חשבון פשוט ואכזרי: החיסול של 7 פלסטינים בקבטיה ובג`נין, אינו מטה את כף המאזנים בפיגוע הרצחני בנווה שאנן ת"א.

המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה. צריך לקדם בברכה את הישגם של כוחות הביטחון, המודיעין וצה"ל בחיסולו ביום א 14.5 בקבטיה, של אליאס אל אשכר איש הג`יהאד האיסלמי שהכין ושלח את המחבל המתאבד לבצע את הפיגוע בנווה שאנן בתל-אביב, פיגוע בו נרצחו 11 ישראלים ואזרח אמריקני ו-64 נפצעו. אבל צריך גם לראות בעיניים פתוחות את המצב הצבאי בו אנו נתונים. אליאס אל אשכר היה לא רק אחראי על הפיגוע בתל-אביב. הוא היה אחראי על שורה של פיגועים החל ממועדון הסטייג` התל-אביב ב-25 לפברואר 2005, בו נרצחו 4 ישראלים וכ-50 נפצעו. הפיגוע בשוק בחדרה 26 לאוקטובר 2005, שם נרצחו 6 ישראלים. הפיגוע בנתניה ב-5 לדצמבר 2005, בו נרצחו חמישה ישראלים. וכ-60 איש נפצעו. במילים אחרות, אנחנו יודעין בבירור כי אליאס אל אשכר היה אחראי ישירות להירצחם של 26, ופציעתם של למעלה מ-200 ישראלים. המספרים היבשים של אבדות שני הצדדים במלחמה הזו הנמצאת בשנתה השישית מסבירים היטב למה המלחמה הזו נמשכת, למה אנחנו לא מנצחים בה, למה אנו נמצאים במצב של תיקו למרות מצבם הכלכלי הנואש של הפלסטינים, ומדוע יחס האבדות של שני הצדדים עומד על 1:5. הרוג ישראלי אחד על כל חמישה הרוגים פלסטינים. במילים אחרות, הריגתו של אליאס אל אשכר, איננה פותרת את הבעיה היסודית של מלחמה זו,
והיא נכונותה של ישראל מצד אחד לחסל את אלה המבצעים את הפיגועים, אולם חוסר רצונה, או יכולתה של ישראל לנצח את המלחמה.
תפיסתה של סירת הדייג הפלסטינית, שהבריחה מרפיח בסיני חומרי נפץ ומוקשים, היה ביום א` אירוע לא פחות חשוב מחיסולו של אליאס אל אשכר.
זו הסירה השנייה הנתפסת תוך 10 ימים, כשהיא מנסה להעביר לרצועה חצי טון חומרי נפץ תיקנים. אפשר וצריך להניח כי בימים האחרונים היו עוד כמה סירות דייג כאלה שהצליחו לחמוק מספינות חיל הים ולהגיע עם מטענן לעזה ולפרוק אותו. במילים אחרות אנחנו רואים כאן מאמץ גדול של הפלסטינים להעביר טונות של חומרי נפץ לתוך הרצועה. בישראל כבר שכחו מזמן כי רק באוגוסט 2005, לפני עשרה חודשים בלבד, חתמו ישראל ומצרים על פרוטוקול צבאי אשר במסגרתו ישראל הסכימה להקמתו של בסיס צי מצרי ברפיח, שתפקידו יהיה לחסום הברחות נשק כאלה מסיני לרצועה. מקור צבאי אמר ביום א` `כי אם המצרים אינם עוצרים את חומרי הנפץ הזורמים מרפיח לרצועה, שלא יתפלאו כי לאחר מכן מבוצעים פיגועים בדהב.` כלומר בפעם הראשונה אנו שומעים מקור צבאי ישראלי המקשר את פיגועי סיני עם מה שמתרחש ברצועת עזה, או במילים אחרות, פיגועי סיני מתקרבים לישראל.

Print Friendly, PDF & Email