יוסי כהן, מי שהיה היועץ לביטחון לאומי של ישראל התמנה להיות ראש 'המוסד'

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע, ביום ב' 7.12, בשידור ישיר בערוצי הטלוויזיה, כי החליט למנות את יוסי כהן בן ה-53, מי שהיה בשנתיים האחרונות היועץ לביטחון לאומי של ישראל להיות ראש גוף ביון החוץ המרכזי של ישראל-'המוסד'.
ראש 'המוסד' המכהן זה חמש שנים הוא תמיר פרדו הפורש מתפקידו בחודש הבא.
יוסי כהן התגייס למוסד ב-1982 ועבר קורס קציני איסוף (קצ"א) שהוא הקורס לגיוס ולהפעלת סוכנים חשאיים. הוא פעל במשך שנים רבות ב אגף 'צומת' שהוא האגף שמפעיל את קציני האיסוף ואת רשת הסוכנים של המוסד ברחבי העולם עד שמונה לעמוד בראשו.  זכה בפרס ביטחון ישראל על מבצע שהוביל בעת שמילא את התפקיד. אחר כך מונה להיות המשנה לראש המוסד.
באוגוסט 2013 מינה אותו נתניהו ליועצו לביטחון לאומי. מאז הפך כהן לאחד מאנשי אמונו הקרובים של נתניהו, כאשר הוא ריכז טיפול בשורה של נושאים חשאיים, כולל במגעים עם ארה"ב בנושא הגרעין, וביחסים עם מדינות ערביות, במיוחד סעודיה ונסיכויות הנפט במפרץ.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בעת האחרונה שקל נתניהו להביא לתפקיד ראש המוסד  אנשים מחוץ לגוף הביון, אולם הם דחו את הצעותיו של ראש הממשלה.
רבים במערכת הפוליטית והמודיעינית הישראלית אינם בטוחים אם הבחירה של יוסי כהן כראש המוסד, היא הנכונה. חוגים אלה סבורים, כי לכהן אין מספיק יכולת ניתוחית של טיפול בנושאים אסטרטגיים אזוריים ועולמיים.  אולם אין ספק, כי לפני אדם שממלא את התפקיד הבכיר ביותר במערכת ביון החוץ של ישראל נפתחות אפשרויות רבות של לימוד והתפתחות, והוא עדיין יכול להפתיע רבים, מה עוד שהוא ניחן בקסם אישי רב, ויכולות בלתי רגילות לקשור קשרים.  

 

Print Friendly, PDF & Email