טראמפ: הכוחות האמריקנים יעזבו מיד את צפון-מזרח סוריה. משאיר את ישראל לעמוד לבדה מול רוסיה ואיראן בחזית הצפון

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מצייץ, ביומיים האחרונים (יום ג' וד' 19.12-18) ברשת טוויטר, כי הכוחות האמריקנים בצפון ומזרח סוריה עומדים לסגת משם.
הנשיא כתב: 'אנחנו הבסנו את ISIS בסוריה-שהיא הסיבה היחידה שהסכמתי (כי הכוחות האמריקנים) יהיו שם בתקופת כהונתו כנשיא של טראמפ'. Wehave defeated ISIS in Syria, my only reason for being there during the Trump Presidency.
פקידים אמריקנים בכירים אמרו, 'כי הנסיגה תהייה מלאה ומהירה,' fulland rapid withdrawal.
זו לא פעם ראשונה שהנשיא טראמפ מדבר על הסגת הכוחות האמריקנים בסוריה.
הפעם הראשונה שהנשיא דיבר על כך בצורה כל כך ברורה הייתה לפני 10 חודשים כאשר העלה דרישה דומה בחודש מרס. לבסוף שרי ההגנה והחוץ האמריקניים ג'יימס מאטיס ומייק' פומפיו שכנעו אותו 'לדחות' את הנסיגה הזו לאחר שהסבירו לו, כי אם היא תתרחש הכוחות הרוסיים בסוריה ישתלטו על אזורי הגבול שבין סוריה ועיראק, והגבול ייפתח לתנועה צבאית איראנית מעיראק לסוריה.
במילים אחרות, ארצות הברית תעניק לאיראן את הניצחון הצבאי-האסטרטגי החשוב ביותר שהשיגה אי-פעם בסוריה והוא-כינון הגשר היבשתי שבין איראן לחוף הים התיכון בסוריה.
מהלך איראני כזה, לא רק יחזק את סוריה, אלא גם את חיזבאללה.
טראמפ גם הסביר בתחילת השנה, כי לארצות הברית אין מה לחפש בסוריה, ומבחינתו צריך להשאיר את סוריה לרוסים.
בשעתו הצליחו מאטיס ופומפיו, לשכנע את הנשיא טראמפ לסגת מהרעיון הזה.
אולם עתה, ברור שהנשיא חזר אל הרעיון הזה והוא חותר לביצועו.
עדיין מוקדם לומר, באם תרגיל השכנוע שמאטיס ופומפיו נקטו בחודש מרס יחזור על עצמו, ובאם הוא יחזור האם הם יוכלו לשכנע עוד פעם את הנשיא שלא לבצע אותו.
אם הנשיא טראמפ יעמוד הפעם על עמדתו, ויורה על הוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה, תעמוד ישראל בפני מצב אסטרטגי-צבאי חדש בחזית הצפונית האיראנית-הסורית.
בהתפתחות כזו כל המהלכים וההישגים הצבאיים הישראלים נגד הנוכחות האיראנית בסוריה בשנים האחרונות ירדו לטמיון, וההנהגות המדיניות והצבאיות תעמודנה בפני החלטות מכריעות האם לצאת למלחמה נגד הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה, מתי ואיך? 
בהתפתחות כזו, מבצע 'מגן צפוני' נגד מנהרות חיזבאללה בלבנון יראה כמבצע שולי וחסר חשיבות לעומת האתגר הצבאי החדש לפניו ישראל וצה"ל יעמדו.    


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות