טורקיה ואיראן חתמו על הסכם מודיעין חשאי, בו אנקרה מתחייבת לסכל פעולות סוכנים הפועלים נגד איראן משטחה

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי שרי החוץ של טורקיה ואיראן אחמאט דווטולו Ahmet Davutoglu, וג'אווד זריף Javad Zarif, חתמו ביום שישי 1.11 באנקרה על הסכם סודי לשיתוף פעולה מודיעיני בין אנקרה לטהרן.
ההסכם הזה נידון בששת השבועות האחרונים בין ראשי שירותי המודיעין של שתי המדינות. את הטורקים ייצג במו''מ ראש מוסד הביון הטורקי ה-MIT, חאקן פידאן Hakan Fidan, שערך לצורך כך באחרונה כמה נסיעות חשאיות לטהרן, ואת איראן ייצג במו''מ סגן שר המודיעין האיראני הממונה על תפקידים מיוחדים האיראני חושרסרו חוסאניין Khosrow Hosseinian. המדובר בשם בדוי ורק מעטים בטהרן יודעים את זהותו ושמו האמיתי של האיש.
בכמה מהפגישות בין ראשי המודיעין הטורקיים והאיראניים, השתתף גם ממלא מקום מפקד משמרות המהפכה האיראנים גנרל  חוסיין סאלאמי Brigadier General Hossein Salami, העומד בראש אגף המודיעין של הארגון.
מקורות מודיעין מערביים ומזרח תיכוניים מציינים, כי הסכם מודיעני זה  יקשה מאוד על שירותי ביון זרים להמשיך ולאסוף מידע אמין בקשר למתרחש בתוך איראן, מתוך טורקיה.
טורקיה מתחייבת לפי הסכם זה להפסיק כל שיתוף פעולה מודיעיני עם מדינות זרות בנוגע לאיראן. סעיף המרכזי בהסכם הוא, כי אנקרה וה-MIT, לא יאפשרו בעתיד את פעולתם של סוכני ביון זרים נגד טורקיה, וכי הטורקים יפעלו נגד סוכנים זרים שיש להם מידע עליהם הממוקמים בקרבת גבול טורקיה-איראן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כדי להראות שכוונותיה בחוזה המודיעין רציניות, החלו שירותי הביון הטורקיים פועלים נגד סוכנים כאלה, כבר מהשבוע השלישי של חודש אוקטובר.
כתוצאה מפעולה טורקית זו, סוכנים רבים ששהו באזורי הגבול בין טורקיה ואיראן, שם פעלו בידיעה או שלא בידיעת שלטונות אנקרה, כדי לאסוף מידע מאיראנים הבורחים מאיראן ורוצים להגיע לאירופה או ארה"ב דרך טורקיה, יצאו  באחרונה את גבולות טורקיה.
דבר ההכנות הטורקיות-איראניות לחתימת הסכם המודיעין, היה ידוע בממשל אובמה  בוושינגטון, וזו הייתה כנראה הסיבה העיקרית לפרסום ב-17 באוקטובר ב'וושינגטון פוסט' תחת הכותרת 'טורקיה פוצצה עבור איראן את הכיסוי של רשת ריגול ישראלית' Turkey blows Israel’s cover for Iranian spy ring. בכתבה נאמר, כי ראש ממשלת טאייפ ארדואן, וראש המוסד הטורקי ה-MIT  , חאקן פידאן Hakan Fidan, מסרו למודיעין האיראני את זהותם של 10 סוכנים איראנים שפעלו עבור המוסד הישראלי והמודיעין האמריקני, שהיו נכנסים ויוצאים מאיראן ואליה בגלל הקלות היחסית בה אפשר לעבור את הגבול בין איראן לטורקיה. אין צורך בדרכון כדי לעבור את הגבול בין שתי המדינות.
למקורות המודיעיניים של תיק דבקה נודע, כי הסגרת עשרה סוכנים זרים ע"י טורקיה לאיראן היא שסללה את הדרך להתחלת המו''מ על הסכם סודי בין שתי המדינות.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ביום ו' בעת שדווטולו וזריף חתמו על ההסכם, שהתה באנקרה, מי שהייתה דוברת הסטייט דפרטמנט  וויקטוריה נולאד המכהנת עתה כעוזרת שר החוץ האמריקני לנושאים אירופאים, Victoria Nuland, assistant secretary of state for European and Eurasian Affairs. לא ברור אם נולאד ידעה על חתימת ההסכם.
חתימת ההסכם הטורקי-איראני, היא גם הסיבה מדוע שר החוץ הטורקי דווטולו, הגיב בחריפות רבה, על ידיעות שפורסמו בלבנון, כאילו טורקיה סיפקה מידע מודיעני לחיל האוויר הישראלי בתקיפת מתקן הנ''מ הסורי בלטקיה, ביום ד' 30.10. דווטולו אמר, כי יהיו חילוקי הדעות בין אנקרה ודמשק אשר יהיו, טורקיה לא תפעל אף פעם נגד ארץ מוסלמית, קרי-איראן. 

 

Print Friendly, PDF & Email