קייב תחת מתקפות אוויריות וטילים כבדות. הצבא הרוסי מכתר את בירת אוקראינה מ-4 צדדים.  זלנסקי: אני המטרה מספר 1 של הרוסים ואני נשאר בקייב

יום שישי בבוקר 25.2, היום השני למלחמת אוקראינה, נפתח בהפצצות כבדות של מטוסים וטילים רוסיים על הבירה האוקראינית קייב. תושבים בעיר אמרו כי הם לא ראו התקפות כבדות כאלה ב-81 הנשים האחרונות מאז ההתקפה של צבא גרמניה על העיר ב-1941 בימי מלחמת העולם השניה.
מקורות צבאיים מערביים מעריכים כי קייב, המכותרת על ידי הרוסים מארבעה צדדים, תיפול היום בידי הצבא הרוסי.
החוגים מעריכים, כי מספר החיילים הרוסיים ההרוגים ביום ה', היום הראשון למלחמה, הגיע ל-450.

קודם לכן דיווחנו:

בסיום היום הראשון של הלחימה באוקראינה, בים חמישי 24.2, הודיע משרד ההגנה הרוסי, כי הושגו 70 אחוז מהמטרות שהציב לעצמו בפלישה לאוקראינה. כמו כן הודיע משרד ההגנה במוסקבה, כי כל שדות התעופה האוקראינים הוצאו מכלל שימוש, וכי כל מערכת ההגה האנטי אווירית של אוקראינה שותקה ואיננה פועלת עוד. במילים אחרות, טורי הטנקים והארטילריה הרוסיים יכולים להתקדם הלאה כאשר לא קיים איום אווירי שיכול לעצור אותם. מעריכים כי הרוסים הפעילו בתקיפות האוויריות ביום הראשון של הלחימה 100 מטוסים מסוגים שונים.
בשעות אחה"צ של יום ה', ראשוני הטנקים הרוסיים שפלשו מבלו-רוסיה כ-200 ק"מ מבירת אוקראינה-קייב, כבר נכנסו לכמה פרברים של עיר הבירה כשהם עושים את דרכם למרכזה.
קודם לכן כבשו כוחות צנחנים רוסיים את נמל התעופה העיקרי של קייב-=אנטונוב Antonov International Airport, כשהם מביאים אליו מסוקי תקיפה. נמל התעופה נמצא במרחק של 15 דקות נסיעה ממרכז קייב.
ראש עיריית קייב הכריז על עוצר כללי בעיר בשעות הלילה.
אחה"צ השלים הצבא הרוסי את כיבוש צ'רנוביל והשתלט על הכור הגרעיני הגדול והמשותק ליד העיר. הכור נמצא כמה עשרות קילומטר בלבד צפונית לקייב.
הנושא הגרעיני החל לקבל מקום בשיקולי המלחמה.
בנאום ההכרזה של המלחמה ביום ה' בבוקר, האשים פוטין את ממשלת קייב שהיא מנסה להשיג נשק גרעיני. לאחר מכן הוסיף ואמר, כי אם גורם כלשהו ינסה לתקוף את הצבא הרוסי הפועל באוקראינה, רוסיה תגיב בצורה שעדיין לא נראתה בתולדות האנושות. הרמז לתגובה גרעינית רוסית היה ברור.
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז, ביום ה' בערב, על שורה של סנקציות כלכליות על רוסיה באומרו כי מוסקבה לא תוכל למממן יותר עסקות בדולרים, שטרלינג ויין. אולם ביידן נמנע מלנתק את רוסיה ממערכת חילופי הכספים הבינלאומיים SWIFT, באומרו כי מדינות אירופה מתנגדות לצעד זה.
מתנועת הכוחות הרוסיים עולה שבכוונתם לכבוש את העיר הבירה קייב ולמוטט שם את כל מוסדות השלטון, כשהם מקימים תחתיהם מוסדות שלטון פרו-רוסיים.  כמו כן נראה, כי צבא רוסיה עומד להשתלט על כל אוקראינה.   

Print Friendly, PDF & Email