טייסים מצריים מטיסים בסוריה מסוקי תקיפה רוסיים


ישנן חמש  גרסאות לגבי הגעתם של טייסיי מסוקי תקיפה מצריים לסוריה להלחם לצד כוחותיו של הנשיא בשאר אסד.
1. לסוריה הגיעו בימים האחרונים כמה עשרות טייסי מסוקים מצריים. לפי אחת הגרסאות 18 במספר. הטייסים המצריים הועברו מיד לבסיס חיל האוויר הסורי בחמה, משם הם משתתפים בתקיפות מול המורדים הסוריים.
2. הטייסים המצריים הגיעו ללא מסוקים מצריים. בחמה הם קבלו מסוקי תקיפה  ומודיעין רוסיים מדגם 'קאמוב' Kamov Ka-52 Alligator attack/reconnaissance helicopter. הטייסים המצריים מתאמנים על מסוקים כאלה כבר מסוף 2015.
3. הטייסים המצריים הגיעו עם המסוקים הרוסיים שלהם לסוריה. הם טסו ישירות ממצרים לסוריה מעל החלק המזרחי של הים התיכון.  
4. קדמה לבואם של הטייסים המצריים הגעתם לסוריה של שני קצינים גבוהים מאגף המבצעים של המטכ"ל המצרי-בדרגת מיור-גנרל אשר סיירו בחזיתות הסוריות השונות והגישו המלצות לגביהן. לא ברור למי ההמלצות הוגשו. לא ברור גם אם הקצינים המצריים נפגשו עם המפקדים הרוסיים הנמצאים בסוריה.
5. כמה מקורות מדווחים, כי הגנרלים המצריים עומדים בראש משלחת צבאית מצרית הנמצאת עתה באופן קבוע בדמשק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי גם אם כל אחד מחמש הנקודות האלה נכונה בחלקה, אי אפשר לטשטש יותר את העובדה כי נשיא מצרים פאתח אל-סיסי החליט, להשתתף באופן פעיל במלחמה בסוריה לצידו של נשיא סוריה בשאר אסד, ונגד המורדים הסוריים אפילו באם מדובר בצעד סמלי קטן.  
התפתחות זו מסעירה בימים האחרונים את העולם הערבי, ובמיוחד את ערב הסעודית אשר הזרימה למצרים מיליארדים של דולרים בשנים האחרונות, בתקווה כי הצבא המצרי יגן על ביטחונן של סעודיה ומדיניות המפרץ הפרסי, מול איראן.
כבר בסוף שנה שעברה הבין בית המלוכה הסעודי כי  זו הייתה תקוות שווא, לאחר שנשיא מצרים אל-סיסי דחה את בקשתו של סאלאמן מלך סעודיה לשלוח כוחות צבא קרקעיים מצריים שייקחו חלק במלחמה בתימן נגד המורדים ההוטים הנתמכים על ידי איראן.
לאחר מכן כאשר התברר לסעודים, כי אל-סיסי תומך במאבקו של בשאר אסד מול התנועות המוסלמיות הקיצוניות-ובמיוחד האחים המוסלמים, וכי המשלחת המצרים לאו"ם מצביעה בעד ההחלטות הרוסיות התומכות באסד, הפסיקה סעודיה בחודשים האחרונים את העברת העזרה הפיננסית למצרים, ואת העברת משלוחי הנפט הסעודיים למצריים.
אולם התפתחויות אלה גם מצביעות על התנאים המשתנים בשבועות האחרונים במזרח התיכון עם היבחרו  של דונלנד טראמפ לנשיא האמריקני.
כמו גורמים אחרים במזרח התיכון, ביניהם אל-סיסי, כולם מצפים לכך כי דולנד טראמפ  והנשיא הרוסי ולדימיר פוטין יגיעו להסכם שיתוף פעולה צבאי אמריקני-רוסי בסוריה נגד ISIS וארגוני טרור מוסלמים אחרים כמו חזית אל-נוסרה-אל קעידה סוריה, וכי הם ישתפו בתוכניתם את נשיא סוריה בשאר אסד ואת צבאו. 
במילים אחרות, יחסו של ממשל טראמפ לאסד, יהיה שונה לחלוטין מיחסו של ממשל אובמה,  שתקף בחריפות את אסד, אולם אף פעם אחת לא פעל נגדו צבאית.
ב-21 לנובמבר דיווחו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה בלעדית, כי  באחרונה מתקיימים  מגעים חשאיים בין  ירושלים-עמן-דמשק לייצוב המצב בגבולותיהן ובדרום סוריה. המגעים האלה מתנהלים בידיעה של הממשל החדש של נשיא ארצות הברית המיועד דונלנד טראמפ, וגם בידיעתו של ממשל הנשיא ולדימיר פוטין במוסקבה.
בינתיים המגעים האלה הביאו להחזרתו של כוח אונדו"ף UNDOF של האו"ם  לאזור הגבולות סוריה-ישראל.
אפשר וצריך להניח' כי הצבת הטייסים המצריים בסוריה, הם חלק נוסף של קצה הקרחון של המגעים החשאיים  הנערכים עתה מסביב לנושא הסורי. 

Print Friendly, PDF & Email