טראמפ בא לבקר את גדרות הביטחון הישראליות בסיני ובגולן

כמה ימים לפני פתיחת וועידת המפלגה הרפובליקנית בקליבלנד Cleveland שבארצות הברית, ב-18 ליולי, יגיע מי שעומד להיבחר  כמועמד הרפובליקני לנשיאות דולנד טראמפ Donald Trump, לביקור בישראל.  
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובירושלים מדווחים, כי המגעים לקביעת המועדים המדויקים של הביקור, האישים הישראליים אתם טראמפ ייפגש, והאתרים בהם יבקר המועמד לנשיאות כבר מתנהלים בין צוות אנשיו של טראמפ בניו יורק, ולשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים.
הביקור מתוכנן כך שמישראל יגיע טראמפ הישיר לאולם הוועידה בקליבלנד, שהוא מפזר בדרך הצהרות תמיכה בישראל, אבל מה שלא פחות חשוב הצהרה על הפסקת שיתוף הפעולה  הצבאי החשאי האמריקני-איראני באם הוא ייבחר לנשיא וייכנס לבית הלבן.  ואזהרות לטהרן שלא תמשיך לפתח את תוכניות הגרעין והטילים הבליסטיים שלה.
מצד טרמפ  מנהל את  המגעים יועצו של המועמד לנשיאות לנושאי ישראל דב גרינבלט Jason Dov Greenblatt, יהודי חרדי מניו ג'רזי, שהוא גם יועצו המשפטי הבכיר  chief legal officer של עסקיו. מטעם נתניהו מנהל את המגעים עם לשכת טראמפ שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר Ron Dermer.
הגעתו של טראמפ לישראל סותרת את הצהרתו מ-10 לדצמבר 2015 כאשר אמר, 'כי החליט לבטל את נסיעתו לישראל ואת פגישתו עם נתניהו עד לאחר שייבחר לנשיא ארצות הברית. I have decided to postpone my trip to Israel and to schedule my meeting with Netanyahu at a later date after I become President of the U.S.
טראמפ דחה אז את נסיעתו לישראל, לאחר שלשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה רשמית, לפי נתניהו דוחה את דבריו של טראמפ על המוסלמים. Prime Minister Netanyahu rejects Donald Trump's recent remarks about Muslims. טראמפ הגיב מיד באומרו: "נתניהו אומר שהוא לא מסכים עם דבריי לגבי המוסלמים, אני בספק לגבי זה"  Netanyahu says he doesn’t agree with my statements about Muslims. I doubt that.
באותה תקופה היו 16 מועמדים שהתחרו על קבלת המינוי הרפובליקני לנשיאות , ומלבד כמה גורמי מודיעין בישראל שהיום ישנם רבים הטופחים על שכמם, איש לא העלה על דעתו אז שטראמפ  לא רק יהיה המועמד הרפובליקני היחיד אלא שהוא יהפוך תוך זמן קצר למועמד המוביל לנשיאות בעל סיכויים טובים לגבור על המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון.
המצב הפוליטי הזה משנה את אופי הביקור הקרוב של טראמפ בישראל מיסודו.
בעוד שלפני שבעה חודשים,  היה טראמפ מסתפק בלחיצות ידיים וצילומים עם נתניהו, עתה תהייה לביקור צורה ואג'נדה מעשיים. 
מטרת הביקור תהייה קודם כל להדגיש עד כמה מציאותית היא תוכניתו של טראמפ לבנות חומה שתפריד בין ארצות הברית למכסיקו  כדי למנוע ממהגרים לא חוקיים מאמריקה הלטינית להיכנס לארה''ב.

240 הקילומטרים של הגדר שהקימה ישראל לאורך גבולה עם מצרים, שבמזרח נוגעת במפרץ עקבה ובמערב ברצועת עזה, היא בעיני טראמפ הדוגמא הטובה ביותר לאחת מסיסמת הבחירות המרכזית שלו: 'ניבנה את החומה' build the wall.
הגדר הישראלית  עצרה את זרימתם של מיליוני מהגרים אפריקניים פוטנציאלים למצרים ומשם לישראל. 
כאשר ב-2015  הישראלים גילו שלמרות הגדר ואלפי החיישנים שנקבעו בה ישנם כמה עשרות מהגרים בודדים שבכל זאת חצו אותה בעזרת סולמות, הם פשוט הגביהו אותה. ב-2016 הגדר הזו היא כל כך מסיבית, עד שהיא החלה לשמש גם המחסום העיקרי של ישראל כנגד חדירות של כוחות ISIS  שהתבססו בחצי האי סיני.
לכן אחת מנקודות השיא של ביקורו הקרוב של דולנד טראמפ בישראל תהייה ביקור ליד גדר הביטחון הדרומית של ישראל כשהוא מקבל הסברים מקצינים בכירים של צה''ל  ומשוחח ומצטלם עם החיילים והחיילות מגדוד קרקל-גדוד 33, המגן על הגדר.
ביקור אחר של טראמפ ליד גדר ישראלית נוספת, יהיה לאורך גדר המערכת הביטחונית בצפונה של ישראל לאורך גבולותיה של ישראל עם סוריה ולבנון.
מלבד ההזדמנויות שתהיינה לטראמפ למסור על התמיכה בביטחון ישראל, הסיור בצפון יאפשר לו רק למתוח ביקורת חריפה על המדיניות של הנשיא אובמה והמועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילארי קלינטון לכל מה שמתרחש מעבר לגדר הזו, במלחמות בסוריה, עיראק ונגד ISIS.
טראמפ יוכל לצאת גם נגד נכונותה של וושינגטון לתמוך בכוחות האיראניים הלוקחים חלק פעיל במלחמות אלה, כאשר קיים ביניהם שיתוף פעולה צבאי ואווירי חשאי, עם צבא ארצות הברית.
טראמפ  ער לעובדה, כי הנשיא אובמה עושה מאמץ גדול בימים אלה לקדם טרם צאתו את הבית הלבן את יחסי וושינגטון וטהרן. לאחר ביקוריו בקובה ובהירושימה ביפן, מוכן אובמה  לנסוע לטהרן או לכל מקום אחר כדי לפגוש את נשיא איראן חסן רוחאני. המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כבר החלו הגישושים של הבית הלבן  בטהרן כדי לבדוק את האפשרויות לקדם פגישה כזו.
בביקור של טראמפ ליד גדר המערכת הצפונית של ישראל הוא יצהיר על כוונותיו לחסום מהלכים אלה עם כניסתו לבית הלבן.  

Print Friendly, PDF & Email