טילי גראד על באר שבע ונתיבות. כוננות בדרום. 2 אוניות מלחמה ומפקד הצי האיראני בלטקיה

הצמרת המדינית והצבאית של ישראל הופתעה ביום ד' 23.2 בלילה, כאשר טיל גראד שנורה מהרצועה כמה דקות לאחר השעה 10 בלילה, פגע ישירות בבית חד-קומתי בשכונה בבאר שבע והרסו. תושבי הבית ניצלו לאחר שכמה שניות לפני נפילת הטיל הושמעה בבירת הנגב אזעקה והתושבים ירדו למקלטים. טיל גראד נוסף התפוצץ בשטח פתוח ליד נתיבות.
בכך הותקפה באר שבע בטילים בפעם הראשונה בשנתיים האחרונות מאז מבצע 'עופרת יצוקה בעזה'. התדרדרות במצב הביטחוני בדרום החלה ביום ד' בצהרים כאשר קרב התנהל ליד מעבר קרני בין חולייה של פלסטינים שהניחו מטענים ליד גדר המערכת ובין אנשי סיור וצוותי טנקים של צה''ל שפתחו עליהם באש. מירי הטנקים נפצעו 11 פלסטינים. בקרב הפלסטינים השתמשו בירי מרגמות. מאוחר יותר ירו הפלסטינים בכינון ישיר 3 פגזי מרגמה שפגעו בתוך שטח קיבוץ באזור שער הנגב. לא היו נפגעים.
עם ירי הטילים בלילה, הוכרזה כוננות שיא בכל ישובי עוטף עזה והערים המרכזית בדרום ישראל, באר שבע, נתיבות, אופקים, שדרות, אשקלון, ואשדוד. הצפי היא לירי טילי גראד נוסף.
הירי המכוון של טיל על באר שבע היה השיא של אירועים ביטחוניים שהתרחשו בחודש האחרון אשר כל אחד מהם דרדר עוד יותר את מצבה האסטרטגי- צבאי של ישראל, בעוד ההנהגה המדינית והצבאית הישראלית, ובייחוד ראש הממשלה נתניהו סיגלו לעצמם קו האומר 'כי אנו מסתכלים על כך בחומרה, או בדאגה'. לאחר דיבורים אלה באה תקופה ארוכה מאוד של שתיקה בהן ישראל לא רק שלא פעלה, אלא היא מחכה בסובלנות של ספיגה להתפתחות הקשה הבאה שאיננה מאחרת לבוא.
בעוד ההנחה בישראל, היא כי החמס התחזק מנפילתו של חוסני מובראק במצרים,  מפגינה הצמרת הישראלית  התעלמות מהפעולות של החמס בחצי האי סיני, ששיאן היה בשבת ב-5 בפברואר שעה שיחידה מיוחדת של החמס פוצצה את הצינור המצרי המוביל גז לישראל.
התגובה הישראלית היחידה הייתה להרשות למצרים להכניס עוד חטיבה וחצי של חיילים לסיני שחלק מהם הוצב לשמירה על צינור הגז, שממילא מצרים איננה מתכוונת להפעילו.
עמדה ישראלית זו רק דרבנה את החמס להמשיך ולנצל את החולשה של ירושלים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי מיד לאחר פיצוץ צינור הגז, הכפילו, ולפי כמה מקורות צבאיים מערביים שילשו איראן והחמס המנצלים את מצב הביטחון הרעוע במצרים, את הברחות הנשק שלהם דרך תעלת סואץ וסיני לתוך רצועת עזה. מקור בכיר צבאי ישראלי אמר בימים האחרונים כי לא זכורה כמות גדולה כזו של טילי קרקע-קרקע, טילי נ''מ, וטילי נ''ט, המגיעים מידי יום לרצועה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי אין ספק כי ההידרדרות במצב הביטחוני ברצועה וירי הטילים ביום ד' קשור ישירות למעברן של 2 אוניות המלחמה האיראניות בתעלת סואץ ביום ג' 22 בפברואר. עד אשר האוניות האיראניות הגיעו לנמל לטקיה בסוריה, מבלי ששום גורם צבאי אמריקני או ישראלי יפריע לתנועתן, ויבדוק את מטענם, נצר החמס את האש. אולם כאשר ביום ד' אחה''צ מסרה טהרן כי אוניות המלחמה שלה הגיעו לסוריה וכי בלילה יבוא לשם מפקד הצי האיראני האדמירל חביבולאה סאיירי Adm. Habibollah Sayyari, הבין החמס כי ניתן לו אור ירוק להסלים את המצב ברצועת עזה, והטילים נורו לעבר באר שבע ונתיבות.
החמס יודע מה שתושבי ישראל אינם יודעים עדיין, כי האוניות האיראניות יישארו דרך קבע בלטקיה ויקימו שם בסיס קבוע של הצי האיראני בים התיכון, כאשר כל פעם יצטרפו אליו כלי שייט נוספים של הצי האיראני שיעברו בתעלת סואץ.
החמס גם מתבונן כיצד ממשלת ישראל מסתירה מהציבור כי פנייתה לכת הצבאית השלטת במצרים למנוע את מעבר האוניות האיראניות נשארה ללא תגובה ישראלית.  בירי הטילים שולח החמס איתות ברור לצה''ל, כי יש קשר הדוק בין נוכחות אוניות המלחמה האיראניות במזרח הים התיכון, ובין נוכחות החמס במרכז הים התיכון, גם אם ישראל וצה''ל מעדיפים להתעלם מכך.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות