טהרן ודמשק תומכות בהפיכה צבאית של חיזבאללה בביירות

המקורות הצבאיים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה: חיזבאללה הכריז כבר בשבת 18.9, על גיוס מלא של כוחותיו הצבאיים, והזרים במשך יום א' 19.9, כ-5000 לוחמים מזוינים לתוך ביירות, כהכנה להשתלט בכוח על בירת לבנון, על רקע התגברות הידיעות כי בית המשפט המיוחד של האו"ם ללבנון Special Tribunal for Lebanon-STL, יפרסם כתבי אישום נגד ראשי מנגנוני הביטחון והמודיעין של חיזבאללה, כמעורבים ישירות ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, בפברואר 2005, ראפיק חארירי.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מוסרים כי עתה מתברר, שפגישתם של נשיא איראן אחמדינז'אד, ונשיא סוריה בשאר אסד, בשבת 18.9, עסקה כולה בשאלה עד כמה טהרן ודמשק תהיינה מוכנות לתמוך במהלך מזוין, שפירושו הפיכה צבאית, של חיזבאללה בביירות. המקורות שלנו מוסרים, כי אחמדינז'אד ואסד הגיעו להסכמה, כי אסור לתת לבית הדין של האו"ם לפרסם את כתבי האישום, וכי אם לא תהייה ברירה אחרת, גם סוריה וגם איראן תתמוכנה במהלך מזוין של חיזבאללה להפיל את ממשלת סעד חארירי בביירות.
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה כי אסד ואחמדינז'אד, דנו בשאלה מה היא האפשרות כי ישראל תתערב צבאית כדי למנוע השתלטות מוחלטת של חיזבאללה על ביירות, וכי הם הגיעו למסקנה כי ישראל לא תבצע מהלך כזה. כמו כן הגיעו שני המנהיגים למסקנה, כי גם צבא לבנון לא יצא להגנת המשטר בביירות.
מקורות בלבנון מסרו ביום א', כי שגריר צרפת באו"ם ג'רארד אראוד Gerard Araud מסר למקורות ללבנוניים, כי התובע של בית הדין של האו"ם דניאל באלמאר Daniel Bellemare, הודיע לו כי החלטתו להגיש את כתבי האישום נגד אנשי חיזבאללה היא סופית.
ביום א' בלילה התכנסה לישיבת חירום המזכירות הכללית של מפלגת השלטון הלבנונית ה-14 במרס כדי לדון במה שהוגדר הקשר המתמיד נגד המדינה ומוסדותיה, בייחוד הפגיעה בריבונות הלבנונית על ידי כוחות הביטחון והצבא של חיזבאללה. ציטוט המקור: the persistent coup against the State and its institutions, especially Hizbullah's security and military violation of the airport.
הכוונה היא להשתלטות כוחות מזוינים של חיזבאללה על נמל התעופה הבינלאומי של ביירות, בשבת 18.9, במטרה להבטיח כי הגנרל ג'מיל אל-סיד Maj. Gen. Jamil Sayyed שזומן לחקירה על ידי התביעה בלבנון, בעקבות קריאתו להוציא להורג את צוות התביעה, לא רק שלא ייעצר עם בואו ללבנון, אלא יקבל את הגנת חיזבאללה, מפני מערכות המשפט, החוק, והביטחון הלבנוניות. אנשי חיזבאללה העבירו את אל סיד אל ביתו כשהם פורשים סביבו טבעת הגנה של חמושים.
אל סיד טוען כי חוקרי בית הדין הבינלאומי, אנשי התביעה הלבנונית וראש הממשלה סעד אל-חרירי הביאו להפללתו ברצח חארירי כאמצעי להפליל את חיזבאללה בו. מקור בכיר בחיזבאללה, אמר, כי חיזבאללה תכרות את הידיים הבלתי צודקות שתנסנה לתקוף את הגנרל אל-סיד. ציטוט המקור:The party will cut the unjust hands that would attack Maj. Gen. Sayyed.
המקורות של תיקדבקה מוסרים כי המדובר באיום הישיר ביותר של חיזבאללה לתקוף את מוסדות החוק, המשפט, ואת הצבא ושירותי הביטחון הלבנוניים.

Print Friendly, PDF & Email