חשש כבד בארה"ב וישראל כי האיראניים חיבלו בעצמם במצלמות במתקני הגרעין כדי להסתיר הברחות של אורניום מעושר ל-60 אחוז למתקנים קטנים סודיים המסוגלים להעשיר אותם ל-90 אחוז

כאשר ראש הוועדה הגרעינית שליד האו"ם, רפאל גרוסי Rafael Grossi, שביקר בשבוע שעבר בטהרן הודיע לאחר הביקור, כי הושג הסכם עם האיראנים על הפעלת המצלמות שהותקנו על ידי הוועדה, הוא ציין כי חלק מהמצלמות  ניזקו מהתפוצצויות שהתרחשו במתקנים אלה וחלק יצא מכלל פעולה מאחר ולא נערכו בהן במשך חודשים רבים פעולות אחזקה של טכנאי הוועדה.
גרוסי לא העלה את האפשרות שהאיראנים בעצמן חיבלו בחלק מהמצלמות האלה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי נכון לעכשיו חלק גדול מהמצלמות באתרים העיקריים נאטאז ופורדו  אינן פועלות.
הראש החדש של הסוכנות הגרעינית האיראנית מוחמד אסאלי  Mohammad Eslami אמר באחרונה, 'כי מספר גדול של המצלמות כבויות',  a large number of the cameras had been shut off. הוא לא נתן הסבר מדוע?
מומחי גרעין אמריקנים וישראלים אומרים בימים האחרונים, כי חלק גדול מהמצלמות ניזוקו ואינן פועלות לאחר שהאיראנים חיבלו בהן בכוונה, כדי שאי אפשר יהיה לגלות מה הן צילמו לפני כן, וגם כדי למנוע של חשיפה מה מתרחש באתרים אלה עכשיו.
מומחי הגרעין אומרים כי הפעולות האלה של האיראניים באים להסתיר את המהלך הבא: ככל שאחוז ההעשרה של האורנים גבוה יותר, כך יש צורך במספר סרקזות קטן יותר כדי להעלות עוד יותר את אחוז ההעשרה.
לדעת המומחים האלה, האורניום שכבר מועשר לדרגה של 60 אחוז מוברח מהאתרים האיראניים הגדולים לאתרים קטנים סודיים יותר המפוזרים ברחבי איראן, שם מעשירים אותם לדרגה של 90 אחוז-שהיא הדרגה המתאימה לייצור נשק גרעיני.
המומחים ציינו , כי הרבה יותר קל להסתיר תהליך העשרה לדרגה הגבוהה של 90 אחוז  מאשר להסתיר תהליך העשרה לדרגה של 60 אחוז ומטה.



Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות