'טפטוף' הירי מהרצועה יימשך, משום הצמרת הישראלית איננה רוצה להדליק שוב את חזית הדרום

ששה פגזי מרגמה נורו, ביום שני 13.3, זמן קצר לפני השעה 12:00 בצהרים לעבר חבל אשכול. הפגזים התפוצצו בשטח ריק בתוך אחד היישובים. אין נפגעים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: 'הטפטוף' של ירי פלסטיני, כפי שצה''ל והפוליטיקאים מכנים אותו, יימשך, מאחר והארגונים הפלסטינים כולל החמס, רוצים לקבוע עובדה בשטח לפיה הם יכולים להמשיך ולירות אל מטרות ישראליות, כפי שהיה ערב הסיבוב הנוכחי של הקרבות, למרות הסכם הפסקת האש. הדרגים הפוליטיים והצבאיים יקבלו את 'ההסדר' הזה משום שלא יירצו להדליק עוד פעם את חזית הדרום, וגם משום שירי על עוטף עזה איננו מטריד ומפריע להם כמו הירי על הערים הדרומיות הגדולות. המרב שצה''ל ייעשה, באם הירי יימשך, הוא ניסיון לפגוע בחוליות המשגרים. אז יעמוד 'ההסכם' להפסקת אש במבחן.  
קולו של ראש עיריית באר-שבע רובי דנילוביץ שאמר בשיחת טלפון ביום ב' עם נשיא המדינה שמעון פרס, כי 'תושבי הדרום ייתנו את מלוא הגיבוי לממשלה ולצבא על מנת שיוכלו להשלים את משימתם, וכי אסור שהסבב הנוכחי יסתיים ללא הכרעה ברורה, כדי שלא נמצא עצמנו מותקפים בעוד מספר חודשים', יישאר כפי הנראה קול בודד.  
קודם לכן דיווחנו ביום ג' לפנות בוקר:
גורם ביטחוני בכיר במצרים מסר ביום ג' 13.3 לפנות בוקר, כי ישראל והארגונים הפלסטינים, כולל הג'יהאד האיסלמי והוועדות העממיות הסכימו להפסקת אש שנכנסה לתוקפה באחת אחר חצות. שום גורם בישראל, או בג'יהאד האיסלמי לא אישרו ידיעה זו, ולא הכריזו על הפסקת אש.
הדובר המצרי טען, כי ישראל קבלה על עצמה את התנאי העיקרי שהציג הג'יהאד כי היא תספיק את החיסולים הממוקדים ברצועה. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ישראל לא הסכימה לתנאי כזה, אולם  במגעים שהתקיימו בין מערכת הביטחון הישראלית וראשי מערכת המודיעין המצרית הציגה עמדה שאמרה: אם לא יבואו פיגועים מהרצועה ומסיני, לא יהיה צורך בחיסולים. עמדה דומה הציגה ישראל באומרה, כי אם לא יהיה ירי מהרצועה, לא יהיו ירי ישראלי והתקפות חיל האוויר לתוך הרצועה.
מקורות מצריים מסרו עוד, כי ברצועה נמצאת משלחת מצרים שהוטל עליה לנסות לפתור את בעיית אספקת הדלק לרצועה. עד עכשיו מצרים הפחיתה  בהדרגה את אספקת הדלק לרצועה, במטרה ללחוץ על החמס להסכים לפנות את אנשיו ומתקניו מצפון חצי האי סיני. המצרים הכחישו, כי הגעת המשלחת המצרית לרצועה היא חלק מההסכמות המתגבשות לקראת הפסקת אש, וכי מדובר בהתחייבות מצרית לחמס לפיה תחודש אספקת הדלק לרצועה, באם החמס יאכוף את הפסקת האש על הג'יהאד האיסלמי ויביא להפסקת אש.
תיקדבקה:
אם המהלך של מצרים והחמס יצליח, יוותר כל צד המשתתף בהתלקחות הנוכחית- קרי ישראל, הג'יהאד, החמס ומצרים, על העמדות העקרוניות שלו.
ישראל תסכים בשתיקה להבנה, כי הג'יהאד יוכל לחדש את ירי הטילים באם הוא יחליט כי ישראל הפרה את ההסכם.
  הג'יאהד מתחייב להפסיק להוציא פיגועים במטרות ישראליות מחצי האי סיני, כאשר הוא מודיע מראש כי איננו אחראי על פיגועים שיוציאו גורמים אחרים הפועלים בסיני. במילים אחרות, הג'יהאד מסיר מעליו מראש אחריות על פיגועים שיבואו מסיני, גם אם אנשיו יהיו מעורבים בהם. המצרים וויתרו על דרישתם העיקרית לפיה החמס והג'יהאד האיסלמי יחזירו לידיהם את השליטה בצפון ומרכז סיני. קשה מאוד לראות כיצד הסכמים כאלה, באם הושגו, או יושגו בשעות ובימים הקרובים, אכן יחזיקו מעמד.      
ביום ב' 12.3 דיווחו המקורות של תיקדבקה:
סיבוב האש הנוכחי ברצועת עזה הסתבך והחריף ביום ב' 13.3, כאשר הופסקו המגעים בין ישראל, מצרים והחמס, להשיג הפסקת אש בין ישראל והג'יהאד האיסלמי. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי הסיבה העיקרית לכך, החלטתה של הכת הצבאית המצרית לנצל את סיבוב הקרבות הזה כדי להחזיר לה את השליטה בחצי האי סיני.  המצרים דורשים מהפלסטינים כי הפסקת האש בעזה תכלול סעיף האומר, כי החמס והג'יהאד מתחייבים להוציא את כוחותיהם מחצי האי סיני, ולהפסיק משם את התקפות הטרור על ישראל.
הפלסטינים מסרבים לתנאי זה,
בהעמידם פנים כי אין נוכחות פלסטינית מזוינת בסיני, משום שהם לדבריהם 'אף פעם לא יפגעו בריבונות המצרית'. כך אמר סגן ראש הלשכה המדינית של החמס מוסה אבו מרזוק לראש שירותי הביון המצריים הגנרל מורד מופעאיי  Gen.Murad Muwafi, ובזה הביא להקפאת המו''מ.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי אם הפלסטינים יקבלו את הדרישה המצרית, הם יצטרכו לפרק בצפון ובמרכז סיני את כל התשתיות הלוגיסטיות והמבצעיות הצבאיות שהם הקימו בסיני. כל תעשיית הנשק של החמס כולל ייצור הטילים, עברו מהרצועה לצפון סיני. אותם הדברים אמורים לגבי מחנות האימונים שלהם. מצב זה, הוא הסיבה העיקרית מדוע צה''ל לא תקף עד עכשיו מטרות צבאיות של החמס בעזה, משום שמלבד מערך הכוחות הקדמי שלהם ברצועה, אין לחמס יותר מתקנים צבאיים בעזה.   
במקרה של קבלת הדרישות המצריות,  יאלץ הג'יאהד האיסלמי להחזיר לרצועה את כל המערך המבצעי של חוליות הטרור שלו, אותן העביר לצפון ולמרכז סיני. 

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי קושי אחר במו''מ הוא סירובם המוחלט של המצרים לדבר ישירות, או אפילו בעקיפין עם הג'יהאד האיסלמי. כל המגעים המצריים עם הג'יהאד הם באמצעות אנשי החמס.
התמוטטות המגעים להפסקת האש, הביאה ביום שני בלילה, וביום שלישי 13.3, להגברת הלחץ הצבאי וההתקפות הישראליות ברצועה במטרה להביא את הג'יהאד האיסלמי להפסקת ירי הטילים. אולם לג'יהאד אין כוונות כאלה, מאחר והוא קיבל הוראה מטהרן להמשיך בירי הטילים. במילים אחרות, ברצועה מתחיל להתפתח עימות צבאי ישראלי-איראני.
במקביל החריף החמס את טון ההתבטאויות שלו, וביום ג' החל רומז, כי הוא יצטרף למערכה הצבאית ברצועה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בשלב זה מדובר בניסיון של החמס להפעיל לחץ על מצרים ועל ישראל שישנו את עמדותיהם במו''מ להשגת הפסקת אש. אולם באם קהיר לא תשנה את עמדותיה, לחמס לא תישאר לבסוף ברירה והוא ימצא את עצמו במצב בו הוא יצטרף ללחימה בישראל.
בשורה תחתונה, באם המצב הנתון לא ישתנה, ישראל לא רק שאיננה הולכת לקראת הפסקת אש ברצועה, היא הולכת לקראת התרחבות המלחמה. 


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות