טהרן ודמשק שוקלות הנחתת מכת מנע צבאית על ישראל.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה: טהרן ודמשק שוקלות הנחת מכת מנע צבאית על ישראל במטרה להקדים ולהגיב על התקפה אמריקנית על מתקני הגרעין של איראן. טהרן רוצה לאלץ את האמריקנים להפנות חלק מהמשאבים הצבאיים המיועדים להתקפה עליה להגנתן של מדינות המפרץ הפרסי, ישראל, והצבא האמריקני בעיראק. בין הצעדים הנשקלים בטהרן ובדמשק, התקפה סורית על רמת הגולן, היכולה להתפתח למלחמה סורית-ישראלית בקנה מידה מלא, ולחידוש המלחמה עם חיזבאללה בלבנון. בשטח, גם אצל הצבא הסורי, וגם אצל חיזבללה, אפשר לראות כבר הכנות למלחמה כזו. דבריו של בשאר אסד ביום שבת 7.10, כי `בזמן מלחמת לבנון היו כאלה שהאיצו בו לצאת למלחמה על רמת הגולן`, הם האיום המפורש והברור ביותר של נשיא סוריה, עד עתה, כי הוא מתכוון לתקוף את ישראל. בשאר אסד מאותת כי אם הוא לא השתמש בעצה זו בעת מלחמת לבנון, אין זאת אומרת כי הוא לא ישתמש בה עכשיו, בקרוב.
באותו זמן, מאותת אסד גם לאמריקנים, לאירופאים. לסעודים, ולמצרים, כי הוא האיש המתון בדמשק, וחס וחלילה מי שהוא אחר היה בשלטון בעת המלחמה בלבנון, זו הייתה מתרחבת לגולן, לסוריה, ולישראל. במילים אחרות, אסד הוא נכס אסטרטגי של המערב והעולם הערבי, גם בעת שתתרחש מלחמה סורית-ישראלית, ואסור להדיחו.
אין כל ספק שאם אסד אומר דברים חמורים כל כך כי יש לו גיבוי וערבויות איראניות למהלך שכזה.
ששת השיקולים של שליט איראן האייטוללה עלי חמנאי, ושל בשאר אסד, הם פשוטים וברורים:
1. איראן איננה מוכנה לשבת ולחכות באפס מעשה ובחיבוק ידיים עד אשר האמריקנים ירכזו כוחות במפרץ, והמכה הצבאית האמריקנית תונחת על מתקני הגרעין והתשתית שלה.
2. האיראנים מעדיפים לתקוף לפני שהאמריקנים יתקפו.
3. האיראנים והסורים רואים, שומעים, ומעריכים, כי הצמרות הפוליטית והצבאית הישראלית מצויות בשיתוק מוחלט, וכי צה"ל איננו מסוגל להתכונן לקראת מלחמת כללית חדשה. בכל מקרה, השיקול האיראני-סורי הוא לתקוף, לפני שצה"ל ישלים את התאוששותו ממלחמת לבנון.
4. האיראנים והסורים מסכימים עם הערכתו של המשנה לראש הממשלה שמעון פרס כי ערי מרכז ישראל אינן ערוכות ולא תוכלנה לספוג התקפת טילים עליהן. ההבנה האיראנית-סורית היא שפירוש דברים אלה הוא שישראל מבינה שהיא איננה יכולה לתקוף לא את סוריה ולא את איראן בטילים ולהסתכן בהתקפות טילים איראנים וסורים על ערי מרכז ישראל.
5. חזרה על ההצלחה של חיזבאללה בלבנון, תביא לסוריה הישגים ברמת הגולן. מספיק שכוחות קומנדו סוריים, שהם הכוח העיקרי עליו סוריה מתכוננת לסמוך במתקפה כזו יכבשו חלקים מרמת הגולן, כדי שסוריה תוכל להכריז על ניצחון במלחמה.
6.האיראנים מעריכים כי המאורעות בעיראק מתקרבים לשיא ולרגע של הכרעה פוליטית וצבאית. בשבת 7.10, אמר יושב ראש וועדת הכוחות המזוינים של הסנט האמריקני ג`ון וורנר John Warner, אחד הסנטורים הרפובליקנים בעלי ההשפעה רבה ומקורב של הנשיא בוש, כי לממשלת עיראק אין יותר מאשר בין 60 ל-90 יום, כדי להפסיק את מלחמת האזרחים בעיראק. אם הממשלה העיראקית לא תעשה זאת, ארצות הברית תשקול את האופציות העומדות לפניה. במילים אחרות ההכרעה בעיראק תתרחש לכל המאוחר בחודשים דצמבר או ינואר 2007, כלומר תוך חודשיים-שלושה. איראן מעריכה כי אם טהרן, דמשק, וחיזבאללה, יצליחו לשבש את לוח הזמנים האמריקני, באמצעות התקפה על ישראל, ארצות הברית תתקשה להתמודד בעת ובעונה אחת עם 3 חזיתות במזרח התיכון.

Print Friendly, PDF & Email