חמנאי לזריף: אל תחתום. אובמה לקארי: תכריח אותם לחתום. הפארסה בלוזאן

על מה בעצם מדברים כבר שבוע ימים יומם ולילה נציגי שש המעצמות בלוזאן עם נציגי איראן בשיחות הגרעיניות? 
אם לשמוע לדיווחים הדרמטיים המגיעים  מבית המלון המפואר שם נערכות השיחות מדובר במאבק איתנים שביום ד' 1.4, בו המשלחת האמריקנית, בראשותם של שר החוץ ג'ון קארי, ושר האנרגיה ארנסט מוניס  Ernest J. Moniz  לשיחות, מנסה לשכנע את האיראנים לוותר-לסגת מעמדותיהם בארבעה נקודות: באיזה קצב הסנקציות תוסרנה מעל איראן. מה יהיה גורלה של תוכנית המחקר והפיתוח הגרעינית של איראן. מה יהיה עומק הפיקוח על מתקני הגרעין האיראניים-כלומר האם איראן תסכים לכך כי תערכנה בדיקות פתע בכל המתקנים האיראניים שהפקחים ייבחרו? ומה תהיינה כמויות האוראניום המעושר לדרגה של 3.5 אחוז שהאיראנים יורשו להחזיק.
מקורות אמריקנים העצימו ביום ה' 2.4 לפנות בוקר את תיאוריהם הדרמטיים על המתרחש בבית במלון.
בחצר המלון הוקם אוהל מיוחד המוגן בפני האזנות tent which was designed to defeat eavesdropping, ולתוכו צעדו אנשי המשלחת האמריקנית לשיחות וניהלו משם שיחת ווידיאו עם נשיא ארה"ב אומבה, כאשר הנקודה המרכזית בשיחה הייתה האם להמשיך את השיחות או לעזוב אותן-דבר שיעיד  על כישלונן.
בסיום השיחה נתן אובמה הוראה להתעלם מכך שקו הסיום-הדד ליין-של השיחות  נחצה כבר ביום ג' 31.3 בחצות, ולהמשיך במו''מ כאילו לא היה ולא יהיה להן קו סיום.
קודם לשיחה נעמד ג'ון קארי, לשמחתם של הצלמים במלון בחלון חדרו במלון, לפוטו אופ photo op-photo opportunity, בו נראה משקיף למרחוק אולי משם הוא יבחין באופק בהסכם ההולך ומתקרב-או אולי המתרחק.
שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, שנמאס לו לשבת במלון, וכבר עזב את השיחות ביום ג', בטענה שהן איטיות מידי ואינן מובילות לשום מקום, וחזר אליהם שוב ביום ד' בלילה, אמר בכובד ראש, 'כי אנחנו (נציגי המעצמות) נמצאים כמה מטרים בודדים מקו הסיום, אבל תמיד המטרים האחרונים הם הקשים ביותר'. ננסה לחצות אותם.' We are a few meters from the finishing line, but it's always the last metres that are the most difficult. We will try and cross them. It's not done yet.
אבל אז בא שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף, ואמר ביום ד' בלילה, כי 'המטרים האחרונים הקשים' מצטמצמים לנקודה אחת פשוטה והיא כבוד!
'על החברים שלנו להחליט', אמר זריף, 'האם הם רוצים להיות עם איראן כאשר גישתם מבוססת על כבוד (לאיראן), או שהם רוצים להמשיך בדרך המבוססת על לחץ.'  'את הדרך הזו הם כבר ניסו עכשיו עליהם לנסות את הדרך השנייה'-כלומר את דרך הכבוד. Our friends need to decide whether they want to be with Iran based on respect or whether they want to continue based on pressure. They have tested the other one; it is high time to test this one.
במילים אחרות, זריף רומז, כי לשותפים שלו למו''מ אין כבוד, ואם היה להם כבוד הם היו מכבדים את מה שאיראן אומרת כבר חודשיים, כי לא יהיה שום הסכם בין איראן והמעצמות, אם בכלל, לפני סוף חודש יוני, כאשר במרכז ההסכם תעמוד הסרה מידית של כל הסנקציות הכלכליות והפיננסיות שהוטלו על איראן. 
עמדה איראנית הובהרה היטב ובצורה ברורה מאוד בנאום שנשא מנהיג איראן האיטוללה חמנאי ב-18 לפברואר. Iran completely disagreed with this procedure, and determined that an agreement would be arrived at not in two stages but in one stage to be completed by the end of June 2015, and that the agreement would include the removal of all sanctions on Iran.
הכתובת האיראנית מצויה על הקיר של שיחות הגרעין כבר 7 שבועות. זה שהנשיא אובמה איננו רוצה לראות אותה, לא מפריע לאיראנים.
הם מוכנים להמשיך בשיחות ללא הפסק עד חודש יוני.  

 

Print Friendly, PDF & Email