טילי נ"ט טורקיים הכניעו בסוריה את משמרות המהפכה

 ( תצלום אווירי של הקרב בחאן טומאן כפי שצולם על ידי מזל"ט שהופעל על ידי המורדים הסוריים. זו פעם ראשונה שהמורדים השתמשו במז"לט בקרבות בסוריה.
הקרב שהתחולל ב-6 במאי, בכפר חאן טומאן Khan Touman, הנמצא דרומית-מערבית לחאלב, ליד הדרך הראשית, כביש מס' 5 המוליך לדמשק, ירשם בתולדות המלחמה בסוריה, לא רק כתבוסה הגדולה ביותר שספגו משמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה, אלא גם כקרב ששינה את פני המלחמה.
 המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כוח איראני שהיה מורכב מחיילים  של משמרות המהפכה וחיזבאללה, נכנס בקרב הזה לתוך מארב של ארגון ג'ייש אל פתח-צבא הכיבוש Jaysh al Fath, שהוא ארגון המשתייך לחזית אל-נוסרה.
עד שהקרב הזה התחולל המפקדים של איראן וחיזבאללה בסוריה, לא היו מודעים לכך, כי המורדים הסוריים קבלו מטורקיה משלוח של טילי נ''ט מדגם 'מילאן' MILAN. רכישת הטילים ממונה על ידי ערב הסעודית.
התוצאות של מפגש דמים של לוחמיהם עם מערכות הנשק החדשות שבידי המורדים הזה היו הרות אסון למשמרות המהפכה ולחיזבאללה.
האיראנים מודים כי בקרב נהרגו 17 לוחמים , מהם 13 לוחמים מדוויזית 'כרבלא' של משמרות המהפכה מס' 25 the Karbala Division, המוצבת בדרך כלל בצפון איראן.  22 חיילים נפצעו. בין ההרוגים בקרב מפקדי הכוח האיראני שני קצינים בדרגת בריגדיר-גנרל  Brigadier General.  לפחות 10 חיילי משמרות המהפכה נלקחו בשבי, על ידי לוחמי ג'ייש אל פתח. חמישה או שבעה חיילים איראניים הוצאו מיד להורג. מספר לא ידוע של חיילים איראניים נלקח מהאזור למקום לא ידוע.
חיזבאללה טען, כי למרות שחייליו השתתפו בקרב איש מהם לא נהרג או נפל בשבי. זה ניסיון להסתיר את העובדה כי בקרב נהרגו  לפחות 15 לוחמים של חיזבאללה. לפי מקורות מודיעיניים שעקבו אחר הקרב המספר הוא גבוה יותר.

בטהרן ובביירות, שם נשמעו הצהרות רמות על נקמה קרובה שתבוא, גרמה המפלה של משמרות המהפכה וחיזבאללה בקרב בכפר חאן טומאן  לזעזוע עמוק בצמרות האיראניות ושל חיזבאללה.
התוצאה המיידית של זעזוע זה היה מינויו המפתיע של מי שהיה לפני 26 שנה בשנות השמונים מפקד משמרות המהפכה האיראנים הגנרל מוחסיין רזאי  General Mohsen Rezaei, שפרש לפני שנים רבים לגמלאות, ובכמה מערכות בחירות לנשיאות איראן הציג את מועמדותו. 
המקורות שלנו  מציינים, כי מוחסיין רזאי היה אחד מאנשי משמרות המהפכה היחידים שביקר פעמים רבות במערב, בעיקר כמשתתף בוועידות בינלאומיות, והיה משוחח באורח חופשי על המצב באיראן ובמזרח התיכון עם אנשי צבא ומודיעין מערביים.
קשה מאוד להניח כי רזאי יצליח להפוך את גלגל המלחמה בסוריה עבור האיראניים וחיזבאללה. מינויו מצביע על מבוכה או אם לא בהלה בצמרת האיראנית שאיננה יודעת למצוא תשובה למפלה.
כמו כן עדיין לא ברור באם רזאי יחליף את הגנרל קסאם סוליימני כמפקד האיראני של חזית סוריה, ומי מהם יהיה כפוף לפקודותיו של השני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הבאתו של רזאי לסוריה איננה פותרת את הבעיה הצבאית המרכזית של איראן וחיזבאללה כפי שנחשפה בכפר חאן טומאן והיא: אם המורדים בסוריה ימשיכו לקבל נשק מתקדם כמו טילי נ"ט וטילי נ''מ, הם ייהפכו לכוח צבאי טוב יותר מאשר שלושת הצבאות הנלחמים עבור הנשיא בשאר אסד, הצבא ומשמרות המהפכה האיראניים, צבא סוריה וחיזבאללה.
במילים אחרות, לא האיראניים ולא חיזבאללה יכולים לנצח את המלחמה עבור אסד.

שבעה ימים לאחר הקרב הקשה הזה חוסל, ב-12 למאי, בטיל קרקע-קרקע מדוייק ליד נמל התעופה של דמשק מפקד כוחות חיזבאללה בסוריה מוסטפה באדר א-דין.
ניסיונות של מקורות שונים לומר כי באדר א-דין נהרג  למעשה בקרב  בכפר חאן טומאן, הם ניסיונות לטשטש את שתי המכות הצבאיות הקשות שנחתו זו אחר זו על האיראניים וחיזבאללה בסוריה.
השאלה המרכזית היא  מי מלבד סעודיה וטורקיה, עומד מאחוריהן?

Print Friendly, PDF & Email