יום הכיפור הפוליטי של רוה"מ בנט. חוסר מודיעין וחוסר טיפול בצדדים הפוליטיים הביאו להפלת הממשלה. האם נתניהו יחזור לשלטון?

ראש הממשלה נפתלי בנט כינס, ביום ד' 6.4 אחה"צ, את חברי סיעת ימינה כדי לדון בצעדה של מי שהייתה יושבת ראש הקואליציה ח"כ עידית סילמן.
אפילו היה קשה לתאר פגישה זו כניסיון לאסוף את השברים של מפלגתו ושל מעמדו כראש ממשלה מאחר וספק אם בנט יצליח למנוע את הצטרפותם של עוד חבר אחד או שניים מימינה לצעדה של עידית סילמן שהתפטרה מכל תפקידיה והודיעה על הצטרפותה לליכוד שם הבטיחו לה מקום עשירי ברשימה לכנסת ותפקיד של שר הבריאות באם בנימין נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה.
נפתלי בנט היה כל כך עסוק באבטחת משרתו כראש ממשלה עד שלא חש כיצד הקרקע נשמטת מתחת לרגליו. הוא היה כל כך בטוח במעמדו כאשר בימים האחרונים דחה בקש איומים שנשמעו על שלמות הממשלה, ואפילו דן כבר בימים האחרונים עם שר החוץ יאיר לפיד בתפקיד שיהיה לו כאשר הרוטציה בראשות הממשלה תתקיים בעוד שנה ומחצה. הוא יהיה שר הפנים והממונה על המלחמה בגרעין האיראני.  
במילים אחרות, ההפתעה עבורו מצד צעדה של עידית סילמן הייתה מוחלטת. אין ספק כי מבחינתו של בנט  מדובר במחדל יום כיפור האישי שלו. גם חוסר ידע ומודיעין על העומד להתרחש וגם חוסר גייסות פוליטיים שיסגרו את הפרצות.
בערפל הקרב הפוליטי של יום ד' עדיין לא ברור בכלל מה יהיה תפקידו הבא של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו והאם הוא יצליח להבטיח את חזרתו לשלטון.  כדי להשיג מטרה זו יהיה עליו  לפעול במהירות וזריזות רבה.
צעדה של סילמן מעמיד את המערכת הפוליטית בפני שלוש אפשרויות:
1. הקמת ממשלה חילופית בראשות הליכוד ובנימין נתניהו שתירש את הממשלה הנוכחית ללא בחירות.
2. הקמת ממשלה חילופית בראשותו של שר הביטחון בני גנץ שתכהן עד לעריכת בחירות חדשות.
3. הכנסת מתפזרת ומחליטה על עריכת בחירות כלליות.
כל אחת משלוש אפשרויות אלה, מבשרות את סופה של ממשלת נפתלי בנט ויאיר לפיד.
המפתח מצוי בידי הרשימה המשותפת הרוצה מאוד בעריכת בחירות כלליות חדשות, בהן מזווית ראייתה היא יכולה להכות את מפלגת רע"ם בראשותו של מנסור עבאס.
אם ראש הממשלה נפתלי בנט היה מדגיש חלק קטן מדיבוריו הפומביים על המצב הביטחוני וגל הטרור על המצב הפוליטי, ייתכן והוא היה מצליח למנוע את המשבר הפוליטי.
אולם מאחר ובדבריו לא התייחס אפילו פעם אחת לנושא הפוליטי, אנחנו עומדים בפני מצב בו אנחנו נמצאים גם במשבר ביטחוני וגם במשבר פוליטי.


Print Friendly, PDF & Email