טורקיה: החלה המלחמה נגד הכורדים בצפון סוריה. רוסיה מוציאה את כוחותיה מאזור אפרין

רוסיה החלה, ביום שישי 19.1, לפנות את כוחותיה מהמובלעת הכורדית באפרין Afrin, כמה שעות בלבד לאחר שהרמטכ"ל הטורקי הגנרל הוסלי אקאר General Hulusi Akar, יצא ממוסקבה חזרה לאנקרה לאחר שהגיע לשם לביקור בזק ביום ה' אחה"צ.
הגנרל אקאר, העומד בראש אחד הצבאות הגדולים של הברית הצפון אטלנטית-נאט"ו היה ביום שלישי 16.1 במטה הארגון בבריסל, שם נפגש עם ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל ג'וזף דאנפורד General Joseph Dunford, בניסיון טורקי אחרון לשכנע את האמריקנים שלא להתנגד לפלישה טורקית למובלעת הכורדית אפרין Afrin, שם שולטים כוחות המיליציה הכורדית YPG. אולם הגנרל דאנפורד הזהיר את הגנרל הטורקי מפני מתקפה כזו.
נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן שבעת פגישתם של ראשי המטות האמריקנים וטורקיים בבריסל לא היסס מלומר באנקרה, כי הפעולה הצבאית הטורקית נגד הכורדים באפרין היא 'בלתי נמנעת' an imminent operation, החליט לאור כישלון הפגישה בבריסל להמשיך ולדרדר את היחסים שלו עם וושינגטון הנמצאים ממילא בשפל המדרגה ולהביאם למצב של קרע מוחלט. הוא הורה לגנרל אקאר לצאת למוסקבה ולהזהיר את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בפני המתקפה הטורקית על הכורדים באפרין העומדת להתרחש. (ראו מפה מצורפת.)
עצם העובדה, כי הרוסים החלו ביום שישי להוציא את כוחותיהם שהיו מוצבים ליד גבול סוריה-טורקיה ב-10 החודשים האחרונים (מאז מרס 2017) מאפרין, מצביעה על כך כי פוטין השתכנע כי כוונותיו של נשיא טורקיה לפתוח במלחמה נגד הכורדים באפרין הן רציניות, והוא איננו רוצה שהחיילים הרוסיים יקלעו למצב בו הם יעמדו  תחת אש צולבת שתפתח בין הצבא הטורקי והצבא הכורדי ה-YPG.
ביום שישי החלו הטנקים והארטילריה הטורקית המוצבים על גבול טורקיה-אפרין להפגיז את עמדות הכורדים.
שר ההגנה הטורקי נוראטין צ'אניקלי Nurettin Canikli אמר, ביום שישי באנקרה, כי  בהפגזה זו המתקפה החלה,  The assault had begun. The operation has actually started de facto with cross-border shelling.  'אינני רוצה שלא יבינו אותי, זה התחיל.'  'כל רשתות הטרור (כלומר, הכורדים) בצפון סוריה יושמדו.' I don’t want it to be misunderstood. It has begun. All terror networks and elements in northern Syria will be eliminated.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לפני הצבא הטורקי עומדים עוד ארבעה מכשולים גדולים לפני שהטנקים הטורקיים יתחילו לנוע אל תוך עומק השטח הכורדית באפרין.
1. כוחות הצבא האמריקנים הנמצאים בצפון סוריה. ממשל הנשיא טראמפ בינתיים איננו מגיב על ההתפתחויות ועל האיומים הטורקיים, אולם כוחות צבא אמריקנים נמצאים במאנביג' Manbij  שבצפון סוריה הנמצאת כ-120 ק"מ בלבד מאפרין.
כאשר ארדואן איים השבוע לכבוש את אפרין הוא גם התחייב כי הצבא הטורקי יכבוש גם את מאנביג'. כפי שדיווחנו בתחילת השבוע (ב-16.1) העביר בימים האחרונים הצבא האמריקני בסוריה לידי כוחות ה-YPG הכורדים טילי נ"מ, כדי שיוכלו להתמודד עם התקפות חיל האוויר הטורקי עליהם.  נראה, כי ההערכה האמריקנית היא שבינתיים, בשלב התחלתי זה של המלחמה הטורקית-כורדית, יש ללוחמי ה-YPG יכולת לעמוד בפני הצבא הטורקי.
2. משטר בשאר אסד בדמשק איים בימים האחרונים, כי כל מטוס טורקי שיחדור אל המרחב האווירי הסורי-כולל באפרין, יופל על ידי מטוסי חיל האוויר הסוריים.  מאחר וחיל האוויר הסורי איננו יכול לפעול בסוריה מבלי שיקבל לכך אישור ממפקדת הכוחות הרוסיים בסוריה, צריך להמתין ולראות באם הרוסים יאפשרו למטוסים אלה להמריא.
3. כוחות ה-YPG הכורדים. אם הכורדים יעבירו את רוב הכוחות שיש להם בצפון סוריה לאפרין, הם יכולים להעמיד מול הצבא הטורקי כ-20 עד 30 אלף חייל, מצוידים היטב בנשק אמריקני, ובעלי מוטיבציה חזקה יותר להילחם מאשר הצבא הטורקי. עד עתה במלחמה בסוריה הביצועים של הצבא הטורקי אשר נלחם בכוחות של ISIS, ובכוחות של ארגון חאיית תאחריר אל-שם-בעבר אל קעידה סוריה, היו בינוניים.
4. מלחמה טורקית-כורדית, יכולה לפתוח לפני כוחות ISIS  וארגוני מורדים סוריים אחרים את האפשרות לחדור בחזרה לתוך שטחים בהם הכוחות הכורדיים כבשו מידיהם בצפון ומזרח סוריה.  קשה להניח כי ארצות הברית תרשה להתפתחות כזו להתרחש בשטח.


Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות עבור “טורקיה: החלה המלחמה נגד הכורדים בצפון סוריה. רוסיה מוציאה את כוחותיה מאזור אפרין

 • ינו 19, 2018 @ 19:58 at 19:58
  Permalink

  כל מי שמתעסק עם ירושלים באחרית הימים הוא יקבל מכות רצח וזה הבטחה של אלוהים!!!!
  לדעתי בלבד הכורדים הם נכס להרבה מדינות בעולם ולא יתנו להם ליפול!!!!
  לאמריקאים- רוסים-גרמנים- ישראל וגם לאיראנים – סורים ועיראקים ואפילו סעודים ומצרים וכמובן ארמנים ויוונים יש להם חשבון דמים פתוח עם הטורקים וירצו ללמד אותם לקח שלא ישכחו לעולם וזה ההזדמנות ויום המזל שלהם שהטורקים יכנסו למלחמה נגד הכורדים!!!!
  לדעתי בלבד וימים יגידו, יהיו פה הרבה הפתעות והטורקים יושפלו ויפסידו הרבה אדמות!!!!!

 • ינו 19, 2018 @ 22:49 at 22:49
  Permalink

  צהל שולח כוחות מיוחדים לעזור לכורדים בפעולות מורידות מוראל בעומק הכוחות הטורקים

 • ינו 20, 2018 @ 4:09 at 4:09
  Permalink

  יאללה בלגן. התורכים הולכים לחטוף, וטוב שכך.

 • ינו 20, 2018 @ 6:02 at 6:02
  Permalink

  לפי דעתי פוטין עדין לא שכח שארדואן הפיל לו מטוס (אע"פ שהטורקי שילם לפוטין 100 פעמים מעלות המטוס ) פוטין יעשה לאדואן בית ספר מבלי להתערב רק שארדואן יכנס לבור הסורי שמה יש הרבה אלמנטים שמחכים לו לא מין הנמנע שפוטין יכניס לאדואן מרס תורכי

  לא רק הכורדים יעשו בתורכים שפטים

 • ינו 20, 2018 @ 10:03 at 10:03
  Permalink

  היתרון בלהיות משוגע, זה שאף אחד לא יודע מה אתה רוצה. שזה מגיע לארדואן, אני בספק אם הוא יודע כמה סוכר הוא אוהב בקפה.

  אולי זו מלחמת העצמאות של הכורדים. הרי להכרה בין לאומית הם לא יזכו, חוץ מדמוקרטיה אין להם מה למכור אז עצמאות הם יקבלו רק בכוח.
  ייתכן שארדואן רוצה לשמור על עימות ברמה נמוכה כדי להמשיך את מצב החרום ולהישאר דיקטטור.
  ייתכן שעסקת ה 35F נכשלה כל כך קשה שתורכיה פונה סופית לאיראן.
  אם הוא מאחד בין הPKK ל YPG יהיו הרבה פיגועים בתוך תורכיה, אם זה יהיה נגד מטרות צבאיות ושלטוניות אז לא בטוח שהעולם יגנה.
  אם איראן תצטרף ותתקוף את הכורדים מדרום? האם נאט"ו תשלב כוחות עם תורכיה ואיראן נגד ארה"ב? לא נראה לי.

  במציאות של היום מספיקה תמונה אחת של ילד מההפצצות כדי להדליק מיליוני כורדים להפגנות בתורכיה. אף על פי שהכורדים עברו את אחוז החסימה, המנהיגים הכורדים יושבים בכלא וארדואן הפך דיקטטור.
  הכי חשוב, עד מתי ישראל תמשיך לגרד את הביצים? אירן השתלטה על עיראק, סוריה, תימן והיא מחזיקה את לבנון כבת ערובה. ואנחנו מסרבים לעזור למדינה היחידה באזור שמבקשת.

 • ינו 20, 2018 @ 10:22 at 10:22
  Permalink

  רצח עם ואין אף אחד באו״ם או אירופה שיפתחו את הפה… פשוט בזיון לראות את הזבל התורכי כובש ורומס אנשים עם זכויות הגדרה עצמית

 • ינו 20, 2018 @ 13:41 at 13:41
  Permalink

  רצוי לעזור לכורדים -אינטרס מובהק שלנו !!! כמובן בצנעה ובשכל !! ואם אפשר "על הדרך" לדפוק קצת את התורכים ..

 • ינו 20, 2018 @ 14:10 at 14:10
  Permalink

  אין מה להשוות בכלל בנאמנות, מקצועיות והמוטיבציה של הצבא הטורקי, אל מול הכוחות הכורדיים. לדעתי, המון חיילים טורקיים יפגעו, יקרבו את סוף שלטונו של ארדוגן..
  בכל מקרה, יהיה מעניין.

 • ינו 20, 2018 @ 18:47 at 18:47
  Permalink

  כמה שטויות אתם מפרסמים בתגובות

 • ינו 20, 2018 @ 19:32 at 19:32
  Permalink

  זה הזמן לשים לארדוגן שק על הראש ולדפוק לו מכותץ כל מי שיש לו חשבון פתוח מוזמן וזה (כמעט) כולם כולל כולם. לכורדים יש הרבה חברים בגלוי ובסתר ואין לארדוגן רבע סיכוי. אם הוא לא יישתפן ברגע האחרון ויבטל צפוי לא מוות בסגנון קדאפי.

 • ינו 21, 2018 @ 0:14 at 0:14
  Permalink

  בימיו של ארדואן אין לכורדים סיכוי, כדאי שתפנימו שהצבא התורכי הוא אחד משתי הצבאות החזקים ביותר במזרח התיכון!

 • ינו 22, 2018 @ 23:47 at 23:47
  Permalink

  על ישראל לחמש את המילציות הכורדיות ולסייע להם צבאית ככל האפשר,הכורדים בני ברית שלנו ולנו חוב מוסרי מהמעלה הראשונה להדוף כל התקפה עליהם

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות