טנקים של צה"ל השתלטו על ציר פילדפי. שליטה בציר תהווה בסיס להיערכות חדשה של צה"ל בתוך או מחוץ לרצועה

טנקים של צה''ל המשתתפים בהתקפה על רפיח נכנסו, בשבת 2.8 אחה''צ,  לציר פילדפי, המפריד בין רצועת עזה למצרים והשתלטו שם על עמדות מפתח השולטות על הציר. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מדובר באחד המהלכים הצבאיים החשובים של צה''ל במלחמה.
גם באם הדרגים המדיניים וצבאיים יחליטו בימים הקרובים להוציא את צה''ל מהרצועה ולערוך אותו מעבר לגדר המערכת של עוטף עזה, או להשאירו בקווי הנוכחים בתחום הרצועה, שליטה בציר פילדפי, תהווה את הבסיס לכל צורה של העירכות חדשה של צה''ל, ותנתק את החמס ממגע ישיר עם המצרים, מלבד במסוף רפיח. אפשר וצריך להניח, כי מהלך כזה נעשה בתיאום עם המצרים.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי אחיזה של כוחות צה''ל בציר, תקנה לישראל ולמצרים, עמדה של עדיפות אסטרטגית בשיחות המדיניות לפתרון המלחמה, שתפתחנה ביום א' 3.8 בקהיר. ישראל הודיעה כי היא לא תשתתף בשיחות אלה, שיערכו רק בין המצרים, נציגי הרשות הפלסטינית, וחמס חו''ל. נציגי חמס עזה לא ישתתפו בשיחות.
בהשתלטות על ציר פילדפי, ישראל וגם מצרים, כבר קבעו למעשה לאיזה כיוון השיחות ילכו, ומה כוונותיהם  לגבי גורלו של החמס.    
בשבת לפנות בוקר דיווחו המקורות של תיקדבקה תחת הכותרת: 'החמאס: לא ידוע לנו מקום הימצאו ומצבו של הקצין הישראלי. הוא וחוטפיו כנראה נהרגו. נמשכת תקיפת צה''ל ברפיח. ביום ו' יש לפלסטינים כ-150 הרוגים'. להלן הדיווח: 
בהודעה שפרסמו, בשבת לפנות בוקר 2.8 גדודי עז א-דין אל-קסאם הם אומרים: 'איבדנו קשר עם הלוחמים שהשתתפו במארב ואנו מאמינים שהם כולם נהרגו בהפצצה הישראלית. בהנחה שהם הצליחו ללכוד חייל במהלך הקרב, אנו מעריכים כי גם הוא נהרג באירוע'. לדברי החמאס לא ידוע לה על מקום הימצאותו של סגן משנה הדר גולדין, אותו הם מגדירים 'השבוי' או על מצבו. במשך כל ליל שבת ושבת בבוקר, המשיכו מטוסים, טנקים, וארטילריה כבדה של צה''ל, להפגיז שכונות ברפיח. הפלסטינים מדווחים כי ביום ו' היו להם בקרבות כ-150 הרוגים, מהם 70 הרוגים ברפיח.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מחקירת האירוע  בו נהרגו גם מפקד פלס"ר גבעתי, רב סרן בניה שראל, בן 26 מקריית ארבע, וסמ"ר ליאל גדעוני, בן 20 מירושלים, עולה כי החמס, וכנראה גם הג'יהאד האיסלמי, הכינו במשותף את פעולת החטיפה של סגן משנה הדר גולדין, בקפדנות רבה.
חוליית החוטפים, שמנתה כ-10 עד 15 חיילי קומנדו, ביניהם כמה שנשאו חגורות נפץ גדולות, הסתננו בשעות הבוקר המוקדמות של יום ו' לשכונת בסרי ברפיח, כשהם נעים ביחד עם קבוצות תושבים פלסטיניים ששמעו על התחלת הפסק האש, והחלו לחזור לבתיהם. בצורה כזו הגיעו התוקפים לבתים סמוכים לאלה בהם שהו חיילי גבעתי.
תחילה נשלח המחבל, או שניים המתאבדים לעבר חיילי צה''ל, ופוצצו את עצמם. ברגעים הראשונים שלאחר הפיצוץ תקפה חוליית המחבלים את לוחמי גבעתי, כשהם חוטפים את סגן משנה הדר גולדין. התקיפה והחטיפה בוצעו בשעה 9:30, שעה וחצי לאחר כניסת הפסקת לתוקפה.  ברור כי החוליית המתאבדים-החוטפים נשלחה לפעול בזמן הפסקת האש.  
נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר, בליל שבת, במסיבת עיתונאים בבית הלבן,  כי אם חמאס רציני לגבי הפסקת האש, עליו לשחרר את החייל השבוי בהקדם האפשרי, וללא תנאים.
הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס לישבה מיוחדת בליל שבת, סיים את דיוניו במצב בשבת לפנות בוקר, כאשר שום הודעה ישראלית לא נמסרה על המצב. מאופן וצורת פעולות צה''ל בשעות האחרונות עולה, כי צה''ל מרכז את פעולותיו מסביב לרפיח, שהיא עיר המונה כרבע מיליון תושבים, במטרה לנסות ללכוד את חוליית החוטפים, מתוך ההערכה כי הם עדיין נמצאים באחת משכונות רפיח.
גורלו של המו''מ המדיני, שהיה צריך להיפתח ביום ו' בין ישראל ומצרים לחמס, בהשתתפות נציגים אמריקנים ואנשי הרשות הפלסטינית, איננו ברור, ועתידו תלוי בהרבה במה שיתרחש במשך יום השבת בשטח ברצועה, ובמידת נכונותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, לא להרחיב את התגובה הישראלית מעבר לרפיח, בה צה''ל  משטח שכונות פלסטיניות רבות.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הצמרת המדינית והצבאית הישראלית, ערה למצב, בו אפילו יתקיים מו''מ מדיני בקהיר ובמסגרתו יגיעו לאיזה שהן הבנות והסכמים, ברור מראש כי הזרוע הצבאית של החמס לא רק שלא תמלא אותם, אלא גם לא תתייחס אליהם, והיא תמשיך בהתקפות היזומות שלה על כוחות צה''ל הנמצאים ברצועה, ועל מטרות הנמצאות בישראל. 

 

Print Friendly, PDF & Email