טילים התפוצצו בירושלים ובתל אביב. צה"ל ערוך לכניסה רצועה. הורחב גיוס המילואים. בתי חולים פונו, הועמדו בכוננות

עם כניסת השבת 16.11, גברו הסימנים כי ישראל הולכת למלחמה על רצועת עזה. צה''ל קיבל אישור הממשלה להרחיב את גיוס המילואים, מעבר למכסת 30,000 החיילים שאושרו קודם. לא ננקב מספר, אולם המדובר בכמות הגדולה פי כמה מהגיוס הראשון. הוחל בפינוי בתי החולים בישראל מחולים שאינם זקוקים לטיפולים מיידים. כוננות מלחמה הוכרזה בבתי החולים. קודם לכן התפוצצו לפחות 4 טילים בירושלים ובתל-אביב. בתל-אביב התפוצצו שני טילי פאג'ר 5, בירושלים התפוצץ סוג חדש של טילים שהחמס הגדיר M-75 . מטחים טילים פלסטינים המשיכו להתפוצץ בכל הערים המרכזיות ומרחבי דרום ישראל.  
קודם לכן במשך יום ו' דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה: 
ביום ו' 16.11 אחה''צ אזעקה נשמעה בירושלים וסביבותיה. התפוצצו שני טילים. אחד בצפון ירושלים, ואחד צפונית לירושלים. קודם לכן, חודשו האזעקות ופיצוצים בתל-אביב ובמרכז ישראל. היו פגיעות  של 2 טילי פאג'ר 5 בשטחים פתוחים בתל-אביב. אין נפגעים. אזעקות היו גם ברמת השרון.  מטחי טילים רצופים על באר-שבע אשקלון וקריית גת. בחבל אשכול יש 3 פצועים, אחד בינוני.
צה''ל הזרים במשך יום ה', וביום שישי 16.11 לפנות בוקר, כוחות שריון, ארטילריה מתנייעת, וחיל רגלים ממוכן דרומה, והציב אותם בעמדות זינוק לקראת כניסה קרקעית לרצועת עזה. עיריית תל אביב-יפו הודיעה על על פתיחת כל המקלטים הציבוריים בעיר.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי פיקוד הצבא ובראשם הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, תומכים בכניסה מיידית של צה''ל לרצועה, בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון  קרובים לקבל החלטה בנושא.
במקביל הגביר חיל האוויר את הפצצותיו על מטרות צבאיות של הפלסטינים ברצועה, כשהוא מרכז את ההפצות על מאגרי טילים וחימוש של הארגונים הפלסטיניים, זאת במטרה לשלול מהם את היכולות להרחיב את ירי הטילים שלהם לעבר מטרות בישראל. בין השאר עשה חיל האוויר מאמץ לפגוע ביכולות השיגור של טילי פאג'ר 5 שעדיין נשארו בידי החמס והג'יאהד האיסלמי.
ירי הטילים האלה על מטרות במרכז ישראל כולל גוש דן, ביום ה', הביאו לכמה התפתחויות שהפתיעו את הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים.   
נוסעים ישראלים בכמה מדינות באירופה שעמדו לחזור ביום ו' 16.11 לישראל, הופתעו לגלות כי לא יוכלו לעשות זאת לאחר שמספר חברות טיסה הטסות לישראל ביטלו בפתאומיות  את טיסותיהן לנמל התעופה בן גוריון בלוד.
נציגי החברות לא מסרו את הסיבה לביטול, אולם המקורות של תיקדבקה  מוסרים, כי אי הבהירות כמה טילים נורו מהרצועה על תל-אביב ועל גוש דן, והיכן הם התפוצצו, הביאה לביטול הטיסות.
חברות התעופה חוששות, כי הפלסטינים ינסו לפגוע בנמל התעופה. חברת התעופה הצרפתית 'אייר פרנס' הודיעה בלילה, מבלי למסור את הסיבה, כי ייתכן ויהיו שינויים בלוחות הזמנים של הטיסות שלה לישראל בימים הקרובים.

'אייר פרנס' הציעה לנוסעים במטוסיה מישראל ואליה להתקשר קודם לכן למשרדי החברה לפני שהם מגיעים לנמלי התעופה.
מקורות הקשורים עם חברות התעופה באירופה אמרו, כי ירי הטילים על תל-אביב וגוש דן, והעובדה כי לפחות שני טילי פאג'ר 5 התפוצצו כנראה ליד בת ים, או במי הים התיכון מול מרכז ישראל, הופכים את הטיסות לישראל וממנה למסוכנות.
חלק ממטוסי הנוסעים הממריאים או נוחתים בישראל, עוברים מעל אזורים אלה. המקורות האלה  אמרו, כי גם האינטנסיביות הרבה של הפצצות ותקיפות חיל האוויר הישראלי ביום ה', ברצועת עזה, הופכות את הטיסות לישראל וממנה 'לקשות אם לא בלתי אפשריות', לפי הגדרתם. המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי סיבה נוספת לצעד זה של מספר חברות תעופה, היו ההודעות שמסרו השר לביטחון הפנים אבו דיכטר, ודובר צה''ל תא''ל יואב מרדכי, כי צפוי שהלילה בין יום ה' ליום ו' יהיה 'לא שקט'.
לצעדים שנוקטות חברות התעופה הזרות התווספה הודעה של שגרירות ארה''ב בתל-אביב, אשר הודיעה כי אזרחים אמריקנים ועובדי השגרירות צריכים להימנע מנסיעות שאינן חיוניות לדרום ישראל, וכי ילדי עובדי השגרירות יישארו ביחד עם הוריהם ביום שישי 16.11 בבתיהם ולא ילכו לבתי הספר בגוש דן. כמו כן הודיעה השגרירות כי היא תפעל ביום שישי רק בצוות מצומצם, כאשר רוב הדיפלומטים והעובדים יישארו מטעמי ביטחון בבתיהם.
שגרירות ארה''ב בתל-אביב נמצאת ברחוב הירקון בתל-אביב וגובלת בטיילת שלאורך הים. ברור שהסטטיט דפרטמנט חושש, כי השגרירות יכולה להיות מטרה לירי טילים של החמס. לפני ארבע שנים ב-2008,  במבצע 'עופרת יצוקה', ניסה החמס לפגוע בטילי 'גראד' במטרות צבאיות אמריקניות בנגב.      

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות