חסן נסראללה התקפל מעימות בלבנון. שוכר עורכי דין בריטים שיגנו על ראשי חיזבאללה שיוסגרו לבית הדין הבינלאומי ה-STL

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה נשמע בימים האחרונים נמרץ ותוקפני מהרגיל. ביום ה' 16.12, הוא הכריז כי כוחה של ארה''ב מתפוגג, ואם תהייה מלחמה חדשה עם ישראל הוא יביס אותה. השבוע הוא גם ביים, באמצעות צבא לבנון, חשיפת 'מתקני ריגול ישראליים' בהרי הלבנון. רק דבר אחד שכח נסראללה לומר למאזיניו בלבנון ובעולם הערבי. מנהיג חיזבאללה התקפל בעימות שלו מול בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח ראפיק חארירי ה-STL, והוא עומד להורות לראשי מנגנוני הביטחון והמודיעין של חיזבאללה אשר יקבלו בקרוב צווי זימון, להופיע בפניו. בכך פותח נסראללה בפעם הראשונה את הדלת בפני בית משפט בינלאומי של האו''ם, להאשים את ראשי חיזבאללה בטרור וברצח.
אם נסראללה לא ישנה בפתאומיות את החלטתו נמנעו בכך ברגע האחרון קריסת ממשלת לבנון בראשות סעד חארירי, סכנה של פריצת מלחמת אזרחים בלבנון, וגם הסכנה של עימות צבאי בין ישראל לחיזבאללה. הסכנה לעימות קרוב כזה פחתה, אבל לא הוסרה לגמרי, מאחר ועימות זה איננו קשור רק במצב בלבנון, אלא גם בהמשך התפשטותה של איראן במזרח התיכון.
הסימן הגלוי לתפנית זו נסראללה, הידועה בשלב זה רק לגופי המודיעין העוקבים אחר המצב בביירות, ועליה מדווחים בלעדית המקורות המודיעיניים של תיקדבקה הוא, כי נציגים של חיזבאללה נמצאים בימים האחרונים בלונדון, כאשר הם מבקרים במשרדי עורכי דין ידועים במטרה לשכור אותם להגן על אנשי הארגון המרכזיים שיקבלו צווי זימון מבית הדין.
מקורות מודיעיניים מערביים מוסרים כי השבוע, תחת רעם הכיסוי של הופעותיו המיליטנטיות, סיים נסראללה לסכם את תנאי החוזה של שכירת אחד ממשרדי עורכי הדין הידועים ביותר בלונדון שייצגו את ארגון חיזבאללה ואת אנשיו שיוזמנו להופיע בהאג.
היה זה מחזה מוזר לראות בחודש האחרון כמה מראשי חיזבאללה, ביניהם אנשי המבצעים החשאיים של ארגון הטרור נעים ברחובות לונדון בלימוזינות מפוארות, כשהם נכנסים למשרדי עורכי הדין המפורסמים ביותר בלונדון ומראיינים אותם למטרה זו.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי אין ספק שזו אחת ההחלטות הקשות ביותר שנסראללה קיבל מאז שהחליט לפתוח במלחמה כללית נגד ישראל ביולי 2006.
פירושה של החלטה זו היא שבמקום לתפוס את השלטון בביירות, ולהכריז על בית הדין הבינלאומי ה-STL כלא חוקי, הוא יצטרך לשלוח אליהם לחקירה לפחות 4, אם לא יותר, מראשי מנגנוני הביטחון והמודיעין שלו, עליהם נשען כוחו בחיזבאללה.
הדברים כמובן יכולים להסתבך, ומיד לאחר החקירה ה-STL, יוכל להוציא נגדם צווי מעצר בינלאומיים שימנעו מהם לחזור ללבנון.
המקורות שלנו מוסרים כי הסיבה העיקרית להתקפלות של נסראללה היא החלטתו של נשיא סוריה בשאר אסד שלא לתמוך בקו של נסראללה שלא לשתף פעולה עם בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח חארירי, החלטה שפירושה הוא כי דמשק איננה מתנגדת יותר לכך כי יוצאו כתבי הזימון לאנשי חיזבאללה.
העמדה החדשה של דמשק יצרה מצב בו לדמשק ולטהרן יש עתה מטרות סותרות ומתנגשות כלפי חיזבאללה.
בעוד איראן מעוניינת לחזק את חיזבאללה, ומתנגדת לבית הדין הבינלאומי, גם לסוריה יש אותו אינטרס אבל בהבדל אחד: הנשיא אסד רוצה שחיזבאללה יהיה תלוי בו ובדמשק לא פחות מאשר בטהרן.
לכן המטרה הראשית של אסד היא להחליש את התלות של חיזבאללה באיראן, ולא כפי שחושבים בוושינגטון ובירושלים, כדי להחליש את העמדה האיראנית בדמשק וביירות, זאת במטרה להכריח את טהרן לשתף יותר את דמשק בצעדים ובהחלטות שהיא מקבלת לגבי המתרחש בלבנון ובחיזבאללה.
בשורה תחתונה מדובר בסדק ביחסים האיראניים-סוריים. בהתפתחות כזו לחסן נסראללה ולחיזבאללה, לא נותר אלא לחפש עורכי דין מתאימים בלונדון.
 

Print Friendly, PDF & Email