טילי Iskander רוסיים היכולים לשאת נשק גרעיני-בסוריה

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: רוסיה הציבה בימים האחרונים את הטילים  החמקניים הטקטיים החדישים ביותר שלה מדגם איסקנדר Iskander-M בסוריה. הטילים האלה מסוגלים לשאת ראשי חץ גרעיניים.
זו פעם ראשונה בהיסטוריה הצבאית של המזרח התיכון, מאז הצבת הטילים הבליסטיים סיניים  מדגם DF-21 בסעודיה לפני תשע שנים ב-2007 , שטילי קרקע-קרקע  המסוגלים לשאת נשק גרעיני מוצבים במדינה ערבית הגובלת עם ישראל, כאשר מתנהלת בה מלחמת אזרחים אכזרית במשך שש השנים האחרונות.
לטילים טווח של 500 ק''מ. (ראו מפה מצורפת).
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הדגם של הטיל איסקנדר Iskander-M, המכונה בנא"טו NATO name SS-26 Stone, נמצא אך ורק בשירות מבצעי בצבא הרוסי. בהתגברות המתיחות עם המערב לאחר המעורבות הצבאית הרוסית באוקראינה ב-2015  הציבו הרוסים טילי איסקנדר Iskander-M במובלעת קליניגראד  Kaliningrad שבים הבלטי, מול מרכז ומערב אירופה.
הצבת טילים רוסיים כאלה בסוריה משנה את מאזן הכוחות במזרח התיכון.  הטילים מסוגלים לפגוע בכל נקודה בישראל עד באר שבע, בכל נקודה בטורקיה עד לפרברי הבירה הטורקית אנקרה, ובכל נקודה במזרח ובמרכז הים התיכון, כולל קפריסין.
מצד אחד, מפנים הרוסים מסוריה מפציצים ומטוסי קרב, אולם מנגד הם מציבים בסוריה מערכות של טילים מתקדמים.  
ב-15 למרס הודיעו הרוסים, כי הם משאירים בסוריה את טילי הנ''מ המתקדמים מדגם S-400. כעשרה ימים לאחר מכן ב-25 למרס הם החלו להציב את טילי  האיסקנדר Iskander-M בלטקיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי השילוב הזה של טילי ה-S-400 וטילי האיסקנדר, הופך את הבסיס הרוסי  המיימים Hmeimim airbase שליד לטקיה, לבסיס הטילים המתקדם ביותר במזרח התיכון.

טילי איסקנדר נחשבים לטילים הבליסטיים לטווח קצר המתקדמים ביותר בעולם.
משגרי טילים ניידים שעל כל אחד מהם שני טילים, יכולים להגיע במהירות לכל נקודה. זמן הכנת הטיל לירי הוא קצר ביותר ונמדד בדקות. כל טיל, משני הטילים, נורה בנפרד. במשך כל זמן הטיסה של הטיל יש יכולת לצוות המפעילים לכוון אותו למטרה שונה, כולל מטרות ניידות כמו משגרי טילים של האויב, טורי טנקים, או שיירות אספקה.
 לאיסקנדר תכונה ייחודית נוספת: ראש הקרב המונחה שלו, נשלט על ידי אות רדיו מקודד, המוסתר אפילו מפני AWACS או מערכות גילוי הנישאות על ידי כרב"מים (כלי רכב בלתי מאוישים). תכונה זו מאפשרת לו ביות עצמי על המטרה ללא אפשרות של יירוטו.
ליבת הטיל מקבל תמונות של המטרות שעליהם הוא צריך להינעל, מעבד אותן ומנחה את הטיל, אל עבר המטרה, במהירות על-קולית. הטיל יכול לשמש כנגד מטרות קטנות או גדולות כאחד, והוא יכול בקלות להתגבר על מערכות הגנה אווירית- הגנ"א.
מטרות יכולות להיווצר, לא רק על ידי לווינים ריגול או מטוסי ביון, אלא גם על ידי מרכזי ביון או אפילו חיילים היורים אש ארטילרית ומתמונות שייסרקו לתוך מחשב המערכת. מערכת הניווט העצמי יכולה לתפקד גם בתנאי ראות קשים, כגון ערפילים או חשיכה, יכולת שאין לאף טיל בליסטי.
זו משימה  כמעט בלתי אפשרית למנוע את שיגורו של האיסקנדר, בגלל הניידות של מערכת השיגור. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות