טהרן הטיסה והציבה בלילה בדמשק את איש הביטחון מס` 1 שלה.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה. בעוד ממשלת ישראל מדברת על ממשלת לבנון כאחראית על חטיפת חיילי צה"ל, , הטיסה ביום ד` 12.7 בלילה ההנהגה האיראנית במטוס מיוחד את ראש המועצה לביטחון האיראני עלי לארג`אני לדמשק. בהציבה את איש הביטחון המרכזי, והאיש המרכז בידיו את המשא ומתן הגרעיני בין איראן ארצות הברית, אירופה, והאו"ם, בדמשק, לא רק שטהרן הפעילה את חוזה ההגנה ההדדי הקיים בינה ובין סוריה, אלא קשרה את הנושא הגרעיני האיראני לפרשיות שלושת החיילים הישראלים החטופים. המקורות שלנו מוסרים בלעדית כי עלי לארג`אני יישאר בדמשק עד סיומו של המשבר. נוכחותו בבירה הסורית תהייה ערובה לכך כי אם ישראל תתקוף מטרות סוריות, הדבר יתפרש על ידי טהרן כאילו ישראל תקפה מטרות איראניות. הצבא הסורי כולו הועמד במצב הכן. המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי חיל האוויר, מערך הטילים האיראני, וחיל הים האיראני הועמדו אף במצב הכן.
בהקשר זה החלטות הממשלה על הרחקת חיזבאללה מהגבול, ויצוע תקיפות אוויריות מוגבלות בלבנון, חלקן במטרות חיזבאללה, וחלקן בתשתיות לבנוניות אזרחיות, נראות כמנותקות מהמציאות הצבאית והמדינית במזרח התיכון.
כן תודיע הממשלה כי היא מאשרת לשר הביטחון לגייס מילואים בהתאם למצב.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי ראשי החיזבאללה עברו כבר ביום ד` בערב, מיד לאחר מסיבת העיתונאים שערך חסן נסראללה, למקומות מחבוא. הבסיסים הצבאיים של חיזבאללה פונו, והכוחות הועברו למקומות מסתור שנקבעו מראש. בערב התברר כי גם מחסני התחמושת של חיזבאללה והטילים שלהם הוצאו ממחסניהם ערב פעולת החטיפה והועברו למקומות מסתור בהרי לבנון. חלק מהיחידות והטילים הועברו למנהרות התת-קרקעיות בנעמה, 30 ק"מ דרומית לביירות, השייכות לארגונו של אחמד ג`יבריל. חיל האוויר וצה"ל לא הצליחו לפגוע במנהרות אלה, שנבנו על ידי מהנדסים צבאיים מזרח-גרמנים בשנות השמונים, במשך למעלה מ-20 השנים האחרונות. בלילה חזר חיל האוויר והתקיף את אזור המנהרות. בלילה התבצע בישראל גיוס נרחב של כוחות מיוחדים, של אוגדה משוריינת, ושל טייסים וטכנאים מחיל האוויר. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי הממשלה בוחרת במתווה פעולה בלבנון הדומה לזה שבמבצע `גשמי קיץ` ברצועה עזה. כפי המבצע ברצועה לא הפסיק את ירי הקסאמים, לא קירב את שחרורו של גלעד שליט, ולא מוטט את החמס, ככה דרך פעולה זו נגד החיזבאללה, לא תשיג את שחרורם של שני החיילים החטופים, ולא תמוטט את החיזבאללה.

Print Friendly, PDF & Email