טנקים של צה"ל הצטרפו לשלב מס' 3 במלחמה בציר פילדלפי. צה"ל יחזיק בציר ויחסום את המנהרות.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: המקורות שלנו מדווחים כי בעוד כולם מדברים על סיכוייה של הפסקת אש, ועל חילוקי דעות בין ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק, ושרת החוץ ציפי ליבני, מתקפת צה"ל שהחלה ביום ד' 7.1 בלילה בציר פילדפי נמצאת בעיצומה.
המתקפה מלווה בהפצצות כבדות של חיל האוויר, והרעשות ארטילריה כבדות. ביום ה' 8.1 בבוקר נמסר על כוחות טנקים ישראליים הפועלים בשטח.
במקביל הגישה מצרים אולטימאטום לחמס לענות עד הבוקר (יום ה') ב-6:00 בבוקר להצעותיה להפסקת אש. ההנחה היא כי החמס לא יענה להצעות.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי אפשר לראות במהלכים של יום ד' ויום ה' בבוקר בבירור כיצד ארצות הברית, מצרים, וישראל פועלות תוך תיאום ביניהן. בעוד וושינגטון מונעת זה השבוע השני קבלת החלטה נגד ישראל במועצת הביטחון שתכריח אותה להפסיק את הפעולה הצבאית, קהיר מטפלת בזירה הפלסטינית, וסוגרת לפני החמס את כל האופציות המדיניות. ישראל מבצעת את הפעולה הצבאית הקובעת את ההתפתחויות בשטח.
קודם לכן במשך יום ד' נדרשו כ-30.000 התושבים הפלסטינים המתגוררים לאורך הציר לפנות את מיד את בתיהם.
על הציר ועל אזור רפיח מגינה החטיבה המרחבית הדרומית של החמס בפיקודו של ראד אל עטאר Al Attar, שהוא מבכירי מפקדי החמס.
המקורות שלו מוסרים כי נדרשו לעזוב את בתיהם, תושבי מחנה יבנה, בלוק 0, חלקים של מחנה הפליטים ברפיח, ותל סולטן. לוחמי החמס ניסו למנוע את בריחת התושבים, אולם נכשלו בכך.
מטרת מתקפת צה"ל היא לעקור באורח סופי את אחיזת החמס מאזור המנהרות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כדי להבטיח את השליטה בציר, יש לפנות רצועה הרחוב של 300 מטר המשתרעת מרפיח ועד לציר. רצועה זו נבנתה בשנים האחרונות, כאשר רוב הבתים בה משמשים פתחים לאלפי מנהרות ההברחה הפועלות לאורך הציר. זו הסיבה מדוע האוכלוסייה הפלסטינית נדרשה לפנות את הבתים.
במקביל מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי קהיר הודיעה ביום ד' אחה"צ לחמס, כי הוא חייב להשיב על ההצעות להפסקת אש שהניח לפניהם שר המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימן עד יום חמישי 8.1 בשעה 6:00 בבוקר. אין להוציא מכלל אפשרות כי לוחות הזמנים של המהלכים הצבאיים הישראליים, והמהלכים המדיניים המצריים מתואמים. קבלת ההצעות המצריות על ידי החמס יחשבו גם על ידי הנהגת החמס בדמשק וגם על ידי ההנהגה בעזה ככניעה לצה"ל.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי המתאם המדיני של משרד הביטחון עמוס גלעד, ושילחו המיוחד של ראש הממשלה יורם טרובויץ', יגיעו ביום ה' לקהיר. בהתפתחות אחרת, ראש הממשלה אהוד אולמרט שלח ביום ד' בלילה את יועצו המדיני שלום תורג'מן לוושינגטון.

Print Friendly, PDF & Email