טילי ה-S-400 הפכו את סוריה לאזור רוסי אסור לטיסה


מאז שמוסקבה הודיעה, ביום ה' 26.11, כי היא מציבה סוללות של טילי נ''מ מדגם S-400 בבסיס האווירי  קמיימין Khmeimin בלטקיה, הפסיק חיל האוויר האמריקני את טיסותיו במרחבים האוויריים של סוריה, ונמנע מלתקוף מטרות של ISIS בסוריה. ההתקפות האוויריות האמריקניות על מטרות ISIS בעיראק נמשכות כסדרן.
בכך מצטרף חיל האוויר האמריקני לחיל האוויר הטורקי שהפסיק את טיסותיו לא רק מעל סוריה אלא גם באזורי הגבול שבין  טורקיה לסוריה.
גם וושינגטון וגם אנקרה מעדיפות שלא לסכן את מטוסיהן ולחשוף אותם לטילי S-400, המתקדמים בעולם, כל זמן שהמתיחות הצבאית בין רוסיה וטורקיה נמשכת, בעקבות הפלת המטוס הרוסי על ידי מטוס קרב רוסי, ביום ד' 25.11. לא לחיל האוויר האמריקני, לא לחיילות האוויר של מדינות נאט"ו, וגם לא לחיל האוויר הישראלי אין מידע ויכולות שנוסו בתנאי אמת להתמודד עם טיל הנ''מ הרוסי.
בכך הפכה רוסיה את סוריה לאזור אסור לטיסה
no fly zone. 
דובר צבאי אמריקני אמר, ביום ו' 27.11, כי 'אין שום קשר בין הפסקת הטיסות ובין הצבת טילי ה-S-400'.  has nothing to do with the S400 deployment.  הדובר הוסיף ואמר, 'כי אי הסדרים או העדרן של תקיפות בסוריה משקפות רק את העליות והירידות בקרב',The fluctuation or absence of strikes in Syria reflects the ebb and flow of battle. אולם הדובר לא הכחיש את דבר הפסקת הטיסות האמריקניות.
המקורות  הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי לא רק החשש מפני הטילים הוא שהביא להפסקת הטיסות.
ביום ו'  הודיע חיל האוויר הרוסי, כי הוא מציב יחידות ללוחמה אלקטרונית על מטוסים ועל הקרקע בסוריה שיפעלו נגד המטוסים וכוחות טורקיים. הגנרל הרוסי ייבגני בוזינסקי Lieutenant-General Evgeny Buzhinsky אמר, כי בעקבות הפלת המטוס הרוסי רוסיה נאלצת להשתמש  בשיטות של לחימה אלקטרונית שתופעלנה ממטוסים עליהם יוצב ציוד כזה. בתגובה, פרסה טורקיה לאורך גבול הדרומי עם סוריה  עם מערכת הלוחמה האלקטרונית 'קוראל' warfare system KORAL.
במילים אחרות, המרחבים האוויריים של סוריה ודרום טורקיה הפכו להיות אזורי לוחמה אלקטרונית, כאשר כל צד מנסה לחסום את התדרים של  המטוסים והטילים  של הצד השני ולשתק אותם, כאשר לציוד היירוט האלקטרוני הרוסי יש עדיפות.
במצב כזה בו הטיסות של חיל האוויר הישראלי מעל סוריה מוגבלות בגלל התנאים  האובייקטיבים של הזירה, וטילי הנ''מ הרוסיים מכסים את כל שטחה  של ישראל מסוריה  ועד לירושלים, צריך לשאול מדוע הצמרת הצבאית והביטחונית הישראלית, במקום לשתוק, מחויבת להתערב בעין הסערה של המתיחות הבינלאומית והצבאית בין ארצות הברית, טורקיה, ורוסיה?
 ביום ה' 26.11 צוטט בכיר בחיל האוויר הישראלי שאמר, כי בכל הנוגע לרוסיה ישראל משתדלת להימנע מחיכוך מולה, על אף הנוכחות הצבאית שהולכת ומתגברת במדינה השכנה. לפיכך, בצה"ל הובהרה המדיניות לפיה אין להפיל כל מטוס רוסי, גם אם חדר לשטח הישראלי. 'רוסיה היא שחקן מרכזי ואי אפשר להתעלם ממנו, עושים הפרדה. הם בעניינם ואנחנו בענייננו', הבהיר הקצין. 'המדיניות שלנו היא שאנחנו לא תוקפים או מפילים שום מטוס רוסי. רוסיה היא לא אויב', אמר הקצין. הוא הוסיף כי הצדדים מקיימים קשר טלפוני. 'אנחנו לא מודיעים ולא מבקשים דבר בנושא, רק עושים את העבודה שצריך לעשות'.
מלבד שדברים אלא אינם נכונים, משום שישראל מודיעה לרוסים, ברגע שהמערכות שלה מבחינות כי מטוסים רוסיים מתקרבים למטוסים ישראליים, כי נא לשים לב, 'המטוסים שלנו בשטח אליו אתם מתקרבים', בשביל מה הקצין הישראלי מציין, כי חיל הישראלי איננו מפיל מטוסים רוסיים', כאילו הדבר הזה איננו מובן מאליו.
האם באמת חיל האוויר הישראלי רוצה לטוס במרחבים אוויריים עמוסי לוחמה אלקטרונית?
ומה יקרה באם התנאים בזירה ישתנו לפתע, ומטוסים רוסיים יחדרו לרמת הגולן במסגרת הפצצותיהם הכבדות בדרום סוריה, שם הרוסים משמידים את כוחות המורדים שבכמה אלמנטים מהם ישראל תומכת?

 

Print Friendly, PDF & Email