חשש כבד לגורלם של שלושה בני נוער, תלמידי ישיבה בגוש עציון. חשש שנחטפו. כוחות גדולים מאוד מחפשים אחריהם

חשש כבד, ביום ו' 13.6, לגורלם של שלושה בני נוער, תלמידי ישיבה בגוש עציון. חשש שנחטפו, עוד ביום ה' בלילה מצומת גוש עציון. כוחות גדולים  של צה''ל, מג''ב, ושב''כ, מצוידים במיטב הציוד הטכנולוגי והמודיעיני מצויים בשטח בחברון ובהר חברון, עוסקים בחיפושים קדחתניים על ידי השלושה.  ראש הממשלה בנימין נתניהו, פרסם הודעה מיוחדת האומרת כי האחריות על גורלם של השלושה מוטלת על ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועל ממשלת האחדות-הפיוס הפלסטינית  שהוקמה על ידו. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי בבדיקה ראשונית עולה, כי עברו שעות רבות מאז השלושה נעלמו ביום ה' בלילה, ועד אשר החלו החיפושים ביום ו' בבוקר בין תשע לעשר בבוקר.
  
במשך השעות האלה הצליח אחד מהשלושה ליצור קשר עם  כוחות צה''ל והודיע כי הם נחטפו. ליד אחד הכפרים הפלסטינים באזור נמצא רכב שרוף. עתה בודקים באם רכב  זה קשור להיעלמותם של השלושה.  צעירים פלסטינים מתגודדים ליד הצירים והכפרים  בהם כוחות הביטחון הישראלים פועלים, מקימים מחסומים, ומיידים אבנים, במטרה להפריע לחיפושים.  
מה ניתן לעשות כדי למצוא את עקבות שלושת הנערים?
המומחים המודיעיניים ולנושאי סייבר של תיקדבקה דבקה מדווחים:
מאמצי כוחות הביטחון להתחקות אחרי שלושת הנעדרים תושבי גוש עציון, בשלב בו אין קצה חוט מבצעי או  אנושי לתחקור הם מודיעיניים בלבד. אם הנעדרים נשאו עליהם מכשירי טלפון סלולארי ובהנחה שלפחות אחד מהם נשאר פעיל, ניתן לבצע איכון בעזרתו אפשר לשרטט חלק מהמסלול ולוח הזמנים אותו הם עשו, עד אשר ניתק עימם הקשר. כתלות בסוג המכשירים וחברת הסלולאר תתקבל הרזולוציה של מיקומם, החל פיזור על פני כמה מאות מטרים ועד איכון נקודת GPS  מדויקת. חשוב לזכור שתנאי השטח הטופוגראפיים בגוש עציון הרריים והכיסוי הסלולארי אינו מיטבי, צפוף ומושלם – שתי עובדות שיקשו במידת מה על איתורם.
בנוסף, יש להניח, שגורמי מודיעין, אזרחיים, ביטחוניים וצבאיים מבצעים סריקה אוסינטית– OSINT  – Open Source INTelligence  אינטנסיבית  ומאומצת של כלי התקשורת הערבים, בדגש על רשתות חברתיות.  המקורות הגלויים הפכו זה מכבר לאבן שואבת של מידע יקר מפז, בישראל כמו בשאר העולם.
למרות פוטנציאל הלוחמה פסיכולוגית וההטעיות המכוונות שיכולות להישתל על-ידי גורמים אינטרסנטים, בייחוד החמס, ברשתות חברתיות כגון פייסבוק וטוויטר, עדיין ניתן להוציא מידע מודיעיני רב ערך משיחות, שמועות והתכתבויות הרצות-גם אם בערבית באותן רשתות – אלה הפכו בעידן הסמארטפונים לנפוצים מאוד גם בקרב האוכלוסייה הערבית, בעיקר הצעירה.

           

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות