טהרן קבלה פירורים מה-S-300, ופירורים מכספי הסנקציות


קרון פיקוד של מערכת טילי ה-S-300, שהוצג במצעד הצבאי בטהרן )
ביום א' 17.4 נערך בטהרן המצעד הצבאי השנתי לציון יום הצבא הלאומי-הסדיר the National Army Day האיראני. המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי זה היה המצעד העלוב ביותר בשנים האחרונות.
בעוד שבדרך כלל איראן הייתה מציגה במצעד זה טילים ומערכות נשק חדישות, השנה היא נאלצה להציג לפני הציבור האיראני רק חלקים של מערכת טילי הנ''מ הרוסיים מדגם S-300, אשר הדגישה את העובדה כי רוסיה לא סיפקה את הטילים עצמם לאיראן, וכנראה  גם לא תספק אותם לטהרן בעתיד הקרוב.  
המקורות שלנו מוסרים, כי הוצגו, חלקי מערכות מכ''ם של טילי ה-S-300, קרון פיקוד ריק, שבו לא הותקנו מערכות הפיקוד הממומנות על שיגור הטיל, ומנוף שתפקידו להרים את הטילים ולהציב אותם במשגרים. 
מומחים צבאיים מערביים שעקבו אחר המצעד אמרו, כי שום צבא אחר לא היה מציג תצוגה  כל כך עלובה של חלקי מערכת טילים, מאחר והדבר מדגיש כי למעשה איראן לא קבלה את הטילים, וכי מה שקבלה הם רק חלקים חסרי ערך של המערכת הטכנית התומכת בטילים עצמם.
המומחים הצבאיים האלה אומרים, כי גם יתר מערכות הנשק שהוצגו במצעד הצביעו על כך, כי לאחר שלוש שנים של לחימה של משמרות המהפכה האיראניים בסוריה, וארבעה חודשים בלבד מאז שהובאו לסוריה גם יחידות הצבא הסדיר האיראני, מבלי שהם ישיגו הישגים ניכרים בשדה הקרב, למרות התמיכה המסיבית שמגיש להם חיל האוויר הרוסי, התפשטו  הרפיון והעייפות בשני הגופים הצבאיים העיקריים של איראן. גם נראה כי האחוז הגבוה מאוד של הרוגים ופצועים מבין הכוחות האיראניים נותן את אותותיו אצל הצבא ומשמרות המהפכה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ביום א' בעת שנערך המצעד הצבאי בטהרן, נפצע קשה בחזית חאלב שבצפון סוריה עוד גנרל איראני.  המדובר בגנרל מוחמד רידא זאאדה Gen. mohamed reda zada. משמרות המהפכה האיראנים העמידו מטוס מיוחד שהטיס אותו עוד באותו יום לטיפול בבית חולים צבאי בטהרן, שם הרופאים נלחמים על חייו.
במקביל לתופעה שאירן איננה מצליחה למרות ההסכם הגרעיני ולמרות הסרת הסנקציות מעליה  לקבל מערכות נשק חדישות, היא איננה מצליחה לקבל את הכספים האיראניים שהיו מוקפאים בבנקים בייחוד בארצות הברית ובאירופה.
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, התייחס לתופעה זו ביום ג' 19.4, זמן קצר לפני פגישתו בניו יורק עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף, כאשר אמר, כי איראן קבלה רק 3 מיליארד דולר מכספים אלה. Iran has recovered only around $3 billion of frozen assets so far since signing its nuclear deal with world powers.
קארי לעג לכל הפוליטיקאים האמריקנים, בייחוד מבין הרפובליקנים, ואחרים, ביניהם שר האנרגיה הישראלי יובל שטייניץ, שהעריכו כי בעקבות הסכם הגרעין איראן תקבל בין 100 ל-150 מיליארד דולר.
המקורות של תיקדבקה מסבירים כי קיימות שתי סיבות לסכום הקטן הזה שאיראן קבלה עד היום:
1. בעוד שהאו''ם ומדינות האיחוד האירופאי הסירות את הסנקציות מעל איראן, ארצות הברית לא הסירה אותן. ממשל אובמה נתקל בקשיים להעביר בבתי הנבחרים האמריקנים החלטות לביטול הסנקציות, בעוד שאלה נערכים להטיל סנקציות חדשות בעיקר בגלל הניסוייים שאיראן ממשיכה לבצע בטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי חץ גרעיניים.
2. רוב הכספים האיראניים נמצאים בבנקים מחוץ לארצות הברית. מאחר וארצות הברית לא הסירה את הסנקציות מעל איראן חוששים הבנקים האלה שמרבית עסקותיהן מתבצעות בארצות הברית, לשחרר את הכספים ולבצע עסקאות עם האיראנים. בסופו של דבר ארצות הברית  יכולה לפגוע בהם.
במילים אחרות, הפסדיהם בארצות הברית יכולים להיות גדולים יותר מאשר הרווח שלהם מעסקאות עם האיראנים. 
    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות