טהרן מפעילה לחץ על אסד להעביר נשק מתקדם לחיזבאללה למרות האולטימאטום הישראלי

טהרן מפעילה בימים האחרונים לחץ כבד מאוד על נשיא סוריה בשאר אסד, להעביר מערכות נשק מתקדמות מסוריה לחיזבאללה. המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי האיראניים אומרים לאסד, כי הוא 'חייב' זאת לחיזבאללה, לאחר שחסן נסראללה הסכים להזרים לתוך סוריה 5,000 לוחמים, מתוך 8,000 לוחמים סדירים העומדים לרשותו.
בכמה מחנות צבא סוריים באזור דמשק נראו בימים האחרונים הכנות למשלוח מערכות אלה, ביניהן מערכות טילי יירוט מתנייעים מדגם SA-17. זו הסיבה מדוע מקורות זרים מדווחים בשעות האחרונות על טיסות של מטוסי חיל האוויר הישראלי בשמי דמשק.
צה''ל מקיים מעקב אחר הכנות סוריות אלה. שליחת המלט האיראני מאזור ביירות לעבר חיפה ב-25.4, נחשב עתה כאיתות איראני לישראל, כי אם ישראל תתקוף שוב את שיירות הנשק לחיזבאללה, כפי שעשתה ב-30 לינואר בג'מארייה Jamrayaליד דמשק,, תגיב איראן בשליחת מלטים חמושים לעבר מטרות ישראליות.
הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס ביום א' 28.4, בראשותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון כדי לדון במצב, וקיבל שורה של החלטות לגבי דרך הפעולה והתגובה הישראלית להתפתחויות אלה.
ביום א' 28.4, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה את הפרטים הבאים:
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה: טורקיה וישראל החלו, בשבוע שעבר, להחליף ביניהן מידע מודיעני על המתרחש במלחמה בסוריה, כאשר העברת המידע נערכת בדרג המודיעיני הטורקי-ישראלי הבכיר ביותר, כלומר בין ראש 'המוסד' הישראלי תמיר פרדו, ובין ראש מוסד הביון הטורקי המרכזי ה-MIT, חאקן פידאן Hakan Fidan.
במקביל החלה ארה''ב להעביר סוללות טילי יירוט מדגם 'פטריוט' מערב הסעודית וכווית לירדן והיא מציבה אותן על גבול ירדן וסוריה. עם הצבת הסוללות תהייה סוריה מוקפת מצפון ומדרום על ידי סוללות טילי יירוט אמריקנים, לאחר שסוללות אמריקניות כאלה כבר מוצבות על גבול טורקיה וסוריה.
הוצאת טילי היירוט פטריוט מאזור המפרץ מצביעה על כך כי מרכז הכובד הצבאי האמריקני במזרח התיכון עבר עתה מאיראן לסוריה. 
ביום שני 22.4, התקיימו באיסטנבול הדיונים בין נציגים של ממשלת טורקיה, וממשלת ישראל על הפיצויים הישראליים לתשע משפחות ההרוגים הטורקיים בפשיטת כוחות הקומנדו הימיים של ישראל על אוניית 'מאווי מרמרה' Mavi Marmara, בעת שניסתה לפרוץ את הסגר הימי הישראלי על רצועת עזה במאי 2010.
הדיונים בין שתי המשלחות הישראלית והטורקית על הנושא הזה היו קצרים מאוד ונמשכו פחות משעה. שתי המשלחות הסכימו על הקריטריונים לקביעת סכומי הפיצויים, אבל לא על הסכומים שיתנו לכל משפחה. מנגנון טכני של פקידים ישראליים וטורקיים יקבע את הסכומים, ואחר כך יביא אותם לאישורן של שתי המשלחות.
ביום א', יום לפני פתיחת הדיונים בין טורקיה לישראל, קרא שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, לטורקיה להאיץ את המהלכים לשיפור היחסים שלה עם ישראל, באומרו 'שארצו (ארה''ב) שותפה לאינטרסים ביטחוניים הדדים במזרח התיכון עם טורקיה ועם ישראל'. his country shares mutual security interests in the Middle East with Turkey and Israel.
קארי הוסיף ואמר, 'כי המתרחש כיום בסוריה, איראן והתוכנית הגרעינית שלה, מהווים איום מרכזי לביטחונן של וושינגטון, תל-אביב, וטורקיה באזור'. the current unrest in Syria and Iran's nuclear energy program are major threats to security of Washington, Tel Aviv, and Turkey in the region.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי יתר יום הדיונים באיסטנבול בין ישראל וטורקיה הוקדש לקביעת התחומים בהם יקודמו היחסים הצבאיים-האסטרטגיים-והמודיעיניים ביניהן.
הוחלט על הקמת מנגנון מודיעין טורקי-ישראלי בו תבוצע החלפת מידע מודיעני בין שתי המדינות על המתרחש בסוריה. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי טורקיה וישראל נחשבות לשתי המדינות שלשירותי המודיעין שלהן יש את המידע המודיעיני הטוב ביותר על סוריה. אולם לכל אחת יש מידע מודיעני מסוג אחר.
בעוד הטורקים מקבלים את המידע שלהם ממקורות של המורדים הסורים וממקורות לבנוניים הפועלים בתוך סוריה, אין לטורקיה את הציוד האלקטרוני המודיעיני הדרוש לאסוף את המידע שנמצא בידי ישראל. גם מליציות המורדים השונות אתם גופי המודיעין הישראליים והטורקים עומדים בקשר מספקים מידעים מודיעיניים שונים. במילים אחרות, הטורקים מעוניינים במידע המודיעיני שישנו בידי ישראל, ואילו ישראל מעוניינת במידע המודיעיני שישנו בידי הטורקים.

Print Friendly, PDF & Email