חשש במערב וישראל מהתקפת פתע בנשק כימי באמצעות יחידות חשאיות סוריות

יש במדיניות אמריקנית של אזהרות לנשיא סוריה בשאר אסד של ישתמש בנשק כימי סורי אלמנט מוזר. אם וושינגטון יודעת צעד אחר צעד מה מתרחש ביחידות הנשק הכימי ובמאגרי התחמושת של חיל האוויר הסורי, וכאשר כל הסימנים מצביעים על כך כי זו רק שאלה של זמן עד שאסד ייתן את ההוראה להשתמש בנשק כזה, מדוע וושינגטון איננה פועלת נגדו?
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בשטח בתוך סוריה מסביב למאגרי הנשק הכימי, ומסביב לכל שיירה של נשק כימי סורי הנעה בשטח נמצאים כבר פרוסים כוחות מיוחדים אמריקנים, ישראליים, ירדניים, וטורקיים, המצוידים בציוד מיוחד ללחימה בנשק כימי. 
כוחות מיוחדים אלה נעזרים בלווייניים צבאיים ומלטים עוקבים אחרי השיירות ממעלה, כדי לקבוע את הנקודה המדויקת אליה יגיעו.
אבל הנשיא באראק אובמה, איננו נותן עדיין את הפקודה לתקוף יחידות סוריות אלה, בדיוק כפי שהנשיא בשאר אסד איננו נותן עדיין את הפקודה להפעיל נשק זה. כל אחד משני  הנשיאים מחכה שהשני ייעשה את הצעד הראשון.
במילים אחרות, אובמה ואסד נמצאים עתה בעיצומו של משחק פוקר אינטנסיבי בנשק כימי. כאשר כל אחד משניהם מחכה לראות מי ימצמץ קודם.
אם אובמה יורה לתקוף את הנשק הכימי, יהיה  לבשאר אסד צידוק לתקוף בטילים כימיים את טורקיה, ירדן וישראל. אם אסד יורה ראשון לתקוף מטרות בתוך סוריה ומחוצה לה בנשק כימי,  יפעיל  נגדו אובמה  את כל הכוחות האוויריים, הימיים, והמרינס שהוא ריכז בשבוע האחרון מול סוריה, כאשר גם טורקיה, ישראל וירדן תוקפות מטרות בתוך סוריה. 
בינתיים בשטח במלחמה בסוריה, יחידות הנשק הכימי הסוריות המוצבות באזור הבירה דמשק, שהחלו לנוע צפונה, לכיוון חאלב, כאשר הן חמושות בפגזים ופצצות של גז סארין, ממשיכות בתנועתן, מבלי שהן מגיעות לנקודה מסוימת בה הן פורקות את מטענן. תנועה זו מעלה בשעות האחרונות אצל הכוחות הצבאיים וגורמי המודיעין העוקבים אחריהן את ההשערה, כי שיירות אלה נועדו להטעות אותם, וכי הנשק הכימי בו אסד עומד להשתמש נמצא במקומות מסתור אחרים שאינם מוכרים. זו הסיבה מדוע מחוץ לסוריה עומדים כוחות אוויר, צי, ומרינס מערביים גדולים כל כך בכוננות על שתאפשר להם להגיב על כל תנועה צבאית בלתי  צפויה של הכוחות הסוריים.   
אחת מהערכות המודיעין אומרת, כי פניהן של שיירות אלה אינן לחזיתות הלחימה עם המורדים, אלא לאזור הרי העלוואים, לשם מתכוון אסד לסגת מדמשק ולרכז שם את הכוחות הנאמנים לו. הערכות מודיעין אחרות  אומרת, כי העברת הנשק הכימי לאזור הרי העלוואים, נועד לשימוש נגד כוחות מרינס אמריקנים וטורקים שינחתו על החוף הסורי. 

Print Friendly, PDF & Email