טורקיה מנסה להוציא את צה"ל ממערכת ההגנה האמריקנית נגד טילים המיירטת טילים איראניים

שר החוץ הטורקי אחמט דואטוולו, הודיע ביום ו' 2.9, כי מאחר וישראל לא התנצלה בפני טורקיה על מותם של תשעה טורקים בפעולת השתלטות חיילי צה''ל על האונייה מאווי מרמרה, במאי 2010, אנקרה מפעילה את תוכנית B שלה נגד ישראל. 
את תוכנית A הטורקית, שהייתה מורכבת ממסע של הפצת הסתה ושנאה נגד ישראל, ותמיכה בארגוני טרור, כמו ה-IHH הטורקי, החמס, ואפילו במידה מסוימת בחיזבאללה, של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, כבר חווינו בשנתיים האחרונות. 
'תוכנית B' הטורקית כוללת גירוש השגריר הישראלי ועוד כמה אנשי שגרירות מאנקרה, הקפאת כל ההסכמים הצבאיים שבין ישראל לטורקיה והטלת סנקציות טורקיות על ישראל, כולל  פנייה טורקית לבתי משפט בינלאומיים להעמיד לדין את ראשי מדינת ישראל, וקציני וחיילי צה''ל שביצעו את פעולת ההשתלטות על מרמרה, ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ''ל לשעבר רב אלוף במיל. גבי אשכנזי, מפקד חיל הים האלוף צבי מרום (צ'ייני), ועוד שורה של מפקדים בחיל הים.
הפנייה הטורקית לבתי המשפט הבינלאומיים תדרוש מישראל גם לשלם פיצויים. ישראל הודיעה  כבר ביום ה' 1.9, כי היא דוחה את הדרישות הטורקיות ולא תתנצל בפניה, או בפני אף אחד אחר, על פעולת חיילי צה''ל נגד המשט הטורקי. ישראל מוכנה להביע צער על מותם של תשעת הטורקים ולהעביר כספים לקרן טורקית שתוקם למען משפחות ההרוגים, אבל לא יותר מזה.
כמעט חודש ימים עבר מאז אחמט דואטוולו, היה ב-9 באוגוסט אצל הנשיא בשאר אסד בדמשק, ומסר לו 'אזהרה אחרונה', מאת טאייפ ארדואן, להפסיק את רצח האזרחים הסוריים המפגינים נגד המשטר, ולהחזיר את הצבא הסורי לבסיסים שלו. מאז, במשך חודש הרמאדאן, למרות אזהרות טורקיות נוספות, ביניהן התבטאות טורקית האומרת כי 'טורקיה איבדה את סבלנותה לגבי המתרחש בסוריה', בשאר אסד וצבאו הרגו עוד 437 אזרחים סוריים, ביניהם קרוב ל-100 פלסטינים בלטקיה, ופצעו כמה אלפים.
לא רק שהצבא הסורי לא הוחזר למחנות שלו, כפי שארדואן ודואטוולו, דרשו בלשון אולטימטיבית, אלא שהצבא הסורי הרחיב את פשיטותיו בתוך הערים הסוריות, כאשר בשבועיים האחרונים הוא אימץ טקטיקה של הפעלת אגרופים משוריינים המורכבים בעיקר מטנקים המבצעים פשיטות מהירות בתוך רובעי הערים, ולאחר מכן נסוגים במהירות, כדי לחזור עליהן עוד פעם בעוד מספר ימים.
במילים אחרות, בשאר אסד מצפצף ציפוף ארוך על האולטימאטומים הטורקיים של ההנהגה הטורקית. גם בגזרות אחרות של המרד הערבי מסתמן כישלון טורקי.
בלוב, שם אנקרה לקחה על עצמה להקים תשתיות ביטחוניות ומנהליות אזרחיות עבור מועצת המורדים בבנגאזי ה-TNC, הנוכחות והמעורבות הטורקית הולכת ונמוגה.
הטורקים שהם חברים בנאט''ו, מסרבים להשתתף בפעולות הצבאיות נגד מועמר קדאפי וכוחותיו, וזו הסיבה מדוע כוחות טורקיים לא השתתפו ולא תרמו מאומה לכיבושה של טריפולי והפלת שלטון קדאפי שם, בעוד שקטאר וירדן, כן עשו זאת.
במצרים, המדינה הערבית הגדולה ביותר, הכת הצבאית המצרית שאיננה מעוניינת במעורבות טורקית, בולמת כל ניסיון של אנקרה לפעול שם. המרד הערבי גם מוטט לחלוטין את הציר המדיני שהיה הבולט והעיקרי במהלכים של ארדואן ודואטוולו בשנתיים האחרונות, קרי-ציר אנקרה,טהרן, דמשק.
החלום הגדול של ארדואן ושר החוץ שלו,  כי טורקיה תשמש כגשר בין העולם המערבי לעולם המוסלמי התנפץ לרסיסים.
עתה מנסים המנהיגים הטורקיים להקים ציר חדש, שיתבסס על ברית טורקית-סעודית ושל מדינות המפרץ הפרסי. אבל בעוד הסעודים רואים בברית כזו הקמת חזית סונית נגד העולם השיעי בראשות איראן, הטורקים, או ליתר דיוק טאייפ ארדואן ואחמט דואטוולו, אינם בטוחים כל כך כי המטרה הזו משרתת את האינטרסים שלה. 
צריך לשים לב לכך, כי לכל הניסיונות והמהלכים הטורקיים האלה יש מכנה משותף אחד. לפי התפיסה הטורקית, הצירים שהיא נכשלת להקימם, צריכים כולם להקיף בטבעת חנק מדינית וצבאית את ישראל, ולגרום להתערערות מעמדם האסטרטגי של ישראל וצה''ל במזרח התיכון.  לכן, כל וויתור, או מחווה ישראלית כלפי טורקיה לא יעזרו. גם אם ישראל תסכים להתנצל בפני הטורקים על אירועי מרמרה, וגם אם ישראל תסכים להסיר את המצור מעל עזה, יצוצו מיד דרישות טורקיות אחרות בתחומים אחרים. אם לא תהייה זו תוכנית B, תהייה לשר החוץ הטורקי ללא ספק תוכנית C, או D טורקית חדשה.
ישנם חוגים ישראליים רבים המרבים לתאר את טורקיה כמעצמה אזורית מזרח תיכונית. הכישלונות הטורקיים, בזמן קצר מאוד של 10 החודשים האחרונים, באיראן, במצרים, בלוב, בסוריה, וגם באזורים אחרים מחוץ למזרח התיכון, אינם מוכיחים תיאוריה זו.
לכן, האפשרות היחידה הקיימת לשיפור היחסים בין טורקיה וישראל, תהייה רק כאשר טאייפ ארדואן ואחמט דואטוולו, המנסים לקדם את האג'דנה המוסלמית האימפריאליסטית הפרטית שלהם, פעם בעזרת השיעים, ופעם בעזרת הסונים, יבינו כי ישראל היא לא השעיר לעזאזל הפרטי שלהם, אשר בעזרתה הם יכסו על כישלונותיהם, וכי צה''ל הוא לא כלי משחק בידיהם אשר יסכים למשלוח אנשי טרור טורקיים לרצועת עזה, או לכל חלק אחר של ישראל והרשות הפלסטינית.
הממסדים הפוליטיים, המודיעיניים והצבאיים הישראלים, מתרפקים עדיין על זיכרונות העבר, כאשר היה שיתוף פעולה מלא בין הצבא הטורקי וצה''ל, ומערכות המודיעין הטורקיות והישראליות. היו ימיים בהם מטוסי קרב טורקיים שבאו להתאמן בישראל, ערכו מפגני ראווה בים התיכון מול הטיילת בתל-אביב. הימים האלה חלפו ללא שוב.
הצבא הטורקי איננו אותו צבא שצה''ל הכיר. רוב הגנרלים העצמאיים שלו התפטרו, פוטרו, או יושבים במאסר. המוסד הטורקי ה-MIT, וראשו הנאמן לארדואן חאקאן פידאן Hakan Fidan, היה מוכן, רק לפני שמונה חודשים להתחיל להעביר לאיראניים את המידע על מערכות נשק ישראליות, כדי לתת בידי טהרן את המידע הדרוש לה כדי להדוף התקפה ישראלית על מתקני הגרעין האיראניים. רק פריצת המרד בסוריה, והתדרדרות ביחסי איראן- סוריה, עצרה מהלך טורקי זה.
גם לממשל אובמה שמנסה לתווך בין אנקרה לירושלים, אין סיכוי להשיג מטרה זו. הצעד הבא הטורקי נגד ישראל, שהוא הרבה יותר חשוב מאשר החזרת השגריר הישראלי מאנקרה,  יהיה ניסיונם של טאייפ ארדואן ואחמט דואטוולו, לדחוף את ישראל וצה''ל ממערכת ההגנה נגד טילים בליסטיים של ארצות הברית ונאט''ו, אשר צריכה ליירט טילים איראניים. המקורות הצבאיים ושל תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי זו הסיבה מדוע שבמקביל להעמקת הקרע עם ישראל הזדרזה אנקרה להודיע, ביום שישי  2.9, כי תרשה הצבת תחנות התראה אלקטרוניות מתקדמות של נאט''ו בטורקיה. מאחר ומערכות ההגנה נגד טילים בליסטיים של ארצות הברית משותפות עם אלה של ישראל, טורקיה מנסה לרמוז כי היא תחסום את המידע מתחנות ההתראה האלה לישראל. במילים אחרות אנקרה מנסה לתקוע עכשיו טריז בשיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין ארצות הברית וישראל, תוך כדי חשיפתה של ישראל להתקפות טילים איראניים.
עדיין צריך לחכות ולראות איך ממשל אובמה ינהג בנושא הזה, גם כלפי ישראל, וגם כלפי טורקיה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות