טורקיה מנסה לגרור את נאט"ו למעורבות מול ארה"ב בסוריה. מסרבת לתמוך בתוכניות ההגנה של נאט"ו למדינות הבלטיות מול רוסיה

לאחר שרק ביום ג' 26.11, חצה נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן קו אדום בהתגרות שלו בארצות הברית, כאשר מטוסי חיל האוויר הטורקי החלו בתרגול  פומבי של התקפות דמה על מערכת טילי ה-S-400 הרוסיים שנרכשו על ידי טורקיה, המשיך ארדואן בקו הזה וחצה עוד קו אדום, כאשר אנקרה, שהיא חברה בנאט"ו סירבה, ביום ד' לתמוך בתוכניות הברית הצפון אטלנטית לשדרג את יכולות ההגנה של פולין והמדינות הבלטיות מול האיום הצבאי הרוסי.  
שגריר טורקיה בנאט"ו קיבל הוראה מאנקרה שלא לחתום על תוכניות אלה.
תוכניות הגנה אלה שנועדו לעזור לפולין, לטביה, אסטוניה, ליטואניה בהגנתן  חייבות לקבל את אישורן של כל 29 החברות בנאט"ו, כדי שאפשר יהיה להתחיל ביישומן המעשי.
הטורקים הודיעו, כי לא יאשרו תוכניות אלה עד שנאט"ו לא יעניק תמיכה מדינית ופוליטית למלחמה שמנהל הצבא הטורקי בצפון סוריה נגד הכוחות הכורדיים ונגד המיליציה הצבאית שלהם ה-YPG.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: המיליציה הצבאית YPG היא חלק 'מצבא סוריה הדמוקרטי' ה-SDF, שהוא עיקר הכוח הצבאי בצפון סוריה הפועל לצידם של הכוחות האמריקנים המוצבים באזור. היחידות האלה נמצאות תחת פיקוד אמריקני.
במילים אחרות, טורקיה דורשת מנאט"ו בסירובה לאשר את העזרה הצבאית לפולין ולמדינות הבלטיות, לפעול נגד הנוכחות הצבאית של צבא ארצות הברית ונגד האינטרסים הביטחוניים האמריקנים בסוריה.
בצעד זה אנקרה מצטרפת לעמדה הרוסית, גם מול פולין והמדינות הבלטיות, וגם מול ארצות הברית בסוריה.
מקור בכיר בנאט"ו שסירב להזדהות אמר, ביום ד' 27.11, כי 'הטורקים לקחו את המזרח אירופאיים כבני ערובה כשהם חוסמים את התכנון הצבאי לגביהם עד שהם ישיגו את מטרותיהם'-בסוריה. The Turks are taking eastern Europeans hostage, blocking approval of this military planning until they get concessions. מקור אחר הגדיר את הצעד הטורקי 'כמטריד לגבי אחדות נאט"ו'.
המקורות שלנו מציינים, כי ביום שלישי 26.11, ארדואן ביקר בקטאר, שם הוא חנך בסיס טורקי צבאי חדש, שנועד לתמוך צבאית בשליט נסיכות הנפט והגז שייח' תמים אל תאני Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, בסכסוך שלו עם ערב הסעודית ועם איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE.
בנאום שארדואן נשא ביום ד', הוא תקף בחריפות רבה את ישראל והאשים אותה 'בגזלת ירושלים מידי המוסלמים'.     


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות