טורקיה וירדן נערכות להקים 'אזורים צבאיים בטוחים' בצפון ודרום סוריה. חיל האוויר הישראלי מעל סוריה

צבאות טורקיה וירדן נערכים להיכנס, בפעם הראשונה בארבע השנים בהם מתחוללת מלחמת האזרחים בסוריה, לתוך שטחים בצפון ובדרום סוריה ולהקים שם  'אזורי חיץ צבאיים בטוחים' security buffer zones. צבא טורקיה העמיד בכוננות  18,000 חיילים שישתתפו במבצע זה. חיל האוויר הטורקי נערך  לתת למבצע מטרייה אווירית אשר תכפה גם  אזור אסור לטיסה בצפון סוריה, דבר שימנע מחיל האוויר הסורי לפעול נגד מטרות בתוכו. מקורות מערביים מזרח תיכוניים מדווחים ביום ג' 30.6, כי גם צבא ירדן הועמד בכוננות להיכנס לסוריה, וכי חיל האוויר הישראלי הוא שיספק לירדנים מטרייה אווירית, ויאכוף  ביחד  עם חיל האוויר הירדני אזור אסור לטיסה בדרום סוריה.
האפשרות של כניסת כוחות טורקיים וירדניים לסוריה, הביאה ביום ב' 29.6 את נשיא רוסיה  ולדימיר פוטין לזמן אליו לפגישה בהולה שלא תוכננה מראש, את שר החוץ הסורי ואליד מועלם הנמצא במוסקבה, ולהצהיר בפניו כי 'מדיניות התמיכה (הרוסית) בהנהגה ובעם הסורי נשארה ללא שינוי', (Russian) policy to support Syria, the Syrian leadership and the Syrian people remains unchanged. מועלם היה באמצע פגישה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, כאשר התקבלה פנייה מהקרמלין להביאו לשם מיד אותו לפגישה עם פוטין.
בעבר הזהיר פוטין כמה פעמים את ארצות הברית ומדיניות המערב מפני התערבות צבאית במלחמה בסוריה, או מפני ניסיון כלשהו מדיני או צבאי להדיח את נשיא סוריה בשאר אסד. פוטין גם רמז כי אם גורמים אחרים יתערבו צבאית בסוריה, גם הרוסים ייעשו זאת. 
גורמים במוסקבה אף פעם לא פירטו כיצד רוסיה תפעל במקרה של התפתחות כזו, אבל לרוסיה ישנם כוחות צי ומרינס בים התיכון ובים השחור, היכולים להגיע תוך זמן קצר יחסית לסוריה. גם חיל האוויר הרוסי יכול להתערב מבסיסי אוויר בדרום רוסיה, במטרה למנוע את הקמת אזורי החיץ האסורים לטיסה.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה מדווחים, כי אפשרות של התערבות צבאית חיצונית במלחמה בסוריה עמדה במרכז שיחתם של נשיאי רוסיה וארצות הברית, כאשר פוטין טלפן אל הנשיא אובמה ביום חמישי 26.6.
בהודעות שפרסמו הבית הלבן והקרמלין אודות השיחה נאמר, כי שני האישים דנו 'במצב המסוכן המתפתח בסוריה' dangers situation.  מאחר ושני האישים דנו גם בנושא המו''מ הגרעיני בין המעצמות ואיראן, אפשר היה להבין מכך כי ההתפתחויות בסוריה יכולות  להשפיע על משא ומתן זה. הבית הלבן הגדיר בהודעתו על השיחה כי הנשיא אובמה הדגיש את הצורך 'בעמידה אחידה של המעצמות במו"מ עם איראן'.
מקורות באנקרה מדווחים, אם כי לא ניתן לכך כל אישור, כי נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, כבר הוציא לצבא טורקיה הוראות חדשות למעורבות בסוריה. כמה מקורות טורקיים אחרים, מדברים לא רק על התערבות צבאית טורקיה בצפון סוריה אלא על 'התערבות מערבית'– כלומר התערבות של כוחות אמריקניים ושל נאט"ו. ייתכן כי הכוונה היא שחיל האוויר האמריקני המשתמש בבסיסים בדרום טורקיה ישתתף במתן מטרייה אווירית לכוחות הטורקיים שיפעלו בתוך סוריה.
המקורות המערביים והמזרח תיכוניים מדווחים, כי צבא ירדן נערך להיכנס לדרום סוריה ולהקים שם ביחד עם כוחות המורדים הסוריים אזור ביטחון אשר ישתרע מהר הדרוזים-אזור סואיידא Suwayda במזרח, דרך העיר הדרומית הסורית דרעא Derra, ועד למפגש הגבולות ירדן-סוריה-ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בימים האחרונים התחוללו באזורים אלה קרבות קשים בין כוחות של המורדים הסוריים, וכוחות צבא סוריים ושל חיזבאללה. המורדים ניסו לכבוש את דרום סוריה ולדחוק משם את הכוחות הסוריים, אולם נכון לפרסום דברים אלה ביום ג' 30.6, הם נכשלו.      

 

 

Print Friendly, PDF & Email