טרור בארה"ב. ISIS מאיים על רוסיה. צה"ל מחכה ל-ISIS


(כוחות ההצלה האמריקנים מתפרסים ליד המרכז לטיפול במוגבלים בסן ברנרדינו קליפורניה.) 
ביום ד' בלילה 2.12, יום ד' בבוקר בארצות הברית, ויום ה'  3.12 לפנות בוקר, עלה האיום של פעולות הטרור של  ISIS  ברחבי העולם מדרגה נוספת.
מהמרכז לטיפול במוגבלים בסן ברנרדינו קליפורניה, מסוריה ומוסקבה, מבסיסי חיל האוויר הבריטי ה-RAF בקפריסין ומהמטכ''ל של צה''ל בתל-אביב, זרמו בזה אחר זה ללא הפסקה ידיעות-כולן קשורות ב-ISIS.
לפחות 14 הרוגים ו-17 פצועים היו באירוע הירי במרכז לטיפול במוגבלים, ביום ד' 2.12, בסן ברנרדינו סמוך ללוס אנג'לס בקליפורניה. מקור ביטחוני אמריקני המקורב לחקירה באירוע הירי אמר, ביום חמישי לפנות בוקר 3.12, כי מנהיג קבוצת מבצעי פיגוע הירי הוא אזרח אמריקני. המקור אמר כי לא נפסלה האפשרות כי המדובר באירוע טרור בינלאומי. כמו נבדקת האפשרות כי שלושת מבצעי הפיגוע, שהיו לבושים בשכפ"צים ומסכות סקי, הושפעו או קיבלו עידוד לביצוע הפיגוע מקבוצת טרור מחוץ לארצות הברית.  

(כוחות הביטחון האמריקנים במרדף אחר מבצעי פיגוע הירי במרכז לטיפול במוגבלים,  בסן ברנרדינו קליפורניה.) 
מאוחר יותר נמסר כי ראש קבוצת האנשים שביצעה את הפיגוע, הוא אזרח אמריקני בשם סעייד פארוק  Syed Farook. המתנקש השני הוא כנראה אחיו-והוא נתון במעצר. זהותה של האישה שהשתתפה בפיגוע ונהרגה עדיין איננה ידועה.
המקורות ללוחמת הטרור של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שזמן קצר מאוד לאחר תחילת אירוע הטרור בסן ברנרדינו קבעו מקורות ביטחון אמריקנים 'כי אחד המתנקשים הוא אזרח אמריקני שיודעים את זהותו', הצביעה על כך כי הטרוריסטים היו מוכרים עוד לפני כן לגופי הלוחמה לטרור האמריקנים. גם ההדלפות על חקירה שנערכת עתה בדבר הקשר בין הטרוריסטים ובין גורמי טרור בינלאומיים מראה, כי יש מידע על קשרים כאלה שהיו למבצעי הפיגוע  בקליפורניה.
כמה שעות לפני כן, ביום ד', הלכו והתעצמו האיומים של ISIS לבצע פעולות טרור המוניות בערים מרכזיות ברוסיה, דוגמת הפיגועים שהיו בפריס ב-13.10.
בווידיאו מצמרר הופיע בפעם הראשונה בהופעת בכורה 'איגור הג'יהאדיסט', במקומו של 'גון הג'יהאדיסט' האמריקני שהצטרף ל-ISIS וחוסל בירי טיל ממזל"ט אמריקני ב- 12.11 ליד ראקא בסוריה.  
'איגור' שהוא אזרח רוסי המדבר רוסית שוטפת, נראה בווידיאו שהוא מוציא להורג בעריפת ראש את מי שהוגדר 'מרגל רוסי מוסלמי' שגופי המודיעין הרוסיים ניסו להחדיר לתוך שורות ISIS, בסוריה.  
תוך כדי עריפת ראשו של 'המרגל' אמר 'איגור' שהופיע בניגוד לג'ון בפנים גלויות: 'אתם (הרוסים) לא תוכלו לחיות בשלום בביתכם' You will not find peace in your homes, כל זמן שהפצצות של חיל האוויר הרוסי תמשכנה בסוריה. 'אנחנו נהרוג את כל הילדים שלכם, עבור כל ילד שאתם הורגים כאן'. 'אנחנו נהרוס את בתיכם עבור כל בית שאתם תהרסו כאן' בסוריה. We will kill your sons … for each son you killed here.
And we will destroy your homes for each home you destroyed here.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי במוסקבה לוקחים איומים אלא ברצינות גמורה, וכי מצב כוננות מפני פעולות טרור הוכרז ברחבי רוסיה.
בין השאר הוכרז מצב כוננות בפני פעולות טרור בשגרירות ישראל במוסקבה ובקונסוליות הישראלית ברחבי רוסיה.
גופי מודיעין ולוחמה נגד טרור מערביים הגדירו, ביום ה', את פעולת הטרור של ISIS ברוסיה 'בלתי נמנעת' imminent .
ביום ד' 2.12, ערך צה''ל תרגיל פתע, לבדיקת הכוננות למקרה של התקפת ISIS, בגזרת פיקוד דרום, בעוטף עזה ובמרחב אילת.
היה זה התרגיל הצבאי הגדול ביותר נגד ISIS שאיזה שהוא צבא במערב ובמזרח התיכון ביצע אי פעם.
תרגיל הפתע כלל מתארים של שונים ובהם חדירת מחבלים מן הים והיבשה לתוך שטח ישראל והשתלטות על יישוב, ירי מרגמות, ותלול מסלול אחר אל עבר ריכוזי אוכלוסין וכן תורגלה כניסה לתוך שטח עזה בדגש על חידוד נוהל 'חניבעל' בעת חשד ללקיחת חייל צה"ל בשבי. במהלך התרגיל התמודדו בכירי הפיקוד עם סוגיות מגננה, מתקפה ולחימה בתרחישים בהם ISIS לוקח חלק.
ההחלטה לבצע תרגיל כזה התקבלה  לאחר שב-24 בנובמבר ביצע ISIS מתקפת טרור משולבת בבית המלוןSwiss Inn   באל עריש בצפון סיני. במקום שהתה אותה עת ועדה משפטית מצרית, שהגיעה מקהיר כדי לפקח על הבחירות לפרלמנט בצפון חצי-האי סיני. תחילה התפוצצה בכניסה למלון מכונית תופת ולאחר מכן התפוצץ מחבל מתאבד, שהיה לבוש חגורת נפץ. מחבל שלישי נכנס לבית המלון וירה לכל עבר. כתוצאה מההתקפה נהרגו ארבעה בני אדם: שוטר ושלושה שופטים מצריים. 12 בני אדם נפצעו, תשעה מהם אנשי כוחות הביטחון. התקפה זו כמעט ולא זכתה לפרסום, אולם היא באה שלושה שבועות בלבד לאחר ש-ISIS הפיל את המטוס הרוסי  Metrojet Flight 9268 מעל סיני, כאשר כל 230 הנוסעים ואנשי הצוות הרוסיים נהרגו.

Print Friendly, PDF & Email