טורקיה עצרה רכבת נשק יבשתית איראנית לסוריה. אנקרה: נפעל נגד נשק גרעיני איראני

המתיחות הצבאית מסביב לאיראן התגברה ביומיים האחרונים, לא רק במפרץ הפרסי, אלא גם לאורך גבולותיה של טורקיה עם איראן,  כאשר צבא טורקיה פעל לעצירתה של הרכבת היבשתית האיראנית המובילה נשק לצבא סוריה, והעוברת דרך טורקיה.
לכך התכוון ראש אמ''ן האלוף אביב כוכבי, כאשר אמר ביום ד' 11.1, כי איראן וחיזבאללה מעורבות עתה ישירות במתן עזרה לנשיא סוריה בשאר אסד לדכא את המרד נגדו, כולל משלוחי נשק.
הטורקים מסרו, כי לפחות חמש משאיות איראניות  נושאות נשק נעצרו ליד מעבר הגבול  קיליס Killis בדרום-מרכז טורקיה על הגבול עם סוריה. אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המשאיות האיראניות על מטעני הנשק נעצרו במזרח טורקיה במעבר הגבול הטורקי עם איראן דוגובייאזיט Dogubayazıt, ליד הר אררט.
כתוצאה ממעצר המשאיות, נאלצו האיראנים להפסיק את רכבת הנשק היבשתית שלהם לסוריה, ומספר המשאיות האיראניות שעוברות את מעבר הגבול עם טורקיה צנח החל מיום ג' בכ-60 אחוז.
הטורקים לא רצו להודות בפומבי, כי הם חסמו את מעבר דוגובייאזיט Dogubayazıt בפני האיראנים, מאחר והדבר היה חושף כי בעוד שהם מציגים את עצמם כתומכים העיקריים בארגוני האופוזיציה הסוריים, ביניהם צבא סוריה החופשית ה-FSA, ומעמידים לרשותם מחנות אימונים, הם מאפשרים באותה שעה בחשאי לאיראן לשלוח נשק לצבא סוריה המאפשר לו להלחם במורדים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הנתיב הטורקי של העזרה הצבאית האיראנית לצבא סוריה, הוא אחד הסיבות העיקריות להצלחת הצבא הסורי בימים האחרונים  להתגבר על רוב כוחות המורדים בערים הסוריות חמה, חומס, ואידליב. מלבד הפגנות בודדות שורר בימים האחרונים בערים סוריות אלה שקט יחסי. 
המקורות של תיקדבקה מדווחים בלעדית כי ההחלטה הטורקית להפסיק את רכבת הנשק האיראנית לסוריה באה בעקבות ביקורו בשבוע שעבר ( 5.1) של שר החוץ הטורקי אחמאט דואוטולו Ahmet Davutoglu בטהרן.
בביקור הזהיר דואוטולו את  ראשי המשטר האיראני אתם נפגש, ביניהם נשיא איראן אחמדינז'אד, כי טורקיה לא תסכים לכך כי לאיראן יהיה נשק גרעיני, וכי היא תפעל נגדו. דואוטולו אמר לאחמדינז'אד, 'טורקיה לא תוכל לחיות בין שתי מעצמות גרעיניות, אחת מצפון (רוסיה), ואחת ממזרח' (איראן). אם איראן  תיגש להרכיב נשק גרעיני, הזהיר שר החוץ הטורקי את נשיא איראן,  תאפשר טורקיה בצעד ראשון לכוחות נאט''ו להיכנס לשטחה ולהתפרס לאורך גבול טורקיה עם איראן.
כלפי חוץ הציגה אנקרה את ביקורו של דואוטולו בטהרן  כמאמץ טורקי לחדש את השיחות הגרעיניות בין טהרן לחמש המעצמות הגדולות וגרמניה (מדינות ה-P5+1), אולם למעשה הביקור כולו נערך בצל האיום הגרעיני האיראני והחלטתה של אנקרה להתעמת עם ההנהגה האיראנית בנושא.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי דואוטולו הציג לאחמדינז'אד אולטימאטום טורקי בו נאמר כי אנקרה מוכנה לחכות שבוע ימים כדי לאפשר לטהרן למסור לה הבהרות באם  יש ממש במידע המודיעיני הנמצא במערב, לפיו טהרן החלה כבר בהכנות להרכבת הנשק הגרעיני הנמצא בידיה, וכיצד מידע זה מתיישב עם הטענה האיראנית כי איננה בונה פצצה גרעינית, והתוכנית הגרעינית שלה היא רק לצרכי שלום.
דואוטולו אמר למארחיו האיראניים, כי אם עד יום שלישי 10.1, טורקיה לא תקבל מטהרן הבהרות מספקות לגבי כוונותיה הגרעיניות תחל טורקיה לנקוט צעדים נגד איראן, כאשר כל פעם היא מחריפה את צעדיה. המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי לאחר שעד יום ג' לא התקבלה באנקרה תשובה איראנית החלה טורקיה לעצור את הרכבת הנשק היבשתית האיראנית לסוריה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי האיראנים הגיבו בצעד המצביע על המציאות החדשה הקיימת במזרח התיכון לאחר יציאתם של הכוחות האמריקנים מעיראק בחודש שעבר. טהרן פנתה אל ראש ממשלת עיראק נורי אל-מליקי וביום ד'  11.1, יום אחד בלבד לאחר הפסקת מעבר משאיות הנשק האיראניות לתוך טורקיה, הוא הורה לחסום את גבול עיראק-ירדן בפני משאיות טורקיות העושות את דרכן למדינות המפרץ הפרסי.
ביום חמישי 12.1 הגיעה לאנקרה יושב ראש הפרלמנט האיראני עלי לאריג'ני   Ali Larijani  בניסיון לצנן את המתיחות בין אנקרה לטהרן.   
 

Print Friendly, PDF & Email