טיהור בצמרת הפיקוד הרוסי באוקראינה. פוטין פיטר את מפקד הכוחות הגנרל אלכסנדר דוברניקוב ומינה במקומו את הגנרל סרגיי וולדימירוובייץ' מפקד חיילות האוויר והטילים הרוסיים לתפקיד

חמישה חודשים לאחר פלישת הכוחות הרוסיים לאוקראינה ביצע, ביום שלישי 21.6, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טיהור מס' 2 בצמרת כוחות הצבא הרוסי הנלחמים באוקראינה. פוטין פיטר את מפקד הכוחות הרוסיים באוקראינה הגנרל  אלכסנדר דובריניקוב שמונה לתפקיד רק ב-9 באפריל ומינה במקומו את הגנרל וולדימירוובייץ סרוביקין Gen. Sergei Vladimirovich Surovikin, מי שהיה עד עכשיו מפקד חיילות האוויר והטילים הרוסיים, תפקיד אליו מונה בסוף 2017.  הגנרל וולדימירוובייץ סרוביקין היה הגנרל הראשון בהיסטוריה הרוסית שמונה להיות מפקד חיל האוויר והטילים הרוסיים מבלי שצמח משורות חיל האוויר הרוסי.
לפני כן מילא  הגנרל וולדימירוובייץ סרוביקין את תפקיד מפקד הכוחות הרוסיים בסוריה, ולזכותו נזקפים המהפך במלחמה לטובת הנשיא הסורי בשאר אסד נגד המורדים הסוריים, תפקיד בזכותו הוענק לו אות גיבור רוסיה.
מקורות צבאיים רוסיים אומרים, כי הגנרל אלכסנדר דוברניקוב פוטר מתפקידו כמפקד הכוחות הרוסיים באוקראינה, מאחר והוא נמצא רוב הזמן שתוי excessive drinking, דבר שיצר נגדו חוסר אמון בקרב הכוחות הרוסיים באוקראינה.
כמו כן פיטר פוטין את הקולונל-גנרל אנדריי סרדיוקוב Colonel-General Andrey Serdyukov מתפקידו במפקד כוח הצנחנים הרוסיים ומינה במקומו את קולונל-גנרל מיכאיל טפלינסקי  Colonel-General Mikhail Teplinsky לתפקיד.
במלחמה עצמה ביצעו שני מזל"טים מתאבדים אוקראיניים ביום ד' 22.6, בפעם הראשונה התקפה על בתי זיקוק רוסיים בתוך שטח רוסיה עצמה. המזל"טים תקפו את בתי הזיקוק בנובושאקטינסק  Novoshakhtinsk oil refinery, באזור רוסטוב והעלו אותם באש.
בלילה שבין יום שלישי ורביעי 22.6, ניסו כוחות אוקראיניים לכבוש מידי הכוחות הרוסיים את אי הנחש Snake Island בים השחור. למרות התקפות חוזרות ונשנות של הכוחות האוקראיניים הכוחות הרוסיים הדפו אותם. אי הנחש בים השחור היא המפתח למצור הרוסי על העיר אודסה ועל נתיבי הים השחור דרכם אוקראינה יכולה לייצא את מאגרי החיטה שלה.  
עכשיו נוצר מצב בו מתקרב הצורך לפנות את מאגרי החיטה האוקראיניים הקיימים כדי שהמאגרים יוכלו לקלוט את עונת הקציר הקרובה בשדות אוקראינה, אחרת היבול יירקב, דבר המאיים על אספקת המזון העולמית.
ביום שלישי 21.6 אמר דובר הקרמלין דימיטרי פאסקוב, כי הוא לא יכול לשלול את האפשרות כי שני החיילים האמריקנים שנפלו בשבי הרוסיים בקרבות באוקראינה יידונו לפסק דין מוות בבית משפט רוסי.  'אנחנו לא יכולים לשלול שום דבר מאחר ואלה הן החלטות של בית משפט', We can't rule anything out, because these are court decisions, אמר פאסקוב.
בינתיים התלקחה, ביום שלישי, נקודת התנגשות חדשה בין רוסיה למדינות הבלטיות ונא"טו.  ראש המועצה לביטחון לאומי הרוסית ניקולאי פטרושאב Nikolai Patrushev הזהיר את נאט"ו וליטואניה מפני הגבלת העברת משלוחים רוסיים למובלעת הרוסית קליניגראד Kaliningrad. ליטואניה  מחרימה ממשלוחים אלה פריטים עליהם הוטל אמברגו  בגלל המלחמה באוקראינה.
פטרושאב איים, כי רוסיה תנקוט בצעדי תגמול אשר יפגעו באוכלוסיית ליטואניה.
ניקולאי פטרושב  עצמו הגיע ביום ד' לקליניגראד  כדי לשבת ראש בישיבה מיוחדת של המועצה לביטחון לאומית הרוסית שתדון בצעדי הנגד הרוסיים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות