חסן נסראללה מינה את בן דודו של מורנייה, והאיש היחיד בחיזבאללה המכיר אישית את אוסמה בין לאדן, להיות איש הקשר בין חיזבאללה, אל קעידה, ואיראן.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה מינה את בן דודו וגיסו של עימד מורנייה שחוסל בדמשק באמצע פברואר, האיש היחיד בחיזבאללה המכיר אישית את אוסמה בין לאדן, להיות איש הקשר בין חיזבאללה, אל קעידה, ואיראן.
המקורות שלנו מוסרים כי המדובר במוסטפה באדר א-דין, שהכינוי הצבאי שלו הוא אליאס סאב.
מוסטפה א-דין הוא בן דודו וגם גיסו של עימד מורניה. אחותו אמנה, היא אשתו מס' 1 של מורנייה. מיד לאחר חיסולו של מורנייה, טענה אמנה, כי קבוצה של בוגדים, כלומר כאלה שבאו מתוך שורות חיזבאללה, היא שהביאה לחיסולו של בעלה.
א-דין היה בשנות ה-80, אחד האנשים המרכזיים שפעלו ליד מורנייה במבצעי טרור רבים, ביניהם חטיפת אישים מערביים ופעולות טרור במפרץ הפרסי. ב-1985עמד בראש הפעולה שעימד מורנייה ארגן בכווית לרצוח בעזרת מכונית תופת את שליט כווית.
לאחר שחזר באמצע שנות ה-90 מכווית לאחר תקופת מאסר ארוכה, הוא העמיד פנים שהוא מתרחק ממורניה ומפעולות טרור, אולם למעשה היה איש הקשר שלו עם מנהיג אל קעידה אוסמה בין לאדן, ששהה בשנים 1996-1993 בסודן. מוסטפה א-דין היה מגיע מביירות לחרטום ושוהה שם תקופות ארוכות, כשהוא מעביר מסרים בין עימד מורנייה ובין לאדן. לאחר עזיבתו של בן לאדן את סודן, וחזרתו לאפגניסטן, חזר א-דין ללבנון, כשהוא מעדיף לא להתבלט, מחשש לחייו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי הערכה בקרב גורמים ללוחמת טרור היא, כי מאחר והתפקיד החדש שנסראללה הטיל על מוסטפה א-דין
הוא בדיוק התפקיד המבצעי שמילא עימד מורנייה במערכת הקשרים המבצעים בין איראן ובין חיזבאללה, אפשר וצריך להניח כי א-דין ימלא גם את אחד התפקידים הרגישים ביותר הקיימים במערכת הטרור העולמית, והוא הקשר המבצעי שבין אל קעידה וחיזבאללה. המינוי הזה של נסראללה מעיד על שני דברים:
1. התחזקות מחודשת של מעמדו של נסראללה בחיזבאללה. מאז מלחמת לבנון בקיץ 2006, לא ערך נסראללה שום מינויים בדרגים בכירים כאלה. המינוי החדש מראה כי לאחר חיסולו של מורנייה, נסראללה שוב תפס או לקח לידיו מחדש את הפיקוד הצבאי על חיזבאללה.
2. החלטתו של נסראללה, לשמור על המודוס אופורנדי של מורנייה, כלומר קיום יחסים מבצעים גם עם איראן וגם אל קעידה, מעידה על הקצנה קרובה בפעולות הטרור של חיזבאללה.

Print Friendly, PDF & Email