טיל נ"מ רוסי מדגם Pantsyr-1, שסוריה קבלה לאחרונה הפיל את מטוס הקרב הטורקי

מארב מתוכנן של טילי  נ''מ מתקדמים מתנייעים לטווח בינוני, שסוריה קבלה לאחרונה מרוסיה, מדגם Pantsyr-1, הוא שהפיל, ביום ו' 22.6, את מטוס הקרב-הפצצה הטורקי מדגם  -Super Phantom F-4, מול לטקיה שבצפון סוריה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מאחר וסוריה קבלה טילים אלה מרוסיה רק לפני כמה שבועות, בסוף מאי, אפשר וצריך להניח, כי הסורים שאינם מאומנים עדיין די הצורך בהפעלת הטילים, נעזרו בהכנת המארב במומחי טילים רוסיים המדריכים אותם. טילי נ''מ מתקדמים רוסיים אלה יכולים לפעול גם מטוסי קרב-הפצצה מגביהי טוס מעל לגובה של 12 ק''מ, ונגד טילי שיוט. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, מדווחים, כי את מארב הטילים למטוס הטורקי  הניחה חטיבה מס' 73, של דווויזית ההגנה האנטי אווירית הסורית מס' 26.
זו הפעם הראשונה במרד הערבי בשנתיים האחרונות, מאז פריצתו בדצמבר 2010, שמערכת נשק רוסית הופעלה מול מטרה צבאית של נאט''ו. זו הסיבה מדוע דוברת הסטייט דפרטמנט ויקטוריה נולאנד Victoria Nuland, ציינה בשבת 23.6 לפנות בוקר (עדיין יום ו' לפי שעון ארה''ב), כי ארה''ב עומדת בקשר עם טורקיה בנוגע לתקרית הפלת המטוס, אולם לפי מיטב ידיעתה הטורקים לא העלו את התקרית בפני נאט''ו. טורקיה איימה כמה פעמים בעבר לפנות לנאט''ו בדרישה להפעיל את סעיף מס' 5 של הברית, המחייב את הארגון לבוא לעזרתה של כל מדינה חברה בארגון במידה והיא מותקפת. ציטוט המקור:  “We’ve seen the reports…”. “We have obviously been in contact with our Turkish ally”. “To my knowledge, they haven’t raised this at NATO at this point.”, Nuland said.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי זו גם הפעם השנייה בחמש השנים האחרונות, בה מערכת נשק ישראלית מתמודדת עם מערכת נשק רוסית הנמצאת בשימוש מבצעי בצבא סוריה. הפעם הראשונה הייתה ב-6 בספטמבר 2007, כאשר מטוסי קרב-הפצצה של חיל האוויר הישראליים תקפו והשמידו את הכור הגרעיני הסורי-איראני-צפון קוריאני באל קאביר al-Kibar, בצפון סוריה. הכור והמרחב האווירי הסורי היו מוגנים אז, וגם היום, על ידי מערכות טילי נ''מ מתקדמים רוסיים מדגם Pantsyr-S1, היכולים לפעול גם נגד מטוסי קרב-הפצצה מגביהי טוס מעל לגובה של 12 ק''מ, ונגד טילי שיוט. במהלך של מלחמת סייבר שהישראלים הפעילו כבר אז,  שותקו מערכות המכ''ם של טילי הנ''מ הרוסיים, והסורים לא ידעו כלל על ההפצצה המתרחשת, רק לאחר שהיא התרחשה, והמטוסים הישראליים כבר חזרו לבסיסיהם.
חמש שנים לאחר מכן, ביום ו', פלטפורמת הנשק האווירית שהופעלה על ידי חיל האוויר הטורקי, קרי-מטוס ה-F-4, היה מטוס שהושבח upgraded על ידי התעשייה האווירית הישראלית. אולם הקשרים הביטחוניים בין טורקיה וישראל נותקו כבר לפני כשנתיים לאחר ההתנגשות הצבאית בין ישראל וטורקיה בים התיכון סביב משט ימי שאנקרה ארגנה לעזה. בפשיטה של כוחות מיוחדים על האונייה  'מאווי מרמרה' נהרגו תשעה אזרחים טורקיים, כמעט כולם חברי ארגון  IHH הטורקי, שיש לו קשרים  עם אלקעידה. זו הסיבה מדוע הופסקה השבחת מטוסי ה- Super Phantom הטורקיים על ידי הישראלים, וזו גם הסיבה מדוע המטוס הטורקי לא היה מצויד באמצעים נגדיים counter masseurs, שיכלו לאפשר לו להתחמק או לתקוף את טילי הנ''מ הרוסיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הטמנת מארב הטילים הסוריים-רוסיים למטוס הטורקי איננה מבצע צבאי מסובך. 
ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, אמר בעצמו בשבת 23.6 לפנות בוקר, כי המטוס הופל לתוך הים התיכון, כאשר היה מעל מזרח הים התיכון במרחק של 13 ק''מ מול לטקיה. ראש ממשלת טורקיה לא הסביר מה עשה מטוס קרב-הפצצה טורקי בתוך התחום הטריטוריאלי הריבוני של סוריה. אולם מדבריו השתמע, כאשר מקורות צבאיים מערביים מאשרים זאת, כי המטוסים הטורקיים קיימו בעת האחרונה טיסות תצפית כאלה מעל החוף הסורי כמעט בכל יום. ייתכן מאוד, כי מוסקבה ודמשק, החליטו על מבצע הפלת מטוס הקרב-הפצצה הטורקי במטרה להפסיק טיסות אלה, שבין השאר נועדו לבדוק את משלוחי הכוחות הרוסיים ואספקת הנשק  הרוסי לסוריה, המתבצעים דרך הבסיסים הימיים, חלק רוסיים, הנמצאים בלטקיה ובטרטוס. 


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות