טילי נ"מ SA-7 ו'גראד' ניידים מלוב משתתפים בהתקפה

למרות שהרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ הבטיח תגובה קשה של צה''ל, וראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לראשי ערים בדרום אתם דיבר בטלפון 'שימסרו לתושבים שהוא מחזק את ידיהם', נמנע צה''ל מלפעול בצורה נמרצת ברצועה כדי להפסיק את אש הטילים. בשבת אחה''צ  10.3, התחזק והתרחב ירי הטילים, ובכך הגיע מספר הטילים שנורו מאז יום ו' בלילה על מטרות בישראל מעל ל-100. במשך כל השבת נמסר על תקיפה אחת בלבד של חיל האוויר ליד חאן יונס שם חוסלו שני פלסטינים שרכבו על אופנוע. לא נמסר מי ההרוגים. בכך עלה מספר הפלסטינים שנהרגו מאז יום שישי ל-14.
הרטכ''ל רב אלוף בני גנץ, קיים בשבת אחה''צ התייעצויות במטה אוגדת עזה, ביחד עם אלוף פיקוד דרום טל רוסו. לא נמסר דבר לאחר התייעצויות אלה.  אולם מהודעות שונות של פיקוד העורף ומשטרת ישראל, עולה כי שני הגופים האלה מתכוננים להמשך ירי טילים ואף להחרפתו. פיקוד העורף הודיע על הפעלת קו חירום טלפוני לאוכלוסיה האזרחית  שמספרו 1207.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי לחוסר הפעולה של צה''ל להפסקת ירי הטילים יש שלוש סיבות עיקריות:
1. מו''מ חשאי שמנהלת וושינגטון להפסקת  הירי באמצעות הכת הצבאית המצרית  בקהיר. איפול מלא הוטל על מגעים אלה, ובישראל מסרבים לדבר עליהם. המצרים מפעילים לחץ על הג'יהאד האיסלמי להפסיק את האש. המצרים מפעילים לחץ גם על החמס שיפעיל לחץ על הג'יהאד האיסלמי, אולם בינתיים ללא תוצאה. מקורות אמריקנים, אמרו בשבת, כי לא צריך להיות מופתע מכך שתושג הפסקת אש בין שני הצדדים. המכשול העיקרי בינתיים, הוא דרישה מהג'יהאד האיסלמי לקבל וויתור משמעותי מצה''ל לגבי הסדרי הביטחון לאורך גדר המערכת. ישראל מסרבת בינתיים להסכים לוויתור כזה.
2. צה''ל הופתע מהתגובה החריפה של הג'יהאד האיסלמי על חיסולם ביום ו' של   מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, זוהיר אל-קייסי שהיה ממתכנני הפיגוע בכביש מס' 12 באוגוסט 2011, בו נהרגו 8 ישראלים, ומוחמד אחמד אל-חנני, ששוחרר בעסקת שליט.
3. חיל האוויר הישראלי מוגבל עתה בפעולותיו  במרחבים האוויריים של רצועת עזה נגד חוליות  משגרי הטילים, בעיקר בגלל שברצועה נמצאים עתה כמויות גדולות של טילי כתף נגד מטוסים מדגם  SA-7 Man Portable Air Defense Systems or MANPADS, שהם הגרסה הרוסית של טיל הנ''מ האמריקני 'סטינגר' Stinger.  כדי להפסיק את ירי הטילים חיל האוויר צריך לפעול קודם נגד ריכוזי טילים.

כבר ביום ד' 7.3, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה,  כי מערכת הביטחון הורתה באחרונה לחברות תעופה ישראליות להפסיק את השימוש במטוסי נוסעים מהדגמים ATR 72  ו-ATR 42,  בגלל הגעתם של טילי נ''מ מתקדמים מלוב לרצועת עזה, לחמס ולארגוני טרור אחרים.  כמו כן לא מומלץ יותר למטוסי אלה לטוס ליעדים באזור מחוץ לישראל.
מערכת הביטחון הודיעה לחברות כי אי אפשר להרכיב למטוסים אלה את מערכת הגנה נגד טילים הנקראת C Music system, המורכבת מחיישנים המפוזרים על גוף המטוס, וממערכת מחשבים המנתחת באם החפץ המתקרב למטוס הוא באמת טיל, והיכן הטיל עומד לפגוע. 
המקורות הצבאיים  שלנו מציינים, כי בסיבוב הצבאי הנוכחי ברצועה הולך ומסתמן כי הנשק הזורם מלוב לרצועה, כבר למעלה מחצי שנה, מאז תחילת החורף של 2011, מבלי שצה''ל ייעשה דבר לעוצרו או לפגוע במאגרים שלו, הופך יותר ויותר לגורם הצבאי חשוב ברצועה. 
הג'יהאד האיסלמי הציג בשבת 10.3 סרטון ובו הוא מציג בפעם הראשונה כלי הרכב עליהם מורכבים משגרים רב קניים של טילים Grad multiple rocket launchers, שלדבריו הם שמבצעים את ירי הטילים. בכך מאותת הג'יהאד כי הוא הכניס לשירות מבצעי את משגרי הטילים הניידים שהוא קבל מלוב לפני חמישה חודשים, בנובמבר 2011.  
כבר ב-11 לנובמבר 2011, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, 'כי יחידת משגרי טילים לובית המורכבת משכירים רובם מאנשי האחים המוסלמים בטריפולי, הגיעו לרצועת עזה'. המקורות שלנו מסרו, 'כי הלובים שנכנסו לרצועה, כשהם מסיעים מיני וואנים, הצבועים בדיוק באותם צבעים בהם צבועים כלי הרכב של המליציות המוסלמית הפועלות בטריפוליועליהם מורכבים משגרים רב קניים של טילים Grad multiple rocket launchers, בדיוק כאלה כמו שנראו בשדות הקרב. גורמים מודיעיניים מערביים הפועלים ברצועה ואשר ניסו אז ליצור מגע עם לוחמים לוביים כדי לברר מי עומד מאחוריהם, ומי שלח אותם, נתקלו בחומת הגנה צפופה של אנשי ג'יאהד איסלמי מסביבם שמנעה את הגישה אליהם.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי במשך חמשת החודשים מאז הגעתם לעזה, עסקו הלובים באימון אנשי הג'יהאד האיסלמי בהפעלת המשגרים הניידים, מבלי שצה''ל יתערב בכך.
צה''ל עשה בשבת בבוקר מאמץ גדול להפגין כי מערכות יירוט הטילים 'כיפת ברזל' פועלות בצורה כמעט מושלמת כאשר פרסם כי מתוך 27 טילים שהמערכות היו צריכות ליירט, הן יירטו 25 טילים. כלומר ביצוע קרוב ל-100 אחוז. השאלה היא כמובן לאן 'נעלמו' למעלה מ-50 טילים אחרים ששוגרו מהרצועה לעבר מטרות בישראל. תשובה אחת יכולה כמובן להיות שהטילים התפוצצו בשטחים ריקים, והמערכת היירוט  שזיהתה זו איננה מיירטת אותם. אולם המציאות היא שונה. טילים שהתפוצצו בבאר-שבע, קריית מלאכי, חבל אשכול, ושער הנגב, וגרמו לפצועים, מוכי חרדה, ונזקים ברכוש, לא ייורטו. בעוד צה''ל מציג כי מערכת היירוט היא התשובה לטילים, המצב בשטח מראה את ההפך. כדי שמערכת 'כיפת ברזל' תגן על ערים בגודל של באר שבע, אשקלון ואשדוד, יש צורך לפחות ל-6 סוללות יירוט. בינתיים יש לצה''ל רק שלוש מערכות יירוט כאלה, שכל אחת מהם צריכה להגן על עיר שלמה.
שבת בצהרים חזר בו צה''ל מהפרסום, כי הוא יירט 25 טילים מתוך 27 טילים שנועדו לשטחים בנויים, כאשר הודה כי 27 הטילים הם רק אלה שנורו על אשדוד ובאר שבע.  זו הצלחה גדולה בפני עצמה , אבל במילים אחרות, כל שאר הישובים, כפי שתיקדבקה פרסם, נשארו חשופים לירי הטילים ללא הגנה.

 

Print Friendly, PDF & Email