מאגרי הטילים, אלא גורמי אל קעידה הם שביצעו התקפה זו, היו מקורות במשטרו של בשאר אסד בדמשק. עם הכחשת יעלון, עולה האפשרות כי הטענות של משטר אסד הן נכונות.
 

Print Friendly, PDF & Email