טהרן למוסקבה ולבייג'ין: גישה למל"ט האמריקני, תמורת טכנולוגיות גרעיניות וטילי S-300

מפקד משמרות המהפכה האיראניים הגנרל עלי ג'פערי, הודיע ביום א' 11.12, לראשי שתי משלחות צבאיות-מודיעינית הרוסיות והסיניות הנמצאות בטהרן, מאז אמצע שבוע שעבר, כי אם הן מבקשות גישה למל''ט החמקן האמריקני RQ-170, אותו כוחותיו הצליחו להנחית כשהוא שלם, וכל מערכותיו המודיעיניות פועלות, עליהן להיענות לרשימת רכש איראנית גם בתחום הגרעין והטילים הבליסטיים.
המקורות במוסקבה של תיקדבקה מדווחים, כי איראן דורשת מרוסיה וסין, טכנולוגיה גרעינית מתקדמת, טכנולוגיית טילים, בייחוד כזו הנוגעת לייצור דלק מוצק לטילים, טכנולוגיות חדישות של צנטריפוגות להעשרת אורניום, וטילי נ''מ מתקדמים מסוג S-300PMU-1, הנחשבים למתקדמים בטילי הנ''מ בעולם. מערכת הנ''מ ה רוסית הזו  מסוגלת לפעול נגד מטוסי חמקן, טילים בליסטיים, טילי שיוט, וגלים של התקפה אווירית על מדינה. אספקת מערכת נ''מ כזו לאיראן, יכולה לגרום נזק קשה לטילים ומטוסים אמריקנים וישראלים אשר ינסו לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית. 
עוד מדווחים המקורות שלנו במוסקבה, כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו שלח עוד ביום ד' 7.12, בבהילות את שר החוץ אביגדור ליברמן למוסקבה להיפגש עם ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין, בניסיון לעצור עסקה רוסית-איראנית כזו לגבי המל''ט החמקן האמריקני. מקורות בוושינגטון אומרים, כי צעדו של נתניהו תואם בדרגים הגבוהים ביותר בבית הלבן.
פוטין, הסכים לראות את ליברמן מיד, למרות שהיה עסוק בטיפול בהפגנות הסוערות שנערכו נגדו באותו יום במוסקבה, אולם דחה על הסף כל ניסיון ישראלי להתערב בפרשה. פוטין לא נתן  שום סימן, או רמז לליברמן, כי הרוסים היו מעורבים בפרשה.
הפגישה נסתיימה לאחר זמן קצר מאוד לאחר שפוטין סירב לדבר עם ליברמן על הנושא. כל מה שליברמן היה מוכן לומר לאחר הפגישה לכתבים הוא 'כי העמדות הרוסיות לגבי המזרח התיכון אינן מועילות'. ציטוט המקור:  Russia's positions on the Middle East were not helpful.
ניסיונות אמריקנים לקיים מגעים בצינורות אחרים  עם ההנהגה הרוסית בנושא המל''ט, נדחו גם על ידי הנשיא דימטרי מדבדב, וגם על ידי ראש הממשלה ולדימיר פוטין. 
עצם העובדה שראש הממשלה נתניהו שלח את ליברמן להיפגש עם פוטין, מצביעה לדעת חוגי מודיעין במערב על כך כי בוושינגטון ובירושלים  קיים מידע מודיעני המצביע על כך, כי הרוסים עזרו לאיראניים להשתלט באמצעים אלקטרונים על המל''ט RQ-170, ולהנחיתו שלם באיראן.  אם הערכה מודיעינית זו נכונה, הרי שהרוסים עזרו לאיראנים להדוף את השלב חדש, ואולי החשוב ביותר, במלחמת הסייבר cyber war, אשר עמדה להיפתח נגדם ביום א' 4.12, היום בו המל''ט האמריקני הונחת באיראן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי כניסתו של המל''ט האמריקני לתחום האווירי האיראני, הייתה הפעם הראשונה שמל''ט אמריקני סודי זה נכנס אי פעם לאיראן, כאשר מוטלות עליו משימות מאוד ספציפיות.
עצם העובדה כי האיראנים ידעו את הזמן המדויק  מתי המל''ט עומד להיכנס לתוף התחום האווירי שלהם, והצליחו לנתק אות ממערכת הבקרה האמריקנית, כשהם מעבירים אותו לפיקוח וניהול של מערכת הבקרה האיראנית, נחשבת לאחד ההישגים המודיעיניים והטכנולוגים הגדולים ביותר בתחום מלחמת הסייבר בשנים האחרונות.
מקורות מודיעין מערביים העוקבים  אחר המשלחות הרוסיות והסיניות אשר הגיעו לטהרן בניסיון לקבל מידע או גישה למטוס החמקן האמריקני, אינם יודעים באיזה שלב נמצא המו''מ  בין טהרן, בייג'ין ומוסקבה בנושא, והאם האיראנים מציעים לשתי המדינות עסקה משולשת, במסגרתה יותר למומחים צבאיים ומודיעיניים רוסיים וסינים לבדוק את המל''ט ביחד, או שכל קבוצת מומחים תקבל אל המל''ט האמריקני גישה נפרדת, תלוי בהיקף ההיענות של בייג'ין ומוסקבה לרשימת הרכש האיראנית.
דבריו של סגן מפקד משמרות המהפכה גנרל חוסיין סאלאמי Gen. Hossein Salami בשבת 10.12, בהן אמר כי איראן לא תחזיר את המל''ט שהצליחה לתפוס לארה''ב, וכי הפער בין טכנולוגית המלט''ים האמריקניים והישראליים  איננו רב,  the gap between us and the US or the Zionist regime and other developed countries is not so wide, הם רמז לכך כי המו''מ האיראני עם אחת משתי המשלחות הצבאיות, הרוסית או הסינית, נמצא כבר בשלבים מתקדמים.   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות