חשדות לחבלה בהתפוצצות-שריפת עמוס 6 והטיל פאלקון 9


( בשניות בהן אירעה ההתפוצצות-השריפה חלף גוף בלתי מזוהה על פני כן השיגור? איזה מין גוף זה היה ומי שיגר אותו? )
בקרב גורמים בתעשיית החלל הישראלית, ישנם מספר גורמים המעריכים-חושדים, כי מעשה חבלה מכוון הביא להתפוצצות פתאומית של הטיל פאלקון 9 Falcon והשמדתו המלאה של הלוויין הישראלי עמוס-6, ביום ה' 1.9.
הגורמים מעדיפים שלא להתבטא בפומבי, כל עוד שלא הסתיימה החקירה הפנימית בה פתחה חברת SpaceX, ביום ו' 2.9, כאשר היא מזמינה את סוכנות החלל האמריקנית נאס"א NASA  ואת חיל האוויר האמריקני לקחת בה חלק.
בעל החברה אילון מאסק, Elon Muskאמר, בשבת 3.9, כי לא התפוצצות היא שהשמידה את עמוס 6 ואת הטיל המשגר, אלא מה שהוא הגדיר 'אש מהירה' fast fire. היא לא פירט.
נציגים של חברת 'חלל', בבעלות יורוקום, שהלוויין עמוס 6 שייך לה, ונציגים של התעשייה האווירית הישראלית שבנתה את הלוויין לא הוזמנו להשתתף  בחקירה.  
המקורות הישראליים אומרים, כי אין שום דבר יוצא דופן באי הזמנת הנציגים הישראליים לחקירה, מאחר וגם במקרים קודמים בהם לווייניים הושמדו תוך כדי השיגור, נציגים של חברות ויצרניים זרים לא הוזמנו.
אולם המקרה שהתרחש באתר השיגורים של סוכנות החלל האמריקנית בכיף קנוורל Cape Canaveral שבפלורידה  הוא שונה ואין לו תקדים בהיסטוריה של שיגור לוויינים. 
מומחים ישראלים לטילים ושיגור לווייניים אומרים, כי לא זכור מקרה אחד בעבר בו טיל השיגור התפוצץ בשלב הניסוי המוקדם לקראת השיגור, שהוא נחשב תהליך סטנדרטי a standard pre-launch static fire test.
SpaceX מגדירה את האירוע 'כמשהו חריג'  anomaly שתרחש בשלב העליון של מיכל החמצן כאשר דלק רקטי הוטען לתוך הטיל' SpaceX said that the “anomaly” happened around the upper-stage oxygen tank while propellant was being loaded into the vehicle
המומחים הישראליים אומרים, כי זו פעם ראשונה שטיל המשגר לווייניים או ראשי נפץ מתפוצץ בצורה כזו ובשלב כזה.
המושג בו SpaceX משתמשת לגבי האירוע 'אנומליה anomaly', נתקל בקרב המומחים בישראל בחשדנות רבה.
'זה מושג מאוד כללי שנועד יותר לכסות על מה שהתרחש מאשר לגלות פרטים', אומרים המומחים הישראליים, שמעדיפים שלא להזדהות.
מקורות אחרים בארצות הברית מפנים את תשומת הלב לגוף שחור גדול שריחף מעל אתר כן השיגור של הטיל ושל הלוויין הישראלי. 
מלבד תיאוריות הקונספיראציה  שתמיד מופיעות בתאונות כאלה, קיימות בשלב זה שאלות אין עליהן תשובה.
כיצד קרה כי בדיוק בשניות בהן אירעה ההתפוצצות חלף הגוף הבלתי מזוהה על פני כן השיגור?
איזה מין גוף זה היה ומי שיגר אותו?

ההסברים שניתנים כאילו היה מדובר בציפור גדולה שחלפה באקראי באזור, אינם מתקבלים בישראל, בעיקר  בגלל גודלו של הגוף ומהירות טיסתו.
מקורות ישראליים אחרים אומרים, כי צריך לחפש את הסיבות להתפוצצות ולהשמדתו המוחלטת של הלוויין עמוס 6 בשלושה תחומים אפשריים הרחוקים מאוד  מהכשלים הטכניים, שיתכן ואף פעם לא יתפרסמו.
(המקורות האלה מזכירים את ההתפוצצות של הטיל  פאלקון 9 Falcon, שהתרחשה ב-28 ביוני 2015, שעה שטיל דומה התפוצץ באמצע טיסה שנועדה להביא אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. אז מינתה החברה וועדת חקירה של  11 איש מתוך עובדיה, פלוס נציג אחד של סוכנות התעופה האמריקנית ה-FAA.  מלבד סיבה אחת שניתנה להתפוצצות הדו"ח המלא של החקירה אף פעם לא פורסם.)
1. תחום אחד הוא התחרות חריפה ביותר הקיימת בין שמונה המדינות המהוות את המועדון האקסקלוסיבי  של בוני ומשגרי לוויינים.
הלוויין עמוס 6 נחשב ללוויין הישראלי המתקדם והגדול ביותר שנבנה אי פעם. ייתכן כי גורמים מסוימים בתעשיית הלווייניים הבינלאומית ניסו לעצור את ההתקדמות הישראלית בתחום הזה על ידי פגיעה בו, דבר שיסיג אחורנית את ישראל מספר שנים בתחום בניית הלוויינים ושיגורם.
2. תחום שני הוא התחום הפוליטי-מודיעני.
נראה כי  מספר גורמים מודיעיניים  מערביים לא אהדו, אם להשתמש בלשון המעטה, את הקשר בין עמוס 6 הישראלי ופייסבוק האמריקני בפרויקט Internet.org שמטרתו היה כיסוי תקשורתי של אזורים נידחים באפריקה. 
ישראל מנהלת מדיניות התפשטות אגרסיבית ביותר בשלוש השנים האחרונות באפריקה-ברובה חשאית.
אם הלוויין עמוס 6  היה נכנס לחלל הקשר עם פייסבוק היה מוסיף ממימד חדש למדיניות ישראלית זו.
3.
חברת 'חלל', בבעלות יורוקום ישראל חתמה אך לפני מספר ימים חוזה למכירתה לקונצרן התקשורת הסיני  בייג'ינג שינגווי טכנולוגיות Beijing Xinwei Technology תמורת 285 מיליון דולרים. החוזה בין החברות הותנה בשיגור מוצלח של העמוס-6 וייצובו במסלולו.
ייתכן כי גורם כלשהו רצה למנוע את העברת הטכנולוגיות הישראליות לבניית לוויינים מתקדמים לסין.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות