ידידי אולמרט בארצות הברית הקשורים עם משפחת בוש סיכמו את תוכן ביקורו של ראש הממשלה בבית הלבן.

מיוחד ובלעדי למקורות תיקדבקה בוושינגטון: מקורות אמריקנים בכירים: מפגישותיו של צוות ההכנה הישראלי בוושינגטון לקראת פגישתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט עם הנשיא ג`ורג בוש ביום שלישי 23.5, עולה כי הצוות המורכב מדב וייסגלס, יורם טורבוביץ. ושלום תורג`מן, לא היה אלא `צוות דמה` שנועד יותר להרגיע את אנשי החוג המצומצם שהיה מסביב לאריאל שרון ועדיין ש לו כוח פוליטי רב בתוך `קדימה`, יותר מאשר לסכם דברים עם האמריקנים. לצוות הישראלי התברר כי את המגעים שלו עם הנשיא ג`ורג בוש והבית הלבן ניהל כבר אולמרט בעצמו, לפני הגיעם לארצות הברית, באמצעות קבוצת יהודים עשירים עתירי כוח, ידידים אישיים שלו, רובם ממדינת טכסס, שיש להם קשרים הדוקים עם משפחת בוש ועם המפלגה הרפובליקנית.
המקורות שלנו מוסרים כי קבוצה זו כבר סיכמה עם הבית הלבן כי פגישת בוש-אולמרט תתרכז בשלושה נושאים:
א.תהייה התבטאות פומבית של הנשיא בוש כי אולמרט הוא `ממשיך דרכו של שרון`, והנשיא בוש נותן בו את אמונו. בלשכת ראש הממשלה כבר מתכננים להציג את הדברים בתקשורת הישראלית כי בוש יכריז שאולמרט הוא האיש שלו בירושלים.
ב: הצהרה אמריקנית התומכת במדיניותו של אולמרט לא להיפגש ולא להיכנס למו"מ עם אבו מאזן כל זמן שהוא עומד בראש רשות פלסטינית הנשלטת על ידי החמס. הנוסח הסופי בנושא זה עדיין לא סוכם סופי, מאחר והאמריקנים עומדים על כך כי בדבריו הפומביים של הנשיא בוש לאחר הפגישה יודגש הצורך שכל מהלך מדיני של אולמרט יהיה מלווה במשא ומתן מקדים עם הפלסטינים, כאשר הדבר יתאפשר.
ג. האמריקנים גם עומדים על כך כי בדברי הנשיא בוש תיכלל פיסקה האומרת כי אל לה לישראל לקבוע עובדות בשטח ואת גבולות הקבע שלה חד צדדית, אלא רק תוך כדי מו"מ עם הפלסטינים. הנשיא ידגיש כי עמדה זו איננה סותרת את תמיכתה של ארצות הברית בנסיגות ישראליות נוספות בגדה המערבית. בחוגי ראש הממשלה יפרשו הצהרה זו כתמיכה של בוש בתוכנית `ההתכנסות.`
למקורות של תיקדבקה נודע כי במגעים החשאיים שנערכו בין ממשל בוש למקורביו של אולמרט, הבהיר הממשל כי הוא מבקש להנמיך את הפרופיל של מערכת היחסים הישירה בין ממשל בוש ובין ממשל אולמרט. הממשל הבהיר כי הוא מבקש מראש הממשלה למנות בהקדם שגריר ישראלי חדש בוושינגטון, במקום `האיש של אריאל שרון` דני איילון המסיים את תפקידו. האמריקנים אמרו כי הם רוצים להיות בטוחים כי השגריר החדש שימונה `הוא איש של אולמרט` שאפשר יהיה לעמוד באמצעותו בקשר ישיר עם ראש הממשלה. הממשל כבר הודיע לאולמרט כי הוא עומד להפסיק את הנוהג מתקופת שרון בו בכירים אמריקנים כמו סגן ראש המועצה לביטחון לאומי אליוט אברהמס או עוזר שרת החוץ האמריקנית דיוויד וולש, היו מגיעים כל כמה שבועות לירושלים לשיחות בירור ותיאום עם אריאל שרון. מעכשיו כל המגעים בין ירושלים וושינגטון יתקיימו בבירה האמריקנית. בכך הממשל מאותת כי אינו סבור כי אהוד אולמרט נמצא במעמד מנהיגותי דומה לזה של שרון.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מדווחים כי סיכומים אלה בין הנשיא בוש וראש הממשלה אהוד אולמרט, הועלו בפגישתם של נשיא רוסיה ולדמיר פוטין ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ביום ב` 15.5 בעיר הנופש סוצ`י Sochi שלחוף הים השחור. לפי הידיעות המגיעות ממוסקבה, דנו שני המנהיגים באפשרות כי מוסקבה והפלסטינים יכריזו על צעד מדיני-כלכלי- צבאי חדש אשר `יתפוס את הכותרות` ויבטל את הרושם בדעת הקהל העולמית ובמזרח התיכון שתעורר פגישת בוש ואולמרט. למקורות שלנו נודע כי היוזמה הרוסית-פלסטינית החדשה הועלתה גם בשיחותיהם ביום ב` בבייג`ין של שר החוץ הרוסי סרגיי לברובSergei Lavrov , ושר החוץ הסיני לי זאוסינג Li Zhaoxing , שעה שנפגשו שם כדי לדון בנושא הגרעיני האיראני. שר החוץ לברוב ניסה לברר עם עמיתו הסיני באם בייג`ין תהייה מוכנה להצטרף ליוזמה הרוסית-פלסטינית החדשה.
עוד נודע למקורות שלנו כי הדבר היחיד עליו לא הוחלט בפגישת פוטין- מאזן הוא מועד פרסומה של מועד היוזמה החדשה. האם לפרסם אותה לפני פגישת בוש-אולמרט, בכדי לאלץ את בוש להתייחס אליה בפגישה עם ראש הממשלה הישראלי, ובדברים שישא לאחריה. או מיד לאחר פגישת בוש-אולמרט. נושא זה יוכרע במוסקבה בימים הקרובים.

Print Friendly, PDF & Email