טנקי T-72 עולים באש בסוריה. אובמה נתן אור ירוק לאספקת טילי נ"ט מהדור השלישי למורדים

מזכיר נאט''ו אנדראס ראסמוסאן NATO chief Anders Fogh Rasmussen, אמר ביום א' בוועידת ראשי נאט''ו בשיקאגו, כי 'לנאט''ו אין כוונה להתערב בסוריה', But again NATO has no intention to intervene in Syria, אבל הוא לא אמר מילה אחת על מעורבות חברות נאט''ו, ובייחוד ארצות הברית וטורקיה, במתרחש בסוריה. בייחוד הוא לא התייחס לעובדה כי  טנקים כבדים מדגם T-72 של הצבא הסורי נפגעו בימים האחרונים, בייחוד כשהם נעים על גוררים בדרכים הראשיות בסוריה.
בפעם הראשונה מאז פריצת המרד הסורי, החלו המורדים משתמשים בטילי נ''ט מהדור השלישי.
 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי למורדים החלו לזרום בשבוע האחרון טילי 'קורונט אי'  Kornet E, וטילי  'מאטיס אם' 9K115-2 Metis-M. את הטילים מספקים למורדים שירותי המודיעין הסעודיים והקטארים, לאחר שנשיא ארה''ב באראק אובמה נתן הוראה חשאית להעלות את רמת המעורבות הצבאית המערבית במאמצים להדיח את הנשיא בשאר אסד מהשלטון. בשבת 19.5, אמר אובמה בוועידת ה-G-8 בקמפ-דייויד, כי הנשיא אסד חייב לרדת מהשלטון בסוריהBashar al-Assad must leave power. דברים ישירים אלה נאמרו גם בפניו של ראש ממשלת רוסיה דימטרי מדבדב. מוסקבה מתנגדת בחריפות לדרישה האמריקנית הזו, ופועלת להכשלתה.
הנשיא אובמה לא אמר כמובן מילה אחת למנהיגים שהשתתפו בוועידת ה-G-8, על ההוראה החשאית שנתן כדי לזרז את ההכרעה במלחמת האזרחים בסוריה. אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כל אחד מהם, בייחוד מדבדב מרוסיה, והו ג'ינטאו Hu Jintao הסיני, שהמקורות המודיעיניים שלהם בתוך סוריה יודעים ומדווחים להם ישירות כל כמה שעות על המתרחש שם, דאגו להעביר להם לקמפ-דיוויד על המתרחש בתוך סוריה, וזו הסיבה העיקרית מדוע הם שתקו ולא הגיבו במילה אחת לדברי אובמה.
ההחדרה של טילי הנ''ט מהדור השלישי לתוך סוריה נועדה להשיג שתי מטרות:
1. לפגוע בהעברה החופשית עד כה של כוחות משוריינים סוריים מנקודה אחת לשנייה בתוך סוריה. במשך 14 חודש, מאז פרוץ המרד הסורי במרס 2011, המורדים באסד לא הצליחו לפגוע בתנועה זו ואסד וכוחותיו היו חופשים  בתנועותיהם. בעשרת הימים האחרונים המצב השתנה, כאשר יותר ויותר מובילי טנקים ועליהם טנקי ה-T-72 נראים כשהם עולים באש.
2. כאשר טנקים כבדים כאלה עולים באש,  לא רק המוראל של הצבא נפגע, גם המוראל בשדרה הביטחונית-מודיעינית מסביב לאסד מתחיל להתערער.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי החדרת טילי הנ''ט על ידי הסעודים והקטארים, הוא רק חלק מהמלך האמריקני בתוך סוריה. במקביל, קבלו שירותי המודיעין הטורקיים אור ירוק להחדיר בימים האחרונים לידי קבוצות המורדים השונות מטעני צד שהוכנו ונבנו במיוחד עבור הזירה הסורית, ולאחר שקציני מודיעין וחבלה טורקיים אימנו בשבועות האחרונים, ומאמנים עתה באינטנסיביות קבוצות של מורדים בתוך טורקיה בהפעלתם של מטעני צד. זה הוא למעשה צעד המעורבות הצבאית הישירה הראשון שטורקיה מבצעת בסוריה,
שלוש השאלות המרכזיות העולות ממצב חדש זה בסוריה הן: כיצד יגיבו הנשיא בשאר אסד, טהרן ומוסקבה.
ההערכה לגבי אסד ואנשי הצבא שלו היא, כי בשלב זה הם עדיין סבורים כי יצליחו להתגבר על קבוצות המורדים שמקבלים את מערכות הנשקים האלה, בעיקר משום שהם מעריכים כי רוב האוכלוסייה האזרחית הסורית עדיין תומכת בהם, וכי המורדים יתקלו בקשיים רבים להפעיל מערכות נשק אלה בצורה נרחבת, בייחוד לאור היום.
במילים אחרות, אסד רואה בנשק זה איום, אבל איום מוגבל. לעומת זאת ההערכה של המומחים הצבאיים והמודיעיניים הרוסים והאיראנים השוהים בסוריה, והמייעצים לאסד ולכוחותיו, היא שונה. גורמי ההערכה הצבאיים במוסקבה וטהרן סבורים, כי המדובר בהתפתחות המסוכנת ביותר עד כה למשטר אסד. לאחר שהמערב ומדינות ערב, נכשלו להדליק את אש המרד בתוך הערים הסוריות הגדולות, עתה הם מנסים להדליק את אש מלחמת הגרילה מחוץ לערים הגדולות, בכבישים הראשיים, ובאזורים הכפריים וההרריים. גם הרוסים וגם האיראנים חושבים כי הצבא הסורי, כמו כל צבא אחר, איננו בנוי למלחמת גרילה כזו, והקמת יחידות לוחמה נגד טרור ואימונן ייקח זמן רב.

Print Friendly, PDF & Email