חמנאי הפך את הניסיון לקבוע קווים אדומים בין ארה"ב לישראל, למהלך לקביעת הכללים של מהלכי המלחמה הראשונים

ארה''ב, ישראל ואיראן, החליפו ביניהן ביום ב' וג' 4.9, מהלומות מילוליות שעסקו בקביעת הקווים האדומים לפתיחת מלחמה ביניהן.
התחיל בזה 'הניו יורק טיימס', שפרסם ביום ב' מידע האומר כי הנשיא אובמה שוקל את האפשרות  להודיע לאיראן ולהכריז על כך פומבית, כי מהלך מסוים שיתרחש בתוכנית הגרעין האיראנית יהווה עבור ארה''ב קו אדום.
הפרסום לא אמר ולא התייחס לכך מה ואיך ממשל אובמה יפעל לאחר שאיראן תחצה קו אדום זה. אולם הפרסום עצמו הודה כי בנושא הקווים האדומים האיראניים, יש לנשיא אובמה בעיית אמון. במשך כמעט ארבע שנות כהונתו בבית הלבן, הציב אובמה 7 (שבעה), קווים אדומים לאיראן, והיא חצתה את כולם, מבלי שהממשל מנע זאת מבעדה.
הפרסום לא הפתיע את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואת שר הביטחון אהוד ברק, המנהלים בעצמם את המגעים עם האמריקנים, משום שהמגעים האמריקנים-ישראליים על קביעת קו אדום מתנהלים בחשאי כבר למעלה משבועיים, אולם הם כמעט והופסקו, כאשר ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, חצה מזווית הראייה של ישראל קו אדום ישראלי, ביום חמישי 30.8 כאשר אמר בלונדון: 'אינני רוצה להיות מעורב בזה (כלומר, במעשה הנפשע הזה) באם הם יבחרו לעשות זאת'. ציטוט המקור:  don't want to be complicit if they (Israel) choose to do it. את דבריו של דמפסי, אי אפשר היה לפרש אחרת, אלא כהפסקת המגעים האמריקנים-הישראלים לקביעת קווים אדומים.
ספק רב באם הניסיון שעושה בשעות האחרונות הבית הלבן להיחלץ ממה שמכונה עתה 'מפולת דמפסי', ולחדש את המו''מ על הקווים האדומים, באמצעות שליחתו של סוכנות הביון המרכזית האמריקנית ה-CIA דיוויד פטראוס David Petraeus לישראל, עליה המקורות של תיקדבקה דיווחו בלעדית כבר ביום א' 2.9, יכול להצליח.
הסיבה לכך פשוטה, כל הצדדים יודעים, מבלי להודות בכך בפומבי, כי שעון החול הגרעיני האיראני הולך ואוזל.
זאת בגלל קצב הדהירה בה נמצאת בימים אלה התוכנית הגרעינית האיראנית, ובייחוד קצב הדהירה האיראנית של העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז ומעלה. בסוף חודש ספטמבר, פלוס מינוס, כמה ימים, יהיה בידי איראן מספיק אורניום מעושר לדרגה של 20 אחוז מהם אפשר יהיה להרכיב פצצה גרעינית.
במלים אחרות, בעוד ממשל אובמה, וממשלת נתניהו מחליפים ביניהם הצעות לקווים אדומים, חוצה  טהרן חוצה את כל הקווים האדומים, והופכת את הדיון האמריקני-ישראלי בהם לחסר ערך.
זו הסיבה מדוע ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, החליטו ביום ג', לקיים כפי שנקבע מראש,  את ישיבת הממשלה המיוחדת והמשותפת עם ראשי זרועות המודיעין הישראליות אמ''ן, המוסד, השכ''ב ומחלקת המחקר של משרד החוץ, בה תימסר הערכת המודיעין הישראלית השנתית.
אם כי בישיבה זו שתימשך כל היום, יידונו גם בנושאים כמו סוריה, מצרים, וירדן, שכל אחד מהם בזמנים רגילים הוא נושא כבד ביותר, ברור כי זו תהייה הישיבה בה ישמעו השרים בדיוק  היכן עומדת איראן בתוכנית הגרעינית. מרגע זה ואילך, ההכרעה לגבי פתיחת מלחמה עם איראן, עוברת לידיהם. פטראוס נוחת בישראל, כאשר תהליך קבלת ההחלטות הישראלי לקראת פתיחה במלחמה עם איראן נמצא בעיצומו, והוא יודע זאת.
בעוד אויביהם הפוליטיים והאישיים הישראלים של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, דואגים כל כמה שעות להדליף ידיעות, שבדרך כלל אין להן בסיס, במטרה להציגם כשני הרפתקנים חסרי אחריות, מי שממשיך לשחק 'בקלפים הגבוהים' במשחק מסוכן זה, הוא מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי.
ביום ב' בלילה הוא שלח את מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לומר, כי בתגובה לתקיפה ישראלית של המתקנים הגרעינים האיראניים, איראן תתקוף את הבסיסים האמריקנים במזרח התיכון, גם אם ארצות הברית תמנע מלהצטרף לתקיפה הישראלית. 'אם ישראל תתקוף את איראן' אמר נסראללה, 'ארה''ב תישא באחריות'. ציטוט המקור: If Israel targets Iran, America bears responsibility.
בדבריו של נסראללה לא רק שחמנאי שרטט את הקווים האדומים האיראנים, לפתיחת מלחמה, אלא את הקווים האדומים האיראניים למהלכים הראשונים של המלחמה.
בדבריו של נסראללה היו עוד שלושה מסרים חבויים:
1. איראן מעריכה עתה, כי ההתקפה הישראלית תתבצע עוד לפני הבחירות לנשיאות ארה''ב ב-6 לנובמבר.
2.
אם מישהו בארצות הברית ובישראל, עדיין משתעשע בהנחה, ויש רבים כאלה, כי התגובה האיראנית על התקפה ישראלית תהייה מוגבלת באופייה, הוא טועה. התגובה האיראנית, גם כלפי ארה''ב, וגם כלפי ישראל תהייה מסיבית. 'החלטה התקבלה', אמר נסראללה מבלי לפרט היכן ועל ידי מי, 'להגיב, ותגובה זו תהייה גדולה'.A decision has been taken to respond and the response will be very great.
3. בעצם העובדה, כי האייטוללה חמנאי שלח את חסן נסראללה להיות בגלוי לדובר האיראני, איראן מאותת כי גם חיזבאללה תיקח חלק במלחמה.
בהופעה שלו ביום ב' 3.9 בלילה, חידש חסן נסראללה את הופעותיו כ'דובר המלחמה', באמצעותן יצר לפני חמש שנים ב-2006, בעת מלחמת לבנון השנייה, בכישרון רב, יתרון טקטי לחיזבאללה על פני ישראל.
כאשר מתבוננים אחורנית על אירועי הימים האחרונים, אפשר להגיע למסקנה אחת:  עצם הדיון על הקווים האדומים הביא לחצייתם.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות