טראמפ והגנרל פלין מנהלים את המלחמות בסוריה ובעיראק


בדרך כלל נשיאים נבחרים מתחילים לפעול בתחום מדיניות החוץ והביטחון של ארצות הברית עם כניסתם לבית הלבן. אולם נשיאה  ה-45 של ארצות הברית דולנד טראמפ הוא שונה גם באספקט הזה.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי הנשיא המיועד כבר מעורב עמוק בניהול המלחמה בסוריה ובעיראק וכי הוא עומד כבר בקשר  עם אנשיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנושאים אלה. יש גם מגעים אמריקנים לא ישירים עם נשיא סוריה בשאר אסד.
המקורות שלנו מדווחים, כי הקשר העיקרי מתקיים בין היועץ לביטחון לאומי החדש הגנרל מייקל פלין Lt. Gen. Michael Flynn, ובין ראש המועצה לביטחון לאומי הרוסית מיכאל  פטרושוב Head of the Security Council of the Russian Federation Nikolai Patrushev.  קשרים אחרים המתקיימים הם בין הגנרל פלין לבין נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, וביו היועץ לביטחון לאומי ומלך ירדן עבדאללה.
המקורות שלנו מדווחים, כי מדובר במהלך שמטרתו להכין את הקרקע למהלך צבאי אמריקני-רוסי גדול  נגד ISIS בעיראק ובסוריה, מיד עם כניסתו של הנשיא החדש לבית הלבן. מהלך זה יבוצע בהשתתפותם של צבאות מזרח תיכוניים סדירים כמו צבאות טורקיה, ירדן, עיראק וכוחות צבא שיגיעו מהמפרץ הפרסי.
גם ישראל מעורבת במגעים חשאיים אלה, ואת קצה הקרחון של עובדה זו אפשר לראות במהלכים המתבצעים בימים אלה לאורך הגבולות של ישראל ברמת הגולן, עליהם פרסמו פרטים בלעדיים  ביום שני 21  בנובמבר.
להלן הפרטים:
מגעים חשאיים מתנהלים באחרונה בין  ירושלים-עמן-דמשק לייצוב המצב בגבולותיהן ובדרום סוריה. כך מוסרים בלעדית המקורות המודיעיניים ובוושינגטון ומוסקבה של תיקדבקה.
המגעים האלה המתנהלים בידיעה של הממשל החדש של נשיא ארצות הברית המיועד דונלנד טראמפ, וגם בידיעתו של ממשל הנשיא ולדימיר פוטין במוסקבה. עוד מעורבים במשא ומתן הזה גורם מרכזי במפרץ הפרסי. מדובר בנשיאה-שליטה של איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, השייח'  מוחמד בין זיאד אל נאייאן Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
המקורות של תיקדבקה ומקורות בירדן מוסרים, כי למגעים אלה יש כבר תוצאה גלויה ראשונה בשטח: חיל החלוץ של כוח אונדו"ף UNDOF-United Nations Disengagement Observer Force הגיע כבר לרמת הגולן הסורית והתמקם במפקדה הראשית שלו לשעבר במחנה פרוואר Fawwar Camp, הנמצא מזרחית לקוניטרה. יתר החיילים של הכוח הצבאי הזה שימנה למעלה מ-1,000 חייל, וכ-70 משקיפים של האו"ם יגיעו בקרוב לאזור. הכוחות האלה מיועדים להקים מחדש את אזור החיץ בין ישראל לסוריה.
אזור זה משתרע לאורך 80 ק"מ מהחרמון בצפון ועד משולש הגבולות ישראל-סוריה-ירדן בדרום. רוחבו  נע בין חצי ק"מ ל-10 ק"מ. קצהו הצפוני של אזור החיץ גובל בלבנון, וקצהו הדרומי גובל  בירדן.
משני צדדיו של אזור החיץ, כלומר ברמת הגולן הישראלית והסורית  משתרעים אזורי דילול  צבאיים ברוחב של 25 ק"מ בהם יש הגבלה על מספר החיילים ומערכות הנשק שצה"ל והצבא הסורי מורשים להחזיק בהם.
עדיין לא ברור באם כל ההסדרים הצבאיים שהיו נהוגים בעבר ייושמו היום, או שיוכנסו בהם שינויים.
ברצועה פעל בעבר מנהל אזרחי סורי, שיוקם מחדש. כמו כן תוקם מחדש נקודת מעבר הגבול בין ישראל וסוריה  באזור קוניטרה, בה יוצבו קצינים ישראליים, סוריים ושל אונדו"ף.
המטרה הכללית של מהלכים אלה היא להחזיר את המצב בגבולות ירדן, ישראל וסוריה, למצב ששרר שם לפני שש שנים ב-2011, עם פריצתה של מלחמת האזרחים בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מדובר רק  בצעדים ראשונים לקראת החזרת הנורמליזציה בגבולות ישראל עם סוריה.  
המכשול העיקרי בפני יישומו של ההסכם הם כוחות המורדים הנמצאים בדרום סוריה, ובייחוד 'צבא חאליד בין וואליד' Khalid bin Walid Army, שמפקדיו נשבעו אמונים ל-ISIS ולמפקדו אבו באקר אל בגדאדי.  
כוחות אלה יעמדו בפני הברירה  להפוך לכוחות מקומיים שיפעלו תחת פיקוחו של הצבא הסורי, או יעמדו בפני פעולה צבאית שתביא להשמדתם.
מבחינת ישראל הצעדים לחידוש אזור החיץ בינה לבין סוריה, יחסמו את דרכם של האיראנים ושל חיזבאללה להציב כוחות ליד הגבולות הסוריים עם ישראל. כפי שתיקדבקה דיווח בלעדית מוסקבה כבר הזהירה לפני כמה שבועות את המפקדים האיראניים ושל חיזבאללה לבל יציבו כוחות בגבול הסורי עם ישראל ולבל ינסו לבצע מאזורים אלה פעולות טרור בתוך ישראל.
למגעים ולצעדים ראשוניים אלה מתייחסים דבריו של נשיא סוריה בשאר אסד ב-16 לנובמבר  לתחנת רדיו פורטוגזית בהם אמר:  'אם טראמפ יילחם בטרוריסטים, זה ברור שאנו נהייה בעלי ברית טבעיים, ביחד עם הרוסים, האיראנים וארצות רבות אחרות הרוצות להביס את הטרוריסטים'. ציטוט המקור: “if — if — he (Trump) fights the terrorists, it is clear that we will be a natural ally, together with the Russians, Iranians and many other countries who want to defeat the terrorists.”
כאמור המגעים להצבת כוח אונודו"ף מחדש ברמת הגולן מתואמים בין הממשל החדש של טראמפ, רוסיה, סוריה, ירדן, איחוד הנסיכויות וישראל.

Print Friendly, PDF & Email