טהרן: הופסקה העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז. צעד המכוון לעזור לאובמה להיבחר

מקורות בטהרן הודיעו ביום א' 4.11, כי הופסקה העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז הנחשבת לדרגה ראשונה צבאית. לא נמסרה כל הודעה איראנית רשמית בנושא, אולם מקורות איראניים הדליפו ידיעה זו לכלי תקשורת במפרץ הפרסי, וחבר וועדת החוץ והביטחון של המג'לס מוחמד חוסיין אספרי  Mohammad Hossein Asfari, אישר אותן. 
אספרי צוטט כמי שאומר, כי המדובר 'בצעד של רצון טוב' goodwill gesture, אולם הוא לא לציין למי או למה מכוונת יוזמה זו. מקורות איראנים אמרו כי המדובר בצעד שנועד לרכך את העמדה האיראנית לקראת התחלת שיחות עם ארצות הברית מיד לאחר הבחירות לנשיאות שתערכנה השבוע  ביום ג' 6.10.  מקורות אחרים בטהרן  אמרו, כי העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז נמשכת. הם סירבו לפרט.
רק לפני שבועיים ב-20.10 פרסמו כלי תקשורת אמריקנים, כי ממשל אובמה ואיראן, הגיעו ביניהם להסכם חשאי, לפיו באם אובמה ייבחר לתקופת כהונה שנייה לבית הלבן, יתחילו שיחות ישירות בין ארה''ב ואיראן על נושא הגרעין, מיד לאחר בחירתו.
הבית הלבן הכחיש ידיעות אלה ואמר כי אינן נכונות. אולם ההודעה האיראנית מיום א', שפורסמה בכוונה יומיים לפני הבחירות בארה''ב, נועדה לאותת לציבור הבוחרים האמריקני, כי אכן הוסכם בין וושינגטון וטהרן לפתוח בשיחות כאלה, ואם הבוחרים האמריקנים רוצים בפתרון מדיני של בעיית הגרעין האיראני, ולא בפעולה צבאית אמריקנית, עליהם להצביע עבור הנשיא באראק אובמה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בשיחות חשאיות שהתקיימו בין נציגים של ממשל אובמה ואיראן, עד סוף חודש ספטמבר, הוחלט כן על קיום שיחות ישירות בין מוושינגטון וטהרן, וכי בבית הלבן הוקם צוות של שניים בו משתתפים יועץ הנשיא למניעת הפצת נשק להשמדה המונית גארי סאמור Gary Samore, ווונדיי שמרן Wendy Sherman, מי שעומדת בראש משלחת ארה''ב לשיחות שש המעצמות עם איראן, שתפקידם להכין את ניירות העבודה האמריקניים לקראת המפגש הישיר עם האיראניים.
לישראל הוצגה עבודת הצוות הזה על ידי ממשל אובמה, כעבודה על הכנת מסמך אמריקני המוגדר 'סופי' end of the game, שיוגש  לאיראנים, כאשר הם מתבקשים לענות עליו מיד באם הם מקבלים אותו או לא.  בישראל לא יודעים באם העבודה על המסמך הזה הושלמה בבית הלבן, ונציגים ישראליים אף פעם לא ראו טיוטה סופית של המסמך שממשל אובמה מכין.  
ביום שלישי 30.10, אמר שר הביטחון הישראלי אהוד ברק, ערב בואו לביקור בלונדון,  בראיון ל- The Daily Telegraph, כי תקיפה צבאית של איראן נמנעה בקיץ השנה כאשר איראן לקחה שליש מכמויות האורניום הנמצאות ברשותה והפכה אותן למוטות דלק גרעיני, מהם קשה מאוד להפיק חומר נפץ גרעיני. בכך אמר ברק, נמנעה איראן מלאגור 189 ק''ג של אורניום מעושר לדרגה של 20 אחוז  הדרושים לה כדי לבנות פצצה גרעינית אחת.
על פניו הצגה זו של הדברים מראה לא רק איך המלחמה עם איראן נמנעה ברגע האחרון, אלא שמנהיגי איראן הם מנהיגים רציונאליים rational people, בניגוד למה שישראל  שמה במרכז הטיעונים שלה מדוע אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני.
כל הדברים האלה נשמעו יפה מעל דפי הטלגרף Telegraph, אלמלא עובדה 'קטנה' אחת שברק 'שכח' בכלל להזכיר אותה: ההנהגות המדיניות והצבאיות של איראן קבלו החלטה זו כדי לאפשר להם לסיים את כל הצבת הצנטריפוגות המתקדמות האיראניות, כ-3,000 במספר, במתקן התת-קרקעי בפורדו, דבר המאפשר להם להעשיר כמויות הרבה יותר גדולות של אורניום מעושר לדרגה של 20 אחוז, בזמן יחסית קצר מאוד.
עם סיום התקנת אלפי הצנטריפוגות המתקדמות בפורדו השיגו האיראנים שתי מטרות אסטרטגיות גרעיניות חשובות:
1.  האיראנים 'וויתרו' על חלק מהאורניום המעושר שלהם של 20 אחוז, מהם הם יכלו להפיק רק פצצה גרעינית אחת, כדי להשיג כמויות גדולות יותר של אורניום כזה מהן הם יוכלו לבנות מאגר בו תהיינה 4-עד 6 פצצות גרעיניות.
2.
טהרן הצליחה להכניס את מערך  העיקרי של הצנטריפוגות המתקדמות שלה אל  'האזור המוגן' immune zone, שם ארצות הברית וישראל יתקשו לתקוף אותו, מבלי שלא וושינגטון תמנע זאת ממנה באמצעים מדיניים, ומבלי שישראל תמנע זאת ממנה באמצעים צבאיים.
רק לפני שמונה חודשים באפריל השנה, הגדיר ברק את כניסתה של התוכנית הגרעינית האיראנית אל האזור המוגן, קו אדום עבור ישראל.
עתה צריך להמתין ולראות, איזה מחיר גרעיני האיראנים גבו, או ייגבו הפעם, עבור הודעתם המעורפלת והלא רשמית בדבר הפסקת העשרת האורניום ל-20 אחוז. 

 

Print Friendly, PDF & Email