טהרן מגיבה על ההתקפות עליה בעזה. חיל האוויר מגיב בהשמדת מפקדות הנבנות על ידי האיראנים

ההפצצות האחרונות של חיל האוויר ברצועת עזה, המוגדרות בידי צה''ל כהתקפות על 'מטרות טרור' ועל 'מנהרות הברחה', כולל ההפצצה שבוצעה ביום ב' 10.1 לפנות בוקר שהוגדרה כהפצצה של 'מוקד טרור בעזה ובחאן יונס', היא למעשה הרס שיטתי של מתחמי מפקדות תת-קרקעיות חדשות של החמס המוקמות עתה במהירות רבה ברחבי הרצועה על ידי מהנדסים של משמרות המהפכה האיראניים, כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה. בישראל רואים את המהלכים האחרונים של טהרן ברצועת עזה, כתגובה איראנית על ההתקפות על מדעני ומתקני הגרעין בתוך איראן.
זו היא הסיבה העיקרית מדוע החמס, כולל ראשי הזרוע הצבאית שלו גדודי עיז א-דין אל קסאם, עשו במשך יום א' 9.1 מאמצים רבים לשכנע את אמין אל הינדי, ראש הג'יהאד האיסלמי ברצועה, להפסיק את ההפגזות על מטרות בישראל, ואת התקפות המטענים וירי טילי נ''ט על סיורי צה''ל לאורך גדר המערכת.
הטיעון העיקרי של ראשי החמס אל אל הינדי היה, כי דווקא בימים אלה עליו לפעול באיפוק, לרסן את אנשיו, ולהפסיק את ההתקפות. הסיבה, לדברי מפקדי החמס: סיבוב המלחמה מס' 2, כלומר 'עופרת יצוקה' מס' 2 כבר החל בהפצצות המדויקות האחרונות של חיל האוויר, וההתנגשויות הצבאיות מסביב לרצועה ובתוכה בין הפלסטינים לצה''ל רק יתגברו בזמן הקרוב. החמס והג'יהאד, לדבריהם, צריכים לשמור על כוחותיהם ולא לבזבז אותם 'על התקפות סרק שלא רק שאינם מביאות תועלת צבאית', אלא נזקים קשים למערכים הצבאיים החדשים של החמס בתוך הרצועה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי מדובר בהקמה קדחתנית של מפקדות תת-קרקעיות חדשות לחטיבות הלוחמות של החמס הפזורות ברחבי הרצועה, כהכנה לקראת המלחמה הבאה עם צה''ל.
מפקדות אלה מוקמות על ידי צוות של מהנדסים צבאיים איראניים, אנשי משמרות המהפכה, אשר הגיעו בשבועות האחרונים לרצועה כאשר הם מצוידים בתוכניות מפורטות להקמתן. מיד לאחר הגעתם של המהנדסים האיראניים הוחל בהקמת המפקדות בקצב עבודה מהיר של 24 שעות ביממה. זו היא הסיבה העיקרית מדוע המצרך הצבאי 'הלוהט' ביותר עתה ברצועה, הם לא טילים ארוכי טווח המסוגלים להגיע עד תל-אביב ושאר ערי גוש דן, אלא מלט המוברח לתוך הרצועה בעיקר ממצרים.
במילים אחרות, אם צה''ל הודיע ביום ב' לפנות בוקר, כי חיל האוויר 'תקף מוקד פעילות טרור בעזה ומוקד נוסף בחאן יונס', פירוש הדבר כי הותקפו והושמדו מתקני הפיקוד התת-קרקעיים החדשים בערים עזה, וחאן יונס, הנבנים על ידי החמס והאיראנים.
כדי לפתות את ראש הג'יהאד אל הינדי לקבל את עמדתם, ניסו מפקדי החמס להציע ביום א' לראש הג'יהאד האיסלמי, כי הוא וכמה מבכירי מפקדיו יקבלו מישרות של 'שרים' בממשלת החמס בעזה.
החמס לא התכוון ברצינות לכך כי אנשי הג'יהאד יקבלו משרות של שרים ביצועיים הממונים על פרויקטים, או ניהול החיים ברצועה, אלא משרות של כבוד, הכוללים תארים, לשכות, מכוניות מפוארות, וסכומי כסף ( 'תקציבים') עליהם יוסכם מראש. אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי לפי הוראות טהרן, דחה אל הינדי את ההצעות באומרו לנציגי החמס ששוחחו אתו 'כי אנו איננו מעוניינים בכסף. אנו מעוניינים בהחרפת המלחמה נגד ישראל'.
בכך חזר למעשה אל הינדי על ההוראות שהוא מקבל כיום מטהרן, לא רק להמשיך את ההתקפות לאורך גדר המערכת, אלא גם להחריף אותם. הוראה זו של טהרן לג'יהאד האיסלמי, שפירושה המעשי הוא פתיחה של מלחמת התשה איראנית מהרצועה על גדר המערכת ועל ישובי עוטף עזה, יצרה בימים האחרונים את 4 המצבים הבאים בעימות שבין צה''ל, לבין החמס והג'יהאד האיסלמי ברצועה:
1. מאחר ומודבר בהוראות מבצעיות שהג'יהאד האיסלמי מקבל מאיראן להמשיך בהתקפות, יודעים ראשי הזרוע הצבאית של החמס הכפופים גם כן להוראות לכספים, ולעזרה צבאית, שהם מקבלים מאיראן דרך דמשק, שהם אינם יכולים לפעול נגד הג'יהאד בכוח כדי שיפסיק את התקפותיו, מאחר ומשמעותה של פעולה כזו היא יציאה גלויה של החמס מול טהרן.
2. החמס ברצועה מנסה להפעיל דרך מנהיגיו בדמשק, בייחוד באמצעות חאלד משעל, לחץ על איראן לתת הוראה לג'יהאד להפסיק את התקפותיו על מטרות ישראליות, מאחר והתקפות אלה מביאות להרס התשתית הצבאית שאיראן בונה עתה ברצועה.
3.
בעוד שבעיני החמס מדיניות איראנית זו מצביעה על כך כי יד ימין בטהרן, איננה יודעת מה יד שמאל עושה, הרי המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מוסרים כי המדובר במדיניות איראנית מכוונת שמטרתה היא להגביר את המתיחות הצבאית בתוך הרצועה, מסביב לגדר המערכת, ובדרומה של ישראל.
4.
בעוד שצה''ל מנצל את 'התוהו ובוהו האיראני המכוון הזה' כדי להשמיד את המערכים הצבאיים שטהרן מקימה ברצועה, גם בדרגים הצבאיים הישראליים הבכירים מתחילים להבין כי המחיר של השמדת המערכים הצבאיים הוא גבוה. פירושו, כי צה''ל נגרר לשורה של פעולות אשר לא רק נחזות מראש על ידי האיראנים, אלא אשר גם מתחילות לשרת את המטרות של האסטרטגיה האיראנית ברצועה. במילים אחרות, התגובה של צה''ל בימים האחרונים ברצועה על המהלכים האיראניים צריכה להשתנות.
 

Print Friendly, PDF & Email